1. 1.
  çocukluğumun ve gencliğimin en güzel yazlarını geçirdiğim sayfiye yeri. istanbul'a 50 km uzaklıkta olan kumburgaz'ı artık nataşalar istila etmiştir ve eski havası kalmamıştır.
  3 -1 ... hanimaga
 2. 2.
  şstanbula en yakın sayfiye yeri.denizi pislenmişse de eskileri vardır yitip gitmeyen, sohbetleri vardır baldan tatlı...
  ... karga
 3. 3.
  avrupa yakasında tahsin beylerden öğrendiğimiz istanbul civarlarına konuşlanmış bi yerleşim merkezi
  ... fista
 4. 4.
  vidanjör temizliğe geldiğinde oluşan koku yüzünden olanca hızla kumsala kaçılmıştır. doksandokuz depreminden sonra eski popülerliğini yitirdi.
  ... gitaristkaptan
 5. 5.
  son 7-8 yıldır hem denizi hem insanları bozulan yazlık siteleriyle ünlü yer.
  bir de burda bir turşucu amca dolaşırdı akşamları, ondan turşu suyu almak için sıraya girerdik, arada da bize kıyak geçer turşu suyunun içine lahana turşusu koyardı.
  turşucu amcanın olmadığı akşamlar roma dondurmacısı'na ya da seyran pastanesi'ne gidilirdi... *
  3 -2 ... yasak merve
 6. 6.
  olası bir depremde ayakta kalan binaların çok az sayıda olacağı yer. sahil boyunca binalar neredeyse denizin içerisinde yapılmıştır.
  ... metin oktay
 7. 7.
  tamamen kırolar ve rus hayat kadınlarına kalmış yerdir, yazıktır.
  1 ... karpuzkabugu
 8. 8.
  nataşadan ve kırolardan geçilmese de yaşanmış bir sürü şeyi, hatıraları bünyesinde barındıran yazlık mekan.

  ilk dostluklar, ilk sigara, ilk aşk herşey aklına gelir insanın kumburgaz deyince. eskisi kadar olmasa da yine gidilir, arkadaşlar görülür, sohbetler edilip hasret giderilir. güzeldir orası, çünkü herşeyin ilki orda yaşanmıştır, çocukluğun ordadır...
  2 ... musette
 9. 9.
  istanbula yakın sayfiye yerlerinden biri..

  değil sadece..kumburgaz başka ya:) hala bazı açılardan aynı saflığı koruyabilmişken kumburgaza gelen amele,kıro ve hödük sayısının artması -rus nataşayla doğru orantılı olarak ,yazlığımızı çekilmez yapabiliyor..
  neyse..
  ben 80lere gidemeyeceğim ve günümüzden bahsedeceğim:)

  her gece kurulan gece pazarımızın ulus veya yeşilköy veya kadıköy pazarından bir farkı yoktur kimi zaman.

  gençlerin piyasa mekanları genellikle (bkz: o bir efsane) Seyran ve nargile olan Kafe Keyiftir.Kafe Keyif özellikle cumartesi günü görülesidir,milletin piyasa için nasıl kastığı seyre doyum olmaz bir keyiftir:p

  haftasonu mangal yakılır..olmazsa olmazıdır kumburgazın.

  yazın sonuna doğru epirden beach volley düzenlenir.sadece kumburgazın abazaları değil,çeşitli yerlerden gelmiş amele,kıro ve hödük lerimiz bayağı bir malzeme toplamış olurlar bu turnuva sayesinde..

  wafflecı erdem vardır,annesi vardır sonra(buradan selamlarımı yolluyorum teyzeye,inşallah zam yapmamışsındır waffle'a * )bi de kokoreçi de güzel olur erdem'in,tavsiye ederim..

  arkadaşlığı vardır,aşkı vardır,dedikodusu vardır,denizi vardır,yosunu vardır..

  ve her sene,gitmek istemeyip istemeyip,ne zamanki havalar sıcaklasa,bir gitar sesi duyulsa özlenip o sene de paşa paşa gidilen yerdir kumburgaz..

  edit:yani bunlar benim kumburgazla alakalı aklıma ilk gelenlerdir,benim yaşadığım kumburgaz budur,selam ederim herkese...
  ... madonna
 10. 10.
  denizin kirlenmesiyle 80lerdeki canlılığını kaybetmiş, büyükçekmece ilçesine bağlı belde. az ilerisinde * silivri ilçesi başlamaktadır.
  ... cemali