izmir'de şubeleri bulunan, içinde mescid türevi mekanların bulunduğu ve teneffüs zili olarak çeşitli ilahileri kullandığı tespit edilen dershane.
izmir'deki dinci dershanedir.Yeni gelen öğrencilerine namaz öğretilir,sene boyunca 2 veya 3 kez maklube yedirilir.Ayrıca şubelerinin tümünde mescit bulunmaktadır.Her gün zaman gazetesinden başka gazete okunmaz.
din ile pek alakası olmayan bir arkadaşımın anlattığına göre, oraya başka bir arkadaşını almak için gittiğinde otomatik giriş kapısının açılmadığı dersane... var bir keramet, kimin kim olduğunu bilebiliyorlar herhalde. *
ögrencilerin tenefüs aralarında kaçmak için büyük çabalar sarfedip de muvaffak olamadıkları aydının yegane nazi kampı....
(bkz: misyonerlik). islam dininde yoktu değil mi? Bak sen "Allah"ın işine ...
(bkz: fem dershanesi)
yeni sistem için çıkardığı kitaplarının üzerinde salak bir maskotu olan, hatta bir de bu zımbırtı için internette isim bulma yarışması düzenleyen dersane.
kız ve erkek öğrencilerin kantinlerini ayırmasına tepki olarak çok güzel bir ayarla karşı karşıya kalan dersanedir. şöyle ki erkek öğrenciler berlin duvarı gibi bir duvarla ayırdıkları kantininin duvarına "hepimiz kardeşiz bu duvar ne diye?" yazmışlar. *
1993 yılında aydında gittiğim dersane sınıfta 1 tek kız öğrencinin olmadığını görünce şaşırdım kaldım.Bir gün bu dersanede kızların sınıflarının önünden geçerken kızların erkeklerle tanışmak için mendil attıklarını görünce kızlarla erkekleri ayırmanın saçmalığını anladım.1hafta sonrada bu dersaneyi bıraktım.
yatılısı çok güvenli diyorlar ancak bizzat ben bir çok kez aileme yatılıya gidiyorum diyip arkadaşımla kaldım. Yatılıda da tesbih zamanları var akşam namazından sonra. Gereksiz bir dershanedir. Haremlik ve selamlık olarak ders görülür. Mesela benim gittiğim dönemde erkek öğretmen bile dersime girmemişti.
yorumlardan anlaşılacağı üzere bursadaki yeşilırmak dersanesi ile çok benzer yanı olan dersaneymiş.
öss hazirlikta sinavlarina girerdim. dikkatimi cekmisti kitapcigi acan sagimdaki ve onumdeki çocuk kocaman harflerle bismillahirahmanirahim yazmisti kitapcigin boş kismina.
daha sonra kiz arkadasim ilk sene kazanamayinca körfez dershanesine yazdirildi(anne baskisi). çünkü soyle bir inanis vardir. genelde izmirde dershaneler alsancak civarinda kumelenmislerdir ve aileler cocuklarini itlik pustluk yapmasin ders calissin azcik efendi olsun, kari kiz pesinde kosmasin diyerek bu dershaneye yollarlar.
dershanenin ideolojik cizgisi bellidir. ama pek cok aile bunu sallamaz. karsi cinsle karsi karsiya gelme ihtimali cok olmadigindan lan son dersi asalim hatunlarla cafelere dolusalim olayina diger dershanelerde ki gibi sik rastlanmaz.( becerebilen azimli öss tayfasi vardir körfezde bile olsa).
yan etkileri vardir. bunyelerinde gerektiginde ogretmen gerektiginde cemaat abisi olabilecek potansiyelde badem biyikli hocalar barindirir. baskiya cok maruz kalan ogrenci de gömlegin butun dügmelerini iliklemek gibi yan etkiler ortaya cikabilir.
(bkz: körfez yayınları)
ygs 2010 dan önceki cuma günü ek ders yaparak mantık konusunu anlattıkları iddiaları tüm izmir'i sarmıştır. herkes aynı şeyi konuşuyor dersane çevrelerinde ulan... olaya bak!
malum ygs'de yüzyıllar sonra matematikte bir mantık sorusu sorulmuştu.
karşı cinsle yan yana oturtmayan , hatta neredeyse konuştuğuna kızılan şakirtlerin uğrak mekanı , fettulah gülen kuruluşu , şeriat özentisi , sosyal hayattan soğutan mekan.
kız ve erkeklere namaz kıldıran, her şeyi allaha bağlayan hocaların bulunduğu dershane. ortaokulda erkek ve kız öğrenciler aynı sınıfta ders görürler. lise eğitim veren dershanesinde kız ve erkek öğrenciler ayrılır. genellikle en üst ve en alt katta namaz kılınması için bir yer vardır. (bildiğiniz dayalı döşeli ev diyebiliriz.) hocalar üzerinize düşer, notlarınız düştüğünde ne oldu? diye sorarlar. ama tabii ki bu körfez dershanesini sevdiğim anlamına gelmez. sınava hazırlık yaparken ablalara gönderilirsiniz. orada telefon, mp3 vs yasaklanır. akşamları çay içerken sohbet edilir. yemekte dana eti vardır çoğunlukta. eğer ablalarda kalırken oda arkadaşınız horluyorsa kafayı yiyebilirsiniz. evet, nefret ediyorum senden körfez dershanesi...

edit: yıllar geçse dahi peşinizi bırakmazlar. taaa ortaokulda gdersiniz bu dershaneye, kpss hazırlanırken posta kutusunda körfez yayınlarından gelen postayı görürsünüz. böyle bir dershane işte körfez.
adını duyduğum dershenedir.
(bkz: yeşilırmak dershanesi)
(bkz: burada vurgulanan yeşildir)
bugün evimi arayarak.. kpss sınavına hazırlanıp, hazırlanmayacağımı soran dershanedir. ilginç olan kısmı numaramı nerden bulmuş olmasıdır.

edit: arayan arkadaş beni eksileyip, sözlük yazarı olduğunu belli etmiştir.
afyon'da ki ayağı kocatepe dershanesi'dir(körfez de geldi afyona). gülen cemaatinin dershanesidir.dershane de haremlik selamlık mantığı işliyor.
seneye üniversiyeyi bırakıp bu dershaneye yazılıp adam gibi bir yerler kazanmak istiyorum dediğim de pmyo yani ama umarım işe yarar dini karıştırıyorlarmış umrum değil ben ders konusunda alacağımı alırım gerisi insanın kendinde biter.
Bazı ilçelerde zağnos dershanesi yerine geçen dershanedir.
Çoğunlukla izmirde bulunan ve dinci olmakla birlikte eğitiminin üst düzey olduğu söylenen dershanedir.
(bkz: yalan)

Adından iyi sözettirmelerinin sebebi diğer dershanelerden farklı olarak akıllı tahta bulundurmalarıdır. Efenim ben üniversiteye hazırlanıyorum ve körfez dershanesine gidiyorum, şunları söylüyebilirim ki; "eğitim çok kötü, öğretmenlerin iyi olduğu söyleniyor fakat gel gör ki derslerde fıss. diğer dershanelere giden arkadaşlarıma bakıyorum haftanın en az 5 günü dershane programları, ek dersleri ve birebirleri var, dershane rehber öğretmenleri derslere gelmediğinde veya öğrencinin derslerde bir sorunu olabileceğini düşünüp de hemen hemen hergün arıyor. Bizim dershanede ise sadece hafta sonu cumartesi ve pazar 6şar ders ve haftaiçi 2gün randevulu ders alabiliyorsunuz. Haftasonu alınan dersi herkes alıyor orası tamam. Ama haftaiçi randevu almadan derse giremiyorsunuz, zaten 3 ders göreceksiniz ona da randevu kalmıyor. Toplam 250 öğrenciye 150tane randevu açıyorlar. öğretmenler de programlarında olan testleri hızlıca çözüp dersi bitiriyor. Öğrencinin anlayıp anlamaması pek de önemsenmiyor."

diyeceğim şudur ki akrabanız veya çocuğunuzu bu dershaneye göndermeyi planlıyorsanız vazgeçin. Daha ucuz ve kalitesiz olarak bilinen kavram dershanesinde bile eğitime daha fazla zaman ayrılıyor. Dershanenin kaynak kitaplar haricinde hiçbir getirisi yok, hiç olmadı dershaneye gitmeyin, 300tllik kaynak kitap ve 200tllik deneme sınavı alın daha iyi. Bunu yazma sebebim de dinci kesimi kotulemek ve dershaneyi yermek değil doğrunun bilinmesi. Bilakis benim ailemde dincidir ve bende bu dershaneye gidiyorum. Ben bir hata yaptım siz yapmayın.

Fıss bir şubeden de bahsetmiyorum, gaziemir şubesi.
bu dershaneye giden biri olarak söylüyorum; kesinlikle bu dershaneye gitmeyin. Gidecek olan tanıdığınız varsa da vazgeçirin. Eğitim namına hiçbirşey yok. Okulda verilen eğitimden daha kötü bir eğitim ve sınava hazırlık süreci var. Bu dershaneye gidip de üniversiteye hazırlanacağınıza orta okul soru bankasıyla hazırlanın daha iyi. Lanet olsun böyle dershaneye resmen.
ösymden soruları (ç)alan dershane.