bugün

Toplumsal değişimi anlamaya çalışırken karşıma ilginç bir teori çıkmıştı. Bunu bir çok derste örnek olarak sundum.Hocalarımızı rahatsız etse de.garip bir çelişki. Şimdi de yaşanan son gelişmelerle burada paylaşmak gereği duydum. Teori ;"kurbağa teorisi". Basit bir teori. Şöyle;toplumu oluşturan bireyleri kurbağa olarak düşünürsek ,içinde yaşanılan ortam ve şartların su olduğunu varsayarsak; değişim şöyle gerçekleşir: Önce şartlar oluşturulup ,ortama kurbağa dahil edilir. Bu ortamda etkileşim sonucu durumlar örnekle açıklanabilir.Örneğin: suyu kaynatıp kurbağayı suyla atarsınız. Ancak bu işlem başarısız olur. Kurbağa sıçrar ve kaçar. Teori de en geçerli yol şudur: şartlar yavaş yavaş değiştirilir. Su kaynatılmaya başlanır kısık ateşte ve kurbağa yavaş yavaş pişer ama farkına varmaz.Hareket alanı daralır.Ortamdaki şartların değişmesiyle birlikte bilincini yitirmeye başlar. Bu noktadan sonra ,bu ortamda her istenileni yapmaya mahkum olan kurbağa,yönlendirilmeye de gebedir..
*
(bkz: öğrenilmiş çaresizlik)
bazı örnekler;

(bkz: kürt açılımı)
(bkz: demokratik açılım)
(bkz: federasyon)
(bkz: özerklik)
.
..

(bkz: referandum)
(bkz: anayasa değişikliği)
(bkz: anayasa nın ilk üç maddesi değiştirilebilir)

(bkz: hepimiz din kardeşiyiz)
(bkz: hizmet)
(bkz: cemaat)
(bkz: örgüt)
ülkenin şuandaki durumunu açıkça ortaya koymaktadır.
teorimi sıçıyorum gece rahat uyuyorum mottosuyla ortaya atılmış saçmalıklar abidesi teorimsi.