türkiye nin artık yalama olmuş, her şeye namzet mottosudur.

kürtler ona buna hak, özgürlük, demokrasi dediğinde,

aleviler kendilerine yönelik eleştiri veya ayrımcılık yapıldığından şikayet ettiğinde,

taş gibi nurcu kızları üniversitelere alınmıyor serzenişinde,

bir numaralı kurtarıcı tümcedir.

evet biraz üçünün bir arada söylenmesi burhan altıntopvari olmuş ama mühim değil...

mühim olan şeyse herkesin herkesten şikayet etmesidir...

ama kimse kendinden suçlu değildir. çünkü suçlu hep bellidir.
"karşıdaki"dir.

o yüzden benim müspet ülkende pek de müspet şeyler olmaz her vakit...

üzülürüm ben buna çoğu kez...

ne gelir elden bazen!

yine de kolaya kaçmak "kolaydır" her vakit...

"ama benim de kürt arkadaşım var."
"benim de alevi kankam var."
"benim de anamın başı örtülü" dür.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
(#955115 )
insanız hepimiz en önce bunun farkına varmak gerek, bir toprak parçasının üzerinde yaşıyoruz, aynı havayı soluyoruz, yediğimiz içtiğimiz bir, yönetenlerimiz bile birken biz neden ayrımcılık yapıyoruz? hiçbir anlamı olmayan bir sürü tartışma yapılıyor, ama hepimizi aynı tanrının yarattığını unutuyoruz. tüm dinlerin amacı insanı iyiye yöneltmekse neden sen şusun da ben buyum, ben üstünüm diyoruz?
anlayamadım...
(bkz: mozaik)
"öğrenci evinde kalıyorum. bir tanesi kürt, bir tanesi alevi, bir tanesi de selanik göçmeni" dememe fırsat veren başlık.

(bkz: nedir yani)
ingilterede olan bir yazar olarak bu cumleyi soylerseniz kimse sizi sevmez.
(bkz: pax ottomana)
(bkz: analar neler doguruyor)
uzlaşma taraftarının yoğun tempolu tartışma ortamına geçilecek kısmın girizgahında sunduğu, ileride üzerlerinden ajitasyon gerçekleştirilebilecek özneler. "kürdü, lazı, alevisi, çerkesi, severim herkesi." cümlesi ile humanist bir finito şık durur kanaatini baştan edinmiş kişinin örnek davranışı. zor iş valla: git bir kürt arkadaş bul, alevi kanka edin, bir de annenin başını kapat. valla hocam siyasi parti gibi. tıpkı mhp; vatanseverlerin, kemalistlerin, başörtüsü mağduru kişilerin tamamının oylarına talip. hmmm...
çok doğru bir açıklamadır. tarihimize dönüp bakacak olursak osmanlı devletinde birçok millet, dil, din beraber yaşanmıştır. günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. aslında halkımız hala bu ayrımcılığı yapmamaktadır. ama medya ve büyük devletlerin oyunları buna engel olmaktadır. biz de bir güzel bu oyunlara alet oluyoruz. tamam kimsenin etnik kökeni, dini, dili kimseyi ilgilendirmez. ama bu devlete, milletin bölünmez bütünlüğüne zarar vermeyecekse. benimde hem alevi, hem şafi, hem kürt, hem çerkes vs. arkadaşlarım var. ve iyiki hepsini tanımışım. dünyanın hiçbir yerinde bu farklı kültürleri tanıma imkanı oldugunu sanmıyorum.ve hepsinide çok seviyorum. aman oyuna gelmeyelim. güzel ülkemizi bölmeyelim. büyük o tek dişi kalmış canavarların eline koz vermeyelim.
şayet bir tartışma esnasında söylenmiş bir cümle ise, sonrasında söylenebilecek olası sözler için:
(bkz: ne mozaiği ulan)
islahat fermanı ile ülkemizde yasayan azınlıkların ayrıcalıkları ellerinden alınmıs ve osmanlı vatandası olarak kabul edilmislerdir. *. ne gariptir ki hala din, dil, ırk ayrımı yapılmaktadır. artık aşalim bunları. * *
neyin savasını verdiği bilinmeyen kimsenin cümlesidir. zira bu kişiler kürt, alevi, türban konularında tartısırken kendilerini yenilmiş hissettiklerinde kaçış amaçlı kullanırlar bu cümleleri. derler ki;

-türkiye nin ankara dan sonrasını yok say yaa, kürdü mürdü dolu. gala gulu konusuyorlar ne dedikleri bile anlasılmıyor.

-oolum biz hanefiyiz, onlar alevi. namaz kılmaz, oruc tutmaz, cenabet gezerler. kız verilmez bizden onlara.

-ya ne demek devlet dairesine türbanla girmek, ayrıca cok gereksiz, namus göstergesi mi bu, niye takıyorlar ki, üstlerine mi atlıcaz sacları gözükse.

sacmaladıkları yüzlerine vurulup köşeye sıkısınca da derler ki;
"ama benim de kürt arkadaşım var."
"benim de alevi kankam var"
"benim de anamın başı örtülü"

peki ne akla hizmet dil, din, ırk ayrımı yapıyorsun diye sorulmaz bu kişilere, sorulmamalıdır da boşuna.
böyle diyen birine " benimde iman dolu göğsüm gibi serhaddim var " denilebilir. * *
"toplumda bireylere inildiğinde* bir sorun yok ki zaten, * siyasi aykırlıklarla körüklendiğinde * beraberlik zedeleniyor, nitekim zaman ortak noktaları bulma, * yarınlara umutla elele koşmanın lüzumuna riayet etme zamanıdır." fikrinin akla doğmasına neden olan kombine ifade.
türkiye' nin üniter yapısından kaynaklanan bir durumdur. hollanda' da kırmızı sokağa gidip ben hollandalı istiyorum derseniz döverler adamı yani. kabullenmek önemli iken bu sözü söylenen birine ters gözle bakılır bizim memlekette.
mükemmel bir sentez insanı alnından öpülesi hayata dair sağlam tecrübeler alınası kişilik.
doğuştan gelen ve değiştirilemeyecek olgular üzerine boş konuşmaktır.
arkadaşının menşeini aşamamış insan farkında olmadan karşı bile olsa ayrımcılığa çanak tutan insan...
(bkz: 50 karakter yalanı)
vay be sen neymişsin abi denmeyi hakeden kişinin sözü.
sokakta başı dik bir şekilde gururla yürüyebilecek insanın sözü.
bünyesinde toplumdan dışlanma hissi mevcut olan kişilerin kurduğu cümle.
(bkz: afyonlu katolik gay taşfırın ustaları)
gammazlanma sebebi entry'lere örnek.

(bkz: sadece yazarı ilgilendirecek derecede subjektif)

tabi ki şaka. ama aslında verilmek mesaj da budur. sadece kişiyi ilgilendirecek derecede subjektif ama maalesef saçma sapan bir kayırma, dışlanma, bölünme konusu olmuş olaylara verilen basit bir tepki.
söyleyenine; vayy be sen neymişsin dedirtmeyecek, artı puan kazandırtmayacak olan cümle.
(bkz: saçmalamayın bu gayet olağan)