1. 1.
  adına rağmen bileğe takılan, cep telefonlarının çıkmasıyla birlikte, artık ihtiyaçtan çok aksesuar amaçlı takılan saattir.
  2 ... redwinemania
 2. 2.
  aynı zamanda argo da bir yerden beklediğiniz şeyin gelemeyeceğini anlatan imadır. nah hareketinin diğer elle tutularak gösterilmesi etkiyi daha da artırır...
  1 ... karga
 3. 3.
  (bkz: deli cevat)
  3 ... mintiminti
 4. 4.
  en ilkel ve işlevsiz türü için; (bkz: kolu emerek kol saati yapmak)
  2 ... asiti kaçmış kola
 5. 5.
  (bkz: kol saati biçimindeki duvar saati)
  ... gerko
 6. 6.
  kullanım yerine gore isim alan aletlerden biridir.
  ... boyle biri yok
 7. 7.
  dünün kartondan tostoparlak bir parça kesip, toplu iğne ile akrep ve yelkovan iliştirerek duvar saati yapan cocukları, işin içine biraz iplik serpiştirerek duvar saatinin kol versiyonunu geliştirmişti. artık sünnet olunca hediye edilen kol saatiyle komşunun dişlek oğlunun attığı havalara kartondan yapılmış, püskülle koluna bağlanmış saat ile direnebilecekti. fıldır fıldır döndü akrep ile yelkovan, şimdi komşu oğlanın kolunda başka bir saat. bizim püsküllünün kollar boş. boyle daha bir havadar değil mi.(eşşek yükü ile para ödediğim rolex saati almamın arkasında yatan olay budur)
  ... collector
 8. 8.
  Özel bir durum veya farklı olma düşüncesi yoksa insanların çoğu saatlerini sol bileğine takar. Çünkü çoğunluk sağ elini kullanmaktadır ve bu kolun daha hareketli olması nedeniyle saatin bir yerlere çarpıp zarar görme olasılığı yüksektir. Zaten saatin kurma düğmesi 3 rakamının yanındadır. insanlar saati kurmak istedikleri zaman onu bilekten çıkarmadan sağ elle uzattıkları sol kollarındaki saati kurabilirler.
  ... leto
 9. 9.
  (bkz: franck muller)
  ... metin oktay
 10. 10.
  Bileğe takılan saat, bilek saati.
  -1 ... dabaddah