bugün

xvı. yyın ikinci yarısı ile xvıı. yyın başlarında yaşadığı tahmin edilen ve alevîler arasında pir sultan abdal 'dan sonraki en kıymetli şair olarak kabul edilen şair.
Alevilerin yedi ulu ozanindan birisidir . Ama Aleviler icin bu yedi ozaninda birbirinden farki yoktur hepsine de ayni kiymeti verirler . Diger alti ulu ozan

Hatayi
Yemini
Virani
Nesimi
Pir Sultan Abdal
Fuzuli dir .

Not : Siralama kiymet verilme sirasina gore yapilmamis spontane bir halde verilmistir .
(#761786)
Pir Sultan Abdal'ın dervişi olup, coşkun deyişleriyle, "bir dost bulamadım gün akşam oldu", "Seyyah oldum şu alemi gezerim", "Gafil kalma şaşkın bir gün ölürsün" gibi çok bilinen nefesleriyle tanınmış Onaltıncı yüzyıl Türk halk ozanı.
Dün gece seyrim içinde

Dün gece seyrim içinde
Ben dedem Ali'yi gördüm
Egildim niyaz eyledim
Düldül'ün nalini gördüm

Kanber'i durur saginda
Salinir cennet baginda
Ali, Musa Turdagi'nda
Ben dedem Ali'yi gördüm

Üç çerag yanar sisede
Arslanlar gizli mesede
Yedi iklim dört kösede
Ben dedem Ali'yi gördüm

Yüce daglar boran coskun
Kul Himmet askina düskün
Cümle meleklerden üstün
Ben dedem Ali'yi gördüm..
seyyah olup şu alemi gezerim isimli şiiri çok meşhurdur; en son yaşar, hatırla albümünde seslendirmişti.

Seyyah oldum şu alemi gezerim
Bir dost bulamadım gün akşam oldu
aslında hayati hakkinda hicbir bilgi bulunmayan kul himmet’in xvi.-xvii. yuzyillarda yasadigi sanilmaktadir. mezarinin, tokat’in almus ilcesinin gorumlu koyunde bulundugu iddia edilir. pir sultan abdal, kul himmet’i kendi comezi olarak anmistir.

inancindan dolayı cileli bir hayat gecirmis, zindana atilmistir.siirlerinde pir sultan abdal etkileri guclu bicimde sezilmektedir. ozanin olumuyle ilgili kesin bilgi olmamakla beraber, uzun sure kacak yasayip koyunde vefat ettigi soylenmektedir.
Çok içli deyişleri vardır. Bir alevi mutasavvıf ve şair.
pek kimseler tarafından tanınmayan, 7 ulu ozandan birisi olan, pir sultan abdalın dostlarından, şah hatayiyi görmüş beraber deyiş söyemişlerden olan;
tokat civarı alevi dedelerinden olan şairdir kul himmet.

alevi demiş idik değil mi? alevi demişken huzurlu rahat bir hayat hikayesi anlatılır mı? tabiki hayır.
geçenlerde hakkında bir üniversitede yapılmış uzun bir araştırma okumuştum, girişte şöyle bir şey söylüyordu kul himmet için.

'barış, sevgi, kardeşlik ve allah muhammed ali yi öven şiirler yazmıştır.'

sonra ekleniyor, pir sultan abdalın dostlarından olan kul himmet uzun süre zindanlarda yatmış, pir sultan sürgündeyken köyü yakılmış, yaralanmış uzun süre kaçak olarak dağlarda yaşamış bir süre sonra da köyünün civarında ölmüştür.

sizce bunları yaşamak için sebep olan suçu okuduğu barış sevgi kardeşlik şiirleri mi?

yok alevi anadan doğma alevi babadan olmasıdır. bir de elinde bağlaması varsa daha ne ya?

kendisiyle 5 yaşında tanışmıştım, yani o zamanlar bilmiyordum kim olduğunu. sadece 20 senedir gece yatmadan önce duadan önce okuduğum duazın yazarı imiş. geçen öğrendim işte onuda.

bir kaç şiirini paylaşayım denk gelip okuyanlarla.

1-
Kul Himmet’im çekem minnet
Ölüm farz mı yoksa sünnet
Murada ereriz elbet
Sabreyle gönül sabreyle

2-
Pare pare yalan dünya
Yalan dünya değil misin
Hasan ile Hüseyin’i
Alan dünya değil misin

Ah şu kaşa ah şu göze
Ciğer kebap oldu köze
Muhammed’i bir ham beze
Saran dünya değil misin

3-
Bektaş-ı Veli’nin yolun bilmeyen
Gündüzü karanlık gece sayılır
Evlad-ı Âli’ye biat etmeyen
Zümresi münafık pice sayılır (bu biraz ağır olmuş ya * )

4-
Ey âşıki saramadın yâremi

Yâreme em olup merhem çalasın

Yarem deşilmiştir sarılmaz madem

Arayıp da hekimini bulasın