bugün

dengesizin önde gideni. bildiğin odun.
boktur.
aşka inanmaz, kova kadınının tersine yaşadığı tek hayal kırıklığı ona yeter, bir daha da ne gerçekten sever, ne de karşısındakine adam gibi davranır. bir gün sever ertesi gün döner, kimseye bakmaz gibi görünür ama yine de sizi aldatır bir gün, aldatmak ruhunda vardır sanırım, durur, durur, aldatır.

siz isterseniz yemeğini suyunu eksik etmeyin, o yine de aldatır ki.

çok zekidir, çok hoştur, çok mükemmeldir, çok incedir, çok zariftir, çok efsanedir, kendisini öyle hisseder. size de öyle empoze eder durmadan.

sizi terkeder bir gün bu, diyelim ki unutamadınız, söylersiniz ona bunu, "ben de seni hiç unutmadım ki." der, suratınıza bile bakmaz sonra.

çok afedersiniz ama bu burca mensup erkeklere bir takıldınız mı hayatınız dağılır.

koşarak kaçınız. hayatınızı mahvederler, edecekler, etmesinler!

hele de 2 şubatta doğanlara daha çok dikkat etin, bildiğiniz dönüm noktası olurlar.
başak erkeği bulana kadar da saplanırsınız alimallah.
gerektiğinden fazla sabırlıdır..

sabreder bir şeyler değişir mi diye, bekler uzunca bir süre.. asla belli etmez sabrettiğini, anlayamazsınız. siz, sizi önemsemediğini zannedersiniz fakat o içten içe sizi düşünür ve ona göre adım atar. kendinden gitmesine izin verir genelde. hiç koymaz kova erkeğine** kendinden giden parçalar.. alışmıştır artık parçalanmaya.

hata yapmaktan hoşlanmaz ve bu yüzden titizdir. hata yapmaz mı elbette yapar, bazen büyük hatalar da yapar, önemli olan bu hatalardan ders çıkarmak deyip onları bir kenara koyar. insandır sonuçta onun da yanlışları olur, size açıkça söyler bunu lakin beklediği cevabı nadiren alır. olsun der devam eder yoluna.

yalnızlığı sever, başka bir deyişle yalnızlığa alışmıştır, çok da zor gelmez ona yalnızlık. hatta bazen bu yalnızlığını özler. yapmacık insanlardan hazzetmez. o insanları çok da önemsemez. sohbetleri tatlıdır, dinleyen sohbet etmekten hoşlanır. yeni maceralara atlamaktan kaçınmaz ve direkt içine girer olayın. etrafındakiler kendinden sıkıldığını düşünür bu durumda ve kötü özellik olarak görürler. adamın ruhunda maceraperest bir yön vardır hem de fazlasıyla. evet kötü olabilir, evet ayran gönüllü denilebilir ama insanın doğasına karşı gelmesi kolay değildir..

araştırmayı sever, yenilik arar genelde. sevdiği zaman pek gözü dışarıda olmaz. kolay sever gibi görünse de fazla aşık olamazlar. bir kadına sevdiğini çok belli etmez, bunu neden yapar onu tam anlamadım. desem de inanmayın. zira kova erkeği sevgisini karşısındakine verilmiş bir artı olarak görür. ve kova erkeği (bazılarında çok denemez)kendini beğenmiştir.

#hazır cevaptır bunun yanı sıra lafını pek esirgemez ve direkt söyler. eğer bu raddeye geldiyse bu adam, korkmak lazımdır! biriktirdiği ve onca zaman sabrettiği ne varsa sıralayabilir size. çok şaşırırsınız bu kadar dolduğuna. onun siniri sözdedir, kavgayla pek işi olmaz. kelimelerle kavga etmeye bayılır. bilmediği konu varsa çok da zorlamaz ve karşısındaki dinlemeye ve ondan bir şeyler öğrenmeye bakar. çatışmalardan hoşlanmaz, muhabbet etmek dururken hele..

küçücük meselelerden büyük düşünceler çıkarır. ufacık detayları bulur ve koyar önünüze. sizin için olmayabilir lakin detaylar çok önemlidir onun için. ne de olsa şeytan, ayrıntı da gizlidir. inişli çıkışlıdır. hem de bayağı yokuş vardır iç dünyasında. o iniş ve çıkışlarda yanında olursanız kolay kolay bırakmaz sizi. gözünüzün içinde en ufak bir samimiyetsizlik görürse, artık hiçbir şey eskisi olmaz olamaz. bu yüzdendir yalnızlığı. sohbetine doyum olmaz lakin maşuk olarak pek istenmezler. kendilerini bırakıp gideceğinden şüphelenilir. çok haksızsınız diyemem.

genel olarak kovalar böyledir. bu adamların anlaşılması kolay değildir, hele ki ailem dahil beni kimse tam olarak anlayamadıysa şu ana kadar, bundan sonra da böyle bir şey beklemiyorum. anlamaya çalışmak bile güzeldir. ve çoğu zaman mutlu eder.

---bir kova erkeğinin bir kaç satır yazısı..
mensubu olmama rağmen etrafımdaki kova burcu sayısı çok olduğundan(normalde sevmem ama dostum yüzünden tanıyorum) gözlemleyerek hakkında emin olduğum bir kaç tespit vardır, yazmak isterim:

*bu adamlardan dost olur birader. eğer kendine seni yarı yolda bırakmayacak bir dost arıyorsan kova burcu olsun.* o kadar bağlıdırlar ki dostlarına ailesinden sonra en çok güvendiği insanlardır onlar. o yüzden öyle kolay kolay herkesle dost olmazlar, bunun sebebiyle ilk tanıştığı insanlara her zaman mesafeli davranırlar ve bunu karşı tarafa da hissettirirler. bu tamamen otomatik, istemdışı olan bir davranış. bilerek yaptığımızı düşünmesin kimse. e bunun sonucunda onayı alan dost kervanına katılır ve çok seçici oldukları için de dost sayısı fazla olmaz ki makbulü olan da odur. bir insanın çok dostu olmaz, varsa o kişi çok kazık yiyip üzülür.

*ketumdurlar. hem de hastalık derecesinde. bunlardan deli ajan olur. cia, fbi, mit filan kesin ajanlarının büyük bir kısmını kova burçlarından seçiyordur. bundan eminim. eğer siz bir sır verdiyseniz ölene kadar o sır onda kalır. felsefesi "sır senin kölendir, açıkladığında ise sen onun kölesi olursun." ya da "iki kişinin bindiği tır değildir, pardon iki kişinin bildiği sır değildir.". ama bunun tersine kendisi sırlarını dostlarına çok ama çok ama çok güvendikten sonra açar. nedeni nedir bilinmez.

*hayatlarında çok zor aşık olurlar. 1 kere aşık olduktan sonra bir sonraki ne zaman olur bilinmez ama hiç olmayacağını düşünürler. tahmin ediyorum ki bütün kova erkeklerinde vardır ilk aşklarını hiçbir zaman unutamazlar. onun üzerine bir daha aşık olabileceklerini düşünemezler.

neyse, benden bu kadar. farklı şeyler aklıma geldikçe editleyip buraya ekleyeceğim.
anlatmakla bitmez huyu suyu fakat seviştikten sonra ilk önermesi ; ellerini çözeyim mi? ideal erkektir. gay olma ihtimali çok yüksektir. ya dahi olur yada deli.
(bkz: hayrettin)
entirileri okuyunca vay anasını diye düşündüren tanımlamalara sahip erkekmiş bu meğerse.

halbuki ne dahi ne deliyim, ortalama bi tipim var, bildiğin işten eve evden işe takılıyorum. kızlar filan da üstüme atlamıyo, kimsenin elini bağlayıp sevişmişliğim de yok.

ya çok abartılıyo bu erkek tipi ya ben ekmeğini yiyemedim b kova burcu erkeği olmanın bilemedim şimdi.

bi bira açıp düşüneyim dur bakalım.
bugüne kadar tanıdıklarım arasından bir ortak karara varmam gerekirse hiçbiri sıradan ve sıkıcı erkekler değildi. ortalama bir şeyler yapmaya başlasalar bile o alametifarikaları parıldar. genelgeçer yakışıklı kriterlerine dahil olmasalar dahi gülüşünde, konuşmasında, öpmesinde, duruşunda etkileyici bir yanları her zaman bulunur. pek alçakgönüllü olduklarını söyleyemeyeceğim. içkiyle ilişkisini de sıcak tutan bu adamlar yorucu olsalar da lezzetli insanlar çıkıyorlar. kadın-erkek ilişkilerine gelirsek, ne kadar zor olabilir ki; haklarında çok şey söylenmiş yok şöyle kaçar yok böyle ukalalık yapar, fena hükmeder vs vs. aman efendim siz ilişkinizi erk üzerinden kurarsanız burcu fark etmez ki aklı biraz çalışan zaten basar gider. kova burcu candır, öncesinde gözlemeyi es geçmemek lazım o kadar.
en zor erkekleri bünyesinde barındıran burç. dahiliğini filan bilmem ama sözüm meclisten dışarı cesaretsiz ve yüreksiz olmalarıyla bilinirler.
zor beğenen erkektir fakat hiç öyle zor falan değillerdir. kendilerini öyle görür bu keratalar. bir kaç güzel söze tav olmazlar ama karşısında zeka ve bilinç anlamıyla ortalamanın üzerinde birini gördüler mi fena etkilenirler.

istemeden salakça hatalar yapar, sonra pek üzülürler falan, garip insanlardır. yorar sizi bu adamlar. yani esasen yormadıkları için kafaya takar kendiniz yorulursunuz. rahat tiplerdir. sosyal olmayı sever fakat bir anda münzeviyata da hapsolur.

sağlam sır tutarlar bir de.
komiktir, duygusal değildir.
en güvenilmez erkeklerdir. sağı solu belli olmaz. neye nasıl tepki verecek hiç kestiremezsiniz. kendini beğenmişlerdir sadece onlar haklıdır, en iyileri onlardır.
ukala, kendini beğenmiş hatta ve hatta egomanyak, bilgili, kültürlüdürler. işin kötüsü çok da zeki olurlar. okumayı, öğrenmeyi fazlasıyla severler. felsefeye ilgi duyarlar.
kova burcunun diğer burçlarla olan ilişkisi için;

--spoiler--
koç ve kova : bu ikiliden başarılı bir ilişki ve mutlu bir evlilik ortaya çıkar.
boğa ve kova: hem ilişki ve hem de evlilikte taraflar oldukça çaba harcamalıdır.
ikizler ve kova: heyecanlı ikizler için kova denge unsurudur. ilişki ve evlilik yürür.
yengeç ve kova: çok zorluklar barındıran ilişki ve sorunlu evlilik demektir.
aslan ve kova: cinsellik başarılı olsa da uzun süreli aşk için zorlu bir beraberliktir.
başak ve kova: evlilik ancak cinsellik dışında ortak ilgi varsa yaşayabilir.
terazi ve kova: heyecanlı bir aşk ve büyük ölçüde başarılı bir evlilik ortaya çıkacaktır.
akrepve kova: bu ikilinin ilişkileri ve evlilikleri de kısa süreli olacaktır.
yay ve kova: bunlar kısa ve uzun vadede çok uyumlu bir çift olacaklardır.
oğlak ve kova: bu ilişki başlasa da mutlu bir sonuca ulaşması çok zordur.
kova ve kova: ortaya zevkli bir ilişki ve sağlam bir evlilik çıkacaktır.
balık ve kova: başlangıcı umut verse de ilişki ve evlilik sağlam kalmayacaktır. *
--spoiler--
duyduğu en büyük sevgi sadece kendine olandır.
zekidir, hemde öyle böyle değil. zekası ve hisleri bambaşkadır. sizi her hareketinizle gözlemler, siz onun sorduğu soruyu cevaplamaya uğraşırken o çoktan sizi çözmüş cevabınıda almıştır. onun yanında gizemli olmanız gerekir. sevseniz bile belli ettiğiniz takdirde kaçış sebebidir. o zoru sever, uğraşmak ister. zekasıyla elde ettiği şeylerden haz duyar, mutlu olur. kolayca elde ettiği ve sahip olduğu herşey onun için önemsizdir. bu da sizden kaçışının tek sebebidir. hava grubu olduğu için özgürlüğüne düşkündür. iletişimi sever ve yenilikler peşinde koşar. onu kendinize bağlamak gibi bir emeliniz olmasın, çünkü sizi sadece keşfetmek için yanınızdadır. hayallerini sizle paylaşır fakat o hayallere sizi koyduğu için değil, sadece aradığı mutluluğun özlemini sizinle paylaşır, sakın o hayale kendinizi sığdırmaya çalışmayın. onun adına umutlar peşine düşmeyin, çünkü o çoktan yeni yollara keşife çıkmıştır. ama bir gerçeği de unutmamak gerekir ki yürekten sever bu adamlar ve sevdiklerinde sizin için yapamayacakları hiç birşey yoktur. yeter ki yanında durmasını bilin hepsi bu.
son zamanlarda yaptığım tespitlere göre kendileri çok bilmişlermiş efendim. aynı zamanda aşırı kendini beğenmişlikleri de var bunların. her hareketlerine hatta bakışlarına bile sinmiş bu. karşısındaki kızdan ilk olarak bi adım beklerler. hatta isterler ki gelsinler ayaklarına kapansındırlar, onlar için ölsündürler. ama aynı zamanda bunlarda siz kaçtıkça kovalama isteği oluyormuş. anladığım kadarıyla bir kova burcu erkeğini elde etmek istiyorsanız önce ona yaklaşın sonra uzaklaşın sonra bi daha yaklaşın. ama asla sınırları aşmayın. kaçmak isterken onu özgür bırakmayın. her zaman içinde bi merak olsun sizi merak etsin.

edit: aslında tanıdıkça sevilen cinslerdenmişler.

pişmanlıkla gelen edit: inanmayın bunların sevecen yüzlerine sakın ha!
her boku bilir.. bilmiyorsa konuşmaz fakat en kısa sürede o boku da öğrenir, telaşa gerek yok..
entrylerden istatistik çıkarıcak olursak;

özgürlükçü,yenilikçi,çabuk fikir değiştiren,zeki,karizmatik,kendini beğenmiş,sevdimi tam seven,konuşmayı beceren, hırslı ve idealist,teknolojiden anlayan,bağlanamayan ve çabuk sıkılan,tutumlu erkeklerdir.
çok işer.
kova ve suyla ilgili espri yapmayacak erkeklerdir.
kovasında balık beslenesi erkektir. *
yalancı, düzenbaz, sadakat duygusu asla olmayan dunyada en son guvenilecek erkekdir. asla sevgili yapılmamalıdır kendilerinde.
para butun dunyalarıdır.
asla sır tutmazlar.
adam satmak onların işi.
kişiliksiz karektersiz erkelerdir.
not: kişisel bir sorunum asla olmamıştır kendileriyle gözlemlerim bu yöndedir.
bunlardan kaleci olmaz.
öyle de kötü bir yönleri var işte.
erkeğin o.. su diye tabir edilen tiplerdir kova burcu arkadaşlar alınmasın ama çoğunlukla yalancı, aldatmaya meyilli tiplerdir.