bugün

adına rağmen bileğe takılan, cep telefonlarının çıkmasıyla birlikte, artık ihtiyaçtan çok aksesuar amaçlı takılan saattir.
aynı zamanda argo da bir yerden beklediğiniz şeyin gelemeyeceğini anlatan imadır. nah hareketinin diğer elle tutularak gösterilmesi etkiyi daha da artırır...
(bkz: deli cevat)
en ilkel ve işlevsiz türü için; (bkz: kolu emerek kol saati yapmak)
kullanım yerine gore isim alan aletlerden biridir.
dünün kartondan tostoparlak bir parça kesip, toplu iğne ile akrep ve yelkovan iliştirerek duvar saati yapan cocukları, işin içine biraz iplik serpiştirerek duvar saatinin kol versiyonunu geliştirmişti. artık sünnet olunca hediye edilen kol saatiyle komşunun dişlek oğlunun attığı havalara kartondan yapılmış, püskülle koluna bağlanmış saat ile direnebilecekti. fıldır fıldır döndü akrep ile yelkovan, şimdi komşu oğlanın kolunda başka bir saat. bizim püsküllünün kollar boş. boyle daha bir havadar değil mi.(eşşek yükü ile para ödediğim rolex saati almamın arkasında yatan olay budur)
Özel bir durum veya farklı olma düşüncesi yoksa insanların çoğu saatlerini sol bileğine takar. Çünkü çoğunluk sağ elini kullanmaktadır ve bu kolun daha hareketli olması nedeniyle saatin bir yerlere çarpıp zarar görme olasılığı yüksektir. Zaten saatin kurma düğmesi 3 rakamının yanındadır. insanlar saati kurmak istedikleri zaman onu bilekten çıkarmadan sağ elle uzattıkları sol kollarındaki saati kurabilirler.
(bkz: franck muller)
Bileğe takılan saat, bilek saati.
Dünün kartondan tostoparlak bir parça kesip, toplu iğne ile akrep ve yelkovan iliştirerek duvar saati yapan çocuklari, işin içine biraz iplik serpiştirerek duvar saatinin kol versiyonunu geliştirmişti. Artık sünnet olunca hediye edilen kol saatiyle arkadaşının attığı havalara kartondan yapılmış, püskülle koluna bağlanmış saat ile direnebilecekti. fıldır fıldır döndu akrep ile yelkovan, şimdi arkadaşını kolunda başka bir saat. Bizim püsküllünün kollar boş. böyle daha bir havadar oluyor. Hemde ağırlık olmuyor gecenin bu saatinde sözlüğe yazarken...
takmayı unutunca dünyaların başına yıkılacağını hissettiren saattir. *
takmadan dolasamadıgım , insanın dıs gorunusune onemli bir katkı sagladıgını dusundugum , isleviyle birlikte aksesuar olarakta kullandıgım saattir.
(bkz: üçün biri)
bir diğeri için
(bkz: kol böreği)
özellikle erkeklere ayrı bir hava katan, günümüzde ihtiyaçtan çok aksesuar amaçlı kullanılan saat türüdür. alakalı olarak;

(bkz: tissot)
(bkz: rado)
(bkz: swatch)
(bkz: citizen)
(bkz: seiko)
sol bilekteki zaman ayarlı aksesuar.
düğünde damada kız tarafının taktığı takıdır. pahalı olanları tercih edilir genelde.
Önemini ve karizma değerini 16 yaşında anladığım ve çok hoşuma giden saat türü.
cep telefonunun ilk zamanlarında insanlar uzaklaşır gibi oldular kol saatinden. sonra yerinin doldurulamayacağı anlaşılınca geri döndüler.
Cep saatlerinin yerini alan kol saatleri ilk kez 1920'li yıllarda kullanılmaya başladı. 1970'den önce yapılan kol saatleri "Klasik" (vintage), 1970 sonrası yapılanlar da "Modern" olarak sınıflandırılıyor. Bugüne kadar modern bir kol saatine verilen en büyük fiyat Hong Kong'da düzenlenen müzayedede 1,49 milyon dolara (yaklaşık 1,95 milyon YTL) olmuştur.
yirmi birinci yüzyılda, işlevini çoktan kaybetmiş olan bir icattır.
türk insanı tarafından hacdan getirilen, kendi kendini şarj eden seiko kinetic'ler ile yaygınlaşmıştır. daha sonrasında piyasaya çıkan casio f91w marka saat, ucuzluğu ve dayanıklılığı nedeniyle büyük rağbet görmüştür.*
deli cevat kişisinin kol haricinde kullanım alanı olduğunu gösterdiği zaman ölçer.
taktigim zaman ilginc bir sekilde alkol almis gibi öz güvenimin tavan yaptigini bana hissettiren alet.*
erkekte en önemli aksesuvardır. kol saati olduktan sonra başka aksesuvara gerek yoktur.
kimin aklına gelip de, zamanında babayı almak anlamını verdiği düşünülmüş merak edilen, zaman göstergeci. eğer ki meraklısıysanız, kalın metal olanı makbuldür; zira hem spor giyime hem de, ağır abilere gider.