bugün

ozellikle mavi renkte kıyafetli sarı saçlı hostesleriyle değişik bir görüntü veren ucuz hava yolu sirketi. amerika da northwest airlines ile çalışırlar.
amsterdam üzerinden aktarma yaparak amerika ya uçan hollanda havayolu şirketi.türkiyeye eski uçaklarını göndermektedir o ayrı.ucuzdur müslüman yolcular için ayrıca muslim meal seçeneği bulunur.
hollandanın en baba hava yolu firması..türkiyenin galatasarayı gibi.*
(bkz: klm royal dutch airlines)
açılımı: Koninklijke Luchtvaart Maatschappij (royal aviation company)
hizmet, servis ve konforda birçok havayolu $irketine fark atmıştır. economy class'ta bile insan hiç sıkılmadan ve yorulmadan pasifik'i geçebilir. bilet fiyatları da uçuk kaçık değildir.
fransız havayolu firması, air france, bünyesine dahil olmuş olan firma.
havacılık konusunda uzman bir tarihçi tarafından, 1946 ve 1947 yıllarında nazi savaş suçlularının arjantin'e kaçmalarına yardımcı olmakla suçlanan hava yolu şirketi.

aynı dönemde şirketin yöneticisi, hollanda kraliçesi beatrix'in babası prens bernhard'dır.
bagaj ağırlığı konusunda nispeten daha esnek olan şirket.
yemekleri epey ilginç olan firma. ana menü olarak kuşkonmaz veriyorlar. bu açıdan thy'nin türk işi yemeklerini epey özletiyorlar. ama çok mu önemli, değil.
internet sitesinde görülen ayrıca junk e- mail olarak gelen reklamlarında bangır bangır ilan ettiği gibi hiçte ucuza ucmayan, hatta bazı rakiplerini katlayan fiyatlar taleb eden buna ragmen kalem gibi güzel hostesleri bulunan havayolu şirketi.
ana yemek olarak toplami 100 gram eden iki minik krep biri kasar peynirli-pismis armutlu. sozun ozu, sizi ac birakan ucak sirketi.
dünyanın ilk resmi havayolu şirketidir.
12 saatlik amsterdam-mexico city ucusunda konserve gibi koltuklari ile beni ayar etmis firmadir. 15 kisilik turk kafilesi ucakta bira birakmayinca hostesler afallayip nerelisiniz romanya mi diye sorunca ustune turk oldugumuz cevabinin alip 2 kat daha dumur olmuslardir. ama siz turkler musluman alkol ne ayak .....mavi ekran.....
kendileriyle uzun bir ucus yapacagim icin yemekleri konusunda tirsmaktayim efendim. muslim meal ya da kosher meal secebilirim ama nasil olurlar hicbir fikrim yok.. ucakta acliktan olmek istemiyorum, bilginiz varsa, yardim ederseniz sevinirim.

tanim : viyana - new york arasini amsterdam aktarmali ucan havayoludur, star alliance degil sky team uyesidir.
türkiye de thy ne ise hollanda da klm odur. amsterdam schirpol da yer gök klm logosudur. ayrıca siz tanım ve yorumlara bakmayın çok kaliteli hava yoludur.
hostesleri ile nekrofili yolcuların memnuniyetini de unutmadığını gösteren hava yolu şirketi.
2 sene once nisan ayinda, izlandadaki bir yanardag yuzunden beni teksasta bir hafta mahsur birakip, bu gun git haftaya gel diyen hava yolu sirreti...
alfabemizin art arda gelen 3 harfi, aynı zamanda hollanda hava yolları.
(bkz: air france klm)
pilot artisligi yuzunden 1977 yilinda 600e yakin insanin hayatini kaybettigi havacilik tarihinin en feci kazasina karismis olan hava yolu sirketi.
dünyanın en iyi havayolu şirketlerinden biri. filosu çok geniştir. Amerika kıtasına genellikle 747 ile uçar -Asya 'ya ise 777 ile.