bugün

entry'ler (275)

the patient

cem yilmazin dedigi gibi 'babam beni hortumla' dovuyordu diye baslayan mini gerilim-psikolojik dizi.

the patient

cem yilmazin dedigi gibi 'babam beni hortumla' dovuyordu diye baslayan mini gerilim-psikolojik dizi.

meryem atmaca

ataturk varken baska kahramanlara gerek yoktu sanirim. guclu bir turk kadini olmasina ragmen, hic duyulmamasi, ornek olarak gosterilmemesi, hakkinin verilmemesi ve fakirlik icinde olmesi ne aci.

türkleri yenmenin en iyi yolu

orhun yazıtlarında aynen şöyle cümleler geçer:

"(k 5) Çinlilerin tatlı sözlerine, yumuşak ipeklilerine kanıp Türk halkından bir çoğunuz öldünüz. Türk halkı, mutlaka öleceksin! Güneye Çugay dağlarına, Tögültün ovasına yerleşeyim dersen, Türk halkı, mutlaka öleceksin. Kötü insanlar şöylece akıl verirlermiş: “Uzakta isen Çinliler ipeklinin kötüsünü verirler, yakındaysan ipeklinin iyisini verirler” diye öğretirlermiş.

(K 6) Cahil insanlar, bu sözleri ciddiye alıp yakınlaştığınızda çoğunuz öldünüz. Oralara gidersen, Türk halkı mutlaka öleceksin. Ötüken topraklarında yaşayıp sağa-sola kervanlar gönderirsen hiç sıkıntıya düşmeyeceksin. Ötüken dağlarında yaşarsan kurduğun ülke sonsuza değin ayakta kalacaktır. Türk halkı, toksun. Acıkacağını ya da doyacağını düşünmezsin. Bir doyarsan, tekrar acıkacağını düşünmezsin. Böyle olduğun için seni beslemiş olan hakanının

(K 7) sözlerini dikkate almayıp her yöne gittin. Oralarda tamamen yok oldun, tükendin. Geride kalanlarınız yarı ölü yarı diri her yere gidiyordunuz. Tanrı lütfettiği için, benim de talihim olduğu için kağan olarak tahta çıktım."

kaynak: http://www.orhunyazitlari.com/bilge-kagan.html

30 milyon kelime

dr. dana suskin'in yazdigi muthis bir kitap. kitabin ismi 0-3 yas cocuklarin bir yilda duydugu kelime sayisi alt gelirli ailelerde (13 milyon) ve yuksek gelirli ailelerdeki cocuklarin duydugu kelime sayisi (45 milyon) arasindaki yaklasik farktan geliyor. kitapta bu 30 milyonluk kelime farkinin insanda nasil bir etkisi oldugunu arastirmalarla anlatiyor.

cocugu olsun veya olmasin herkesin okumasini tavsiye ederim.

horoz lojistik

Vatan'dan TV aldim. TV'yi bu firmaya emanet etmisler. Internette okudugum yorumlar iyi degildi cunku hep basina birseyler gelenler yazmis. Ben icinizi rahatlatayim, virus ve resmi tatilleri ragmen pazartesi verdigim kargo pazar gunu sorunsuz bir sekilde geldi. Asansorsuz apartmanda 3 kat cikardilar. Kurdum TV'yi. Yani olumsuz yorumlari okuyup dert edinmeyin.

stercus accidit

latince'den ingilizceye: shit happens.
türkçesi kibarca: olur öyle şeyler.

gündoğdu marşı

Gündoğdu Marşı’nın geçmişi 1922 yılına aittir. Kominist marsi degildir.
Türk Ordusunun Yunana karşı verdiği mücadele sırasında bestelenmiştir.
Mazisi olmayan hırsızların sözlerini değiştirerek simge haline getirdiği bu marşı, ancak askerlik yapanlar bilir, şimdi bir de söz dizisini izleyenler bilir.

Orijinal hali

Gün doğdu hep uyandık, Siperlere dayandık
istiklalin uğruna da, Al kanlara boyandık.

Sandılar Türk uyudu, Ata cenge buyurdu,
Türk'ün asker olduğunu, Dünyalara duyurdu.

Ülkemiz Türk ülkesi, Aşık eder herkesi
Üstümüzden eksilmesin Al bayrağın gölgesi.

https://www.youtube.com/watch?v=4BRlTfpISgg

bu bilgiyi linkini verdiğim videodan aldım.

içinden geleni söyle

kalirsa yazik olur.

ophelia

Hamlet'in o meshur tiratinda da gecer:

Ama sus, bak, güzel Ophelia geliyor.
Peri kızı, dualarında unutma beni,
Ve bütün günahlarımı.

deniz tekin

askerdeyken cok sevdigim bir arkadasim deniz tekin'in sarkilarini acardi. tiz sesinden dolayi hic sevmezdim o siralar. ahmet kaya cover'larini begenmezdim. simdi dinlemedigim sarkisi kalmadi. hatta acip sozlukte hakkinda yorum yapmak istedim. kipirdama sende seveceksin.

en beğenilen ingilizce şiirler

Bir Robert Forest şiiri.

Stopping by Woods on a Snowy Evening

Whose woods these are I think I know.
His house is in the village though;
He will not see me stopping here
To watch his woods fill up with snow.

My little horse must think it queer
To stop without a farmhouse near
Between the woods and frozen lake
The darkest evening of the year.

He gives his harness bells a shake
To ask ıf there is some mistake.
The only other sound’s the sweep
Of easy wind and downy flake.

The woods are lovely, dark and deep,
But I have promises to keep,
And miles to go before I sleep,
And miles to go before I sleep.

wikileaks

akp'nin e-mailleri desifre olunca merak ettim, proxy ayarlarimi degistirip girdim. Cok onemli bilgilere ulastim. Mesela 1072.sayfada DOC ID: 244215 nolu e-maile gore KOLAY RUSÇA GÖRÜNTÜLÜ EĞiTiM DVDsi ay sonuna kadar 55 tl imis. Bence kacirilmayacak bir firsat. linki surasi ~https://wikileaks.org/akp-emails/emailid/244215~.

isi sulandirmak bir yana bu mailler uzerine guzel bir arastirma yapan birileri biliyorsaniz, haber ediniz. cunku cok fazla ustteki cinsten e-mail var. incelemek piskopatlik ister. ben henuz o kadar piskopatlasamadim.

ilk defa uçağa bineceklere tavsiyeler

uzun yol yapiyorsaniz:
-boyunluk, goz bandi ve kulak tikaci almaniz kesinlikle tavsiye olunur.
-ucaga binmeden once yiyip, icmemeniz ve tuvaleti kullanmaniz tavsiye olunur. lakin surekli otur kalk sikinti oluyor.
-cam kenari ve ucagin burun tarafinda oturursaniz ucak cakilinca yasama ihtimaliniz daha yuksek olur. saka yaptim, bilmiyorum o kadar ama manzaraniz iyi olur ve once inersiniz.
-koridor tarafi cok sikici. yaniniza laptop alabilirsiniz. telefonu ucagin kalkisini ve inisini cekmek icin acik tutabilirsiniz.
-'pasta or chicken' derlerse 'pasta' diyip 'pasta yiyim bari' demeyin, makarna oluyor kendileri.
-alkol servis edilirse icmeyin cunku halisunasyona neden oluyor desem de inanmayin, sanmiyorum oyle biseye neden olduguna. haram oldugu icin icmeyin.
-cam kenarinda oturuyorsaniz bir sure sonra herkes camin penceresini kapiyor uyumak icin. siz acik unutursaniz cok kufur yer, ucagin icini gunduze cevirirsiniz.
-ucaklar tirbulansa girebilir, iner cikar manevra yapar, korkuyorsaniz bunlardan kabin gorevlilerine soyleyin, ve kendinize iyi telkinler verin. lakin yolda yururken olme ihtimaliniz ucak kazasinda olme ihtimalinizden daha yuksek.
have a safe trip.

maarif

"En büyük emelim, maarif vekili olarak yurdumun irfanını yükseltmektir." - Atatürk

1 cevap kapatildi

bir derdim var kismina yazilan sikayet uzerine cevap olarak verilmis anlamsiz kelimeler dizini. ne anlama geldigini bilen varsa beri gelsin.

sennheiser cx 275s

mikrofonu oldugundan dolayi tercih edilebilecek kulaklik. yaninda gelen bir aparat dik olan soket girisini 90 derecelik aciya ceviriyor. isin ilginc yani bu aparati telefon icin kullaninca farkli islev goruyor bilgisayar icin kullaninca farkli. yani panige kapilip aman bu ne bicim ses demeyin hemen aparati cikarin veyahut takin. bunun yaninda bas olarak cx 200 ii street e gore zayif kanimca. eger mikrofonlu bir kulaklik istemeseydim, saglamligina ve ses kalitesine guvendigim cx 200 ii'yi tekrar alirdim. cx 300 hakkinda da guzel soylendiler var fakat denemis degilim.

ahoerkam

son yorumun ardindan 1 yili askin suredir hala amerika'da bulunan yazardir. evlenme cagi gelmistir. yirim.

ari

ari (arapca): soyutlanmis, arinmis
'whatsapp grubuna beni de ekleyin ki muhabbetlerden ari kalmayayim.'

pia

atilla ilhan in kendi sesiyle okudugu bir baska vurucu siiri. son satirlariyla kirilan direncimizi alasagi ediyor.