bugün

bildiğin ayı. sevgliyse eğer hiç öyle romantik sözler beklenmemesi gereken, hatta kız arkadaşına asker arkadaşıymış gibi davranan, masumiyetiyle tüm öküzlüğünü affettiren, sevilen aşırı derecede sempatik, oldukça komik erkektir.
-bencil falan değildir, sevdikleri için en iyisini yapar.
-evet aklı uçkurundadır.
-inattır.
-istediklerine ulaştığında çabuk bıkar.
-vurdum duymazdır.
-adam gibi aşkı bulana kadar takılır. bulduğu zaman tapar.
-sevdiğini kıskanır.
-kavga etmekten kaçınmaz.
-alkol ve sigara içmeyi sever.
-parası cebinde hayatta kalmaz. gerekirse saçar.
-çabuk öğrenir.
-sabırsızdır.
-uyku sorunu mutlaka vardır.
-kolay kolay hasta olmaz.

kısacası anı yaşayan erkektir.*
Girişken ve beceriklidirler. Çapkınlardır . Aşık oldukları zaman gerçekten çok değişirler ve farkında olmadan bütün ipleri sevgilinin eline verirler. iyi niyetlidirler. Aslan kadınıyla aralarında bir çekim vardır.
-ufak planlarla ilginlenmez. büyük planların insanıdır.
-duygularını yoğun yaşar.
-duygusaldir fakat mantigiyla karar verir.
-küçük şeyleri dünyanın sonu gibi görebilir.
-yardım etmek istediğinde geri çevirmeyin. geri çevirirseniz çok kırılırlar.
-'sorun olsun, kavga edeyim' sevmez, huzura odaklıdır, birlikte olmanın keyfini çıkarın.
-insanina gore davranir.
-kafasi surekli birseylerle mesguldur, siz konusurken aklindan milyon dusunce gelir gecer.
-'kıskanayım, kaçmasın elimden' gibi triplerle vaktinizi boşa harcamayın. gayet sadıktırlar.

(bkz: yükseleni balık olan koç burcu erkeği/#14686225)
- zekidirler, fakat canları istediklerinde salağa yatmayı tercih ederler.
- çabuk sinirlenmezler. sinirlendiklerinde ise çok kırıcı olabilirler ama kısa süreli bir kırıcılıktır bu.
- mantık yerine kalplerini dinlediklerinde çok saçma şeyler yapabilirler.
- sevdiği kadına karşı çok nazik olurlar ama onun gülmesi, mutlu olması için espri yapma işine girdiğinde dozajı aşırıya kaçırabilir. bir felakete yol açabilirler.
- hatırlanmak, ön planda olmak isterler. liderlik duyguları ve arzuları çok fazladır.
- sevdiği kişiye karşı çok bağlıdırlar fakat sevgilisinin kendisine olan ilgisi azalınca, aralarındaki irtibat azalınca kolay unuturlar, yeni macerelara doğru yol alırlar.
- sevgi gösterileri aşırı abartılıdır. karşısındakine onu ne kadar sevdiğini belirtmek için akla hayale sığmayacak şeyler yapabilecek kapasiteye sahiptirler.
- sevgilerini belirtmekten çekinmezler ama her zaman karşısındakinin kendisinden önce bunu belirtmesini de isterler.
- yaratıcılık konusunda çok ilerlemişlerdir. hayal güçleri gelişkindir. ancak bu gerçeklerden kopuk yaşadıklarını yansıtmaz.
- pek düzenli değildirler.
- ev işleri konusunda çok isteksizlerdir. bir kere ona ev işlerinde yardım ederseniz bir daha sizi bırakmazlar.
- yemek yapma konusunda harikalar yaratabilirler. ama canları isterse.
- kısıtlamalara gelemezler. kısıtlamaları başkalarına uygularlar.
- en çok baş ağrılarından dert yanarlar. bazen mide sorunları da yaşayabilirler. bunun dışında kolay kolay sağlık sorunu yaşamazlar.
- kolay kolay hasta olmamalarına ve genelde hastalıklara karşı dirençli olmalarına karşın kötü hastalardır. ilaçlarını, doktor randevularını aksatma konusunda bir numaradırlar.
- dışarıdan soğuk insanlar olarak görülebilirler. yakın olmadıkları kişilere karşı gerçekten de soğukturlar.
- Ancak yakın oldukları kişilere karşı çok sıcak davranırlar.
- kankalarını yanına aldığı vakit tam bir espri ve eğlence makinasına dönüşürler.
- yakın arkadaşlarına çok fazla değer verirler.
- kendi sorunları ve istekleri ön plandadır. fakat yakın olduğu kişilerin sorunlarına da önem verirler.
- bazen kendileri dışında hiçbir şeye önem vermeyebilirler. egoizmin nirvanasıdır bu burcun mensupları.
- sadece kendi istediklerini yaparlar. istemedikleri sürece onlara hiçbir şey yaptıramazsınız.
- inatçıdırlar.
- kin gütmezler. herkesle arasının iyi olmasını isterler. size kin gütmüş iseler gerçekten de bir kötülük yapmışsınız demektir.
- eleştirici yönleri baskındır. bir açık yakaladıklarında bıkana kadar dile getirirler.
- genelde egoizm ile hödüklük arasındaki sınırı iyi bilirler. (bilmeyen de vardır)
- kendi hataları dobra dobra söylendiğinde bir canavara dönüşürler. en iyisi alıştıra alıştıra söylemektir.
- kelime oyunlarına bayılırlar. en büyük eğlencelerindendir. eğer bir koç ile kelime oyununa girerseniz çok dikkatli olun. hiç beklemediğiniz yerlerden neler neler bulurlar.

kaynak: kendim ve koç dostlarım.
kemik yapılarının ince olması bir tesadüf mü acaba diye düşündürür. zira şimdiye kadar iri yarı bir koç burcu görmedim de.
iri yarı bir adam olarak içerisinde bulunduğum erkek gurubu. geçenlerde yeni tanıştığım bir kız burcumu sordu ve tipik bir koç olduğumdan bahsetti. sevimsiz insanlar oluyormuşuz mimiklerinden anladığım kadarıyla.
iyidirler, hoşturlar edebiyattan, müzikten, sinemadan anlarlar sanatsal yönleri kuvvetlidir. muhabbetleri güzeldir, sıkmadan uzun süre kendilerini dinlettirirler. ama açık konuşmak gerekirse benciller, sanırım onların tek kötü özelliği bu.
En kıl müdürler bu burçtan çıkar.
Her şeyin en iyisini illa kendisi bilir.
aşık oldu mu mecnunu bile kıskandırır. öyle ki, sevgilisi ile yaşadığı herr günü sayar.****
bir tanesi buradadır ve yalnızdır. ayrıca burçlara inanmamaktadır. burcunun kendisini etkilemediğini düşünmek bir koç burçlu özelliği olabilir ayrıca.
efenim, burç mevzularıyla kafayı bozmuş bir arkadaşımın yorumuyla; liderlik konusunda son derece takıntılı olan aslan erkeğiyle aynı ortamda bulunması durumunda bir liderlik çatışmasına girmesi kaçınılmaz olan ve çoğu zaman bu çatışmadan kazanan erkek türüymüş.

dipnot: duyunca benim de kafamın içinde mfö, "sen neymişsin be abi ? !" demişti...
ısrarla gidip sevdiğim bir de üstüne çekici bulduğum bencil varlıklar.
genellemeyi sevmem ama benciller yani.
has erkektir. haşakları omuzlanıp dünya turu yaptırılmalıdır kendisine.
çoğu zaman neyüdüğü belirsiz modda takılan şahsiyettir ki; bu mod, aşıkken hortlar.
yoksa varyaa.. ortam adamıdır, hırslıdır ve libido seviyesi fullolarak dolaşırlar.
kaliteli or.. neyse, bir çeşit burca mensup kişi.
neyüdüğü bellidir neyümedüğü.
"orada olmayan adam" triplerindedirler. kafaları bin tirilyardır.
öncelikle kaynağın kendimin olduğunu söylemek isterim. yani ben bir koç erkeğiysem ve yükselenim aslansa uymam gereken özelliklerdir. suratım baby face diyebilirim. yani güzel bir suratım var, ve bir daha baktım daha da güzelleşmiş şu sıralar. koç erkeklerinin bir ideali olduğunu düşünüyorum. en üstlere çıkmak, yaptığı işte en iyisi olmak istediğimiz şeylerdendir. eğlencelidir koç erkeği, esprilidir. tabi ortamda tadını kaçıracak biri yoksa. eğer gününde değilse soyutlar kendisi. kendi kafasında bir dünyası vardır. herşeyin en doğrusunu o biliyordur. bu insanlar neden böyle ciddidirler anlamaz. o büyümeyen bir çocuk gibidir. eğlenmek istersen ve seni eğlendirmek isterse çok eğlenirsiniz. güleryüzlüdür. pozitiftir. pollyanna' nın kızı ikizler burcu kızı, erkeği koç burcu erkeğidir diyebilirim. iyi bir liderdir ama bunu bazen gösteremez. fırsat verilmesi gerekir. küçük şeyler için atlamaz ortaya. ortaya atlaması için büyük bir şey olması gerekir. kimsenin kolay cesaret edemeyeceği bir şey. güçlüdür koç erkeği. duygusal anlamda güçlüdür. kolay yıpranabilir ama isterse hemen toparlanır. isterse kötülük de yapabilir ama bunu pek tercih etmez. insanları genelde farketmeden kırar. sonra da olayı toparlayamaz. ama çoğu kişi sever beni. sadece hususi gıcık kaptığı kişiler sevmez. çünkü onlara düşmanlığını belli eder koç. benden uzak dur imajı verir. koç asla haksızlığa gelemez. mutlaka belirtir. susamaz. susarsa içine atar, kızarır, memnun olmadığını bir şekilde belli eder, hazmedemez. biraz bencil olabilir, ama bunu farketmez. sudaki balığın suda olduğunu farketmediği gibi. sevdikleri için canını bile verebilir. adam gibi adamdır koç.
çabuk sinirlenip, çabuk affedebilen erkektir.
Şu ana dek hiç karşılaşmadığım burcun erkeğidir.
Edit: Bu entry' i görüp, bana ulaşan koç erkeği sayesinde görmüş oldum artık.
sıcak kanlı, cana yakın ama yalana meyilli erkeklerdir. koç burcu erkeği hayatı sonuna kadar yaşamayı sever. kıskançtır. aşk adamıdır.
koçların çoğunun kendileridir. zira koyunlar tam olarak bu burcun aralığına denk gelen zamanlarda doğum yaparlar. yine bu burçtan olan öküzler ve bilumum hayvanat mevcettur.
aslan burcu kadınıyla hayatını birleştiresi erkek.
zekidir, atılgandır, gözlerinden ateş çıkarır. tosun paşa halt etmiştir yanında efendim. tabii ki kendimden biliyorum. *