bugün

http://www.youtube.com/watch?v=G779UlpGQ3U&feature=related
Fethedildikten sonra adı islambol olarak değiştirilen ama Şu andaki adı istanbul olan yer Büyük Yunan arzusu:Ayasofyaya haç dikmek.
büyük hristiyan rüyası.
osmanlının eski başkentinin 28 mart 1930'da istanbul olarak değiştirilen ismi.

(bkz: fethettiği yerin adını değiştirmeyi unutan padişah)
istanbulun eski isimlerindendir. ahmet ümitin istanbul hatırasını okurken beyninize işleyecek isimdir.
girilen entrylerin aksine, kral byzas ın, efsanevi kenti byzantion dur. sonradan kostantinopolis e çevrilir.
eski bizansın başkenti 1453 den sonra Osmanlı başkenti olup ismi istanbul olmuştur. Nedense okunuşu cok karizmatik gelir bana.
1453 ten beri yunanlıların ve tüm hristiyan aleminin içindek patlayan güzelim istanbulumuzdur.

(bkz: since 1453)

edit: aramızda yunanlı var galiba eksi geldiğine göre. inadına istanbul inadına since 1453.
konstantin; bizans kralının ismi, na; latince de yeni, poli/polis; latince de şehir demek. (bkz: napoli): yeni şehir

e konstantinapolis ne demek, onu da siz anlayıverin işte...

tabi ben istanbul denilmesi taraftarıyım orası ayrı. Sadece bilgi vereyim dedim.
imparator konstantin den ismini alan ve bilumum ecnebinin içine dert olmuş şahane şehirdir.

(bkz: istanbul)

seviyorum.
tarihte bizans ın başkenti. bugünkü istanbul.
yunanistan'da hala yer alan tabeladır.
kostantinapol istanbulun eksi isimlerindendir. doğu roma imparatorluğunun başkenti. 1453 yılında osmanlının başkenti olmuştur. Ibn-i Batuta Seyahatnamesinde astambul daha sonra islambol olarak geçen şehrin adı zamanla şimdiki haline dönüşmüştür.

constantinople