bugün

kitap okurken zorlananların yaptığı tespitlerdir.

-çok uzun abi ya

-oku adam ol lan

-...
yazmaktan daha zor değildir.
-kitabı alınca ne hikmet herkes sana bir iş buyurur. "sonra okursun gel bana yardım et." cümleleri sıklıkla duyulabilir.
-kitap hemen bitmezse kaç gündür aynı kitabı okuyorsun hala bitiremedin mi? (bitti de tekrar yapıyorum unutmamak için.)
başkasının kitabında ortaya çıkan durumdur, ay kıvırmıyım, ay çizmiyim, ay bişe dökmiyim üstüne, yoksa kendi kitabınız ise öyle bir sorun çıkmaz, zaman gerektirmesi bir zorluk olarak nitelendirilebilir.
-ne okuyorsun?
-..... okuyorum.
-ben okudum o kitabı.
-iyi ne güzel müsaade edersen şimdi bende okuyayım!
-öyle pek bir şeye benzemiyor gel seninle dışarı çıkalım hem ben sana yolda anlatırım.
-yok ben kitap okuyacağım.
-çok sıkıcı kitap; anlatım akıcı değil, olaylar birbirinden çok kopuk....
-bende kontrol edeyim gerçekten dediğin gibi mi?
-hay ben senin... oku lan oku ben gidiyorum.
-oh be. nerede kalmıştık.
okurken kafa uçar gider kelimeleri okursun ama anlamazsın. saldım zaten kapağını bile açmıyorum kitapların.

düzenli okumak zordur her gün okumak gerekir.
Açıkçası epeydir okumuyorum. istesem bile o psikolojiye giremedim. Keşke Matrix gibi olsa da istediğimi şak diye yüklesem.
uyku. normalde uykusuzluğa dayanıklıyımdır ama elime bir kitap alayım en fazla 15dk. sonra gözlerimi açamam.
Dalgın biriyseniz bir sayfayı birkaç kez okuyabilirsiniz.
Türkiye çok gürültülü bir ülke. Konsantrasyon sağlamak zor.
gelirden bütce ayirmak, seviyeye uygun kitap tercih edememek.
Bir kaç gün önce, içimizdeki şeytanı bitirdim. Okumak isteyen havada karada yine okur.
Kuşkusuz o kadar harfi bir arada tutmak için hiç sallamamaya çalışmak.
Bir kere başlayınca uzun zaman okunup alışkanlık kazandıran ama ara verilince senelerce dönülemeyen zorluğu yok ama tekrar başlamak için çok çabalanan durumdur.