bugün

devletin, kamu düzenini sağlama ve koruma, sanık ve suçluları yakalama gibi ödevlerini kapsayan hizmete ve bu hizmeti gören örgüte verilen addır.
idari ve adli kolluk diye 2 başlığa ayrılır.türkiye'de bu ayrım tam uygulanamamaktadır.ülkemizde bazı kolluk görevlilerinin hem idari hem de adli kolluk görevini üstlendikleri görülmektedir.
örnek kabilinden;
trafik polisi idari kolluk hizmeti görür ancak ceza kesmesi adli kolluğun kapsamına girer.

bir de şöyle bir kolluk vardır ;
küçükken denize girerdik bunlarla şıpır şıpır.büyük bağımsızlıktı o simit denilen saçma şeyden sonra.kolluğun icadıyla boğulma tehlikeleri rafa kalktı çocuklar için.simitle dibe dalmaya çalışıp ters dönüp ölüm tehlikesi atlatmayanınız yoktur heralde.yüzmeye çalışırsın dalga gelir çıkarır kıçından götürür zaten fil kuyruğu gibi bişeysin 5 yaşında.neyse efendim simitlere olan nefretimi ayrı bir başlığa yazma hakkımı saklı tutarak kolluktan devam ediyorum;
turuncu olanları en tutulanlarıdır.anneler tarafından da "dikkat çeksin parlak parlak tek bakışta göreyim evladımı kaybolmasın azgın sularda" diye hep turuncu alınır heralde.
devletin kamuyu korumak için kurduğu kurumların genel adı.
yüzmeyi henüz öğrenmemiş şahsiyetlerin boğulmamak için kullandıkları hava ile şişirilen kola takılan sicim.
jandarma, polis, sahil güvenlik ve gümrük muhafaza görevlileridir.
(adli ve önleme aramaları yönetmeliği md. 4)
kasadan sorumlu banka memurlarının koluna taktığı aksesuar.
ilkokuldayken hangi kol'u seçtiğimizin yazılı olduğu,
sağ veya sol kolumuza yapıştırdığımız şerit.
evet, evet kolluk ..su bildiginiz tipasini acip hava ufledigimiz akabinde hizlica tipasini kapattigimiz; yeni yuzme ogrenenlerin yardimcisi sevimli nesne..kisin ortasinda migros\'tan kolluk alip icini su dolduran sonrada kollukla tuvalate giren enteresan insanlari tanidiktan sonra gozumde yeni bir ozelligi olan cinsel obje!!
Kamu düzenini sağlamaya yönelik kamu hizmeti faaliyetidir.
kamu düzenini sağlamaya yönelik idari faaliyettir.

aynı zamanda 2010 ortaöğretim kpss sorusudur.