bugün

tehdittir. bildiği bir şey (varsa) açıklamak tehdididir, büyük ihtimalle bu söylenecek şeyler bir çok kişiye dokanacaktır.
derin devlet mensupları.
(bkz: lig tv)
(bkz: telegol)
genelde söyleyenin elinde büyük koz olmadığının, blöf yaptığının göstergesi olan cümledir.
2008 modeli için (bkz: tuncay güney)
(bkz: konusursam yer yerinden oynar)
(bkz: sen benim kim oldugumu biliyor musun)
evin en küçük çocuğunun ablalarını tehdit etme cümlesi.
kesinlikle bir tehtid mesajıdır. bir konuşursam birden fazla kişinin açıkları ortaya çıkar manasında kullanılmıştır. ancak blöf olarak kullanılma ihtimalide vardır. genel olarak söyleyen kişinin başka çaresi kalmadığında bu yola başvurulur. yani ben yanarsam alayınız yanarsınız tarzında bir tehtit konuşmasıdır. belkide konuşsada birşey bildiği yoktur.

(bkz: blöf yapmak)

(bkz: tehdit etmek)
genelde filmlerde "bizim sana ne yapacağımızı düşünüyorsun?" şeklinde cevaplanan replik.
tanıdık geliyor.

(bkz: kılıçdaroğlu)
aklı sıra tehdit etme hedesi.
konuş da görelim bakalım, kimin canı yanarsa yansın. sorun bunu aktarabilmekte zaten, içinde tuttuğun kadar insan değilsin.
siyasetle de bi alakası var mı bilmem.
götlek tehdidi.
şu an yetmiş milyon bizi izliyor'a rakip olabilecek kadar asılsızdır genelde.
bir zamanlar eski trabzonspor teknik direktörlerinin diline dolanan "ben birşeyler biliyorum adam olun asabımı bozmayın canınızı sıkmayım" manasına gelen tehditvari bir cümle. şenol güneş'le başladı, vahid halilhodzic'le devam etti, ziya doğan'la sürdü, umarız ersun yanal'la son bulmuştur.
(bkz: mehmet ağar)
(bkz: nihat doğan)
kesin etmiştir bu lafı. aha buraya yazıyorum.
ama sonuçta kimse konuşamaz çünkü bilinirki konuştuğunda kendisininde konuşulacağını.çoğu zaman yemez yani.boş nefes harcama egzersizinden başka işe yaramaz.
haklı cümle.

bir rahmetli nine vardı bizim köyde, ben bi konuşsam bütün köy birbirine girer ama ne gerek var derdi.

ben de öyle misal hocu.
tehdit cümlelerinin en yavşağıdır. bir cümleyle belkide onlarca kişiyi birden tehdit edebilir.
en masum insana bile 'aha sıçtık' dedirten tehdit cümlesi.
-konuşursam çok kişinin canı yanar
+hadi lan. ibne
-korkma dedi, bi şe yapmıycam dedi. ben de inandım
+kim?
-zall
+?
-munlayt da vardı odada. beresini sıvazlıyordu
+lan?
-sonra salca'yı gördüm.
+eee?
-feci derecede bıyıklıydı...
konuşursa hiç kimsenin canı yanmayacak kişi söylemi.