bugün

Ah bu rüzgar,bu üşüten yalnızlık.

Ya tahammül ya sefer.
Kalbimi dinliyordum. Bu kadar uzun zamandan beri bana yoldaşlık eden bu gürültünün kesilebileceğini aklım almıyordu. Zaten kuvvetli bir hayal gücüm hiç olmamıştır.

Albert camus - yabancı.
görsel
•••kitaplara konu olacak aşklar yaşayabilmeniz ümidiyle...•••
“...güzellik, anlaşılabilmesi için en küçük sessizliğe muhtaçtır”

gülüşün ve unutuşun kitabı-milan kundera
" Kendimi koşu yolu olmayan bir dünyada yaşayan bir yarış atı gibi hissediyorum. "
insan hayatının biryerlerinde ölüyor aslında.
Ruhuyla arasına yaşamak kadar uzun bir mesafe giriyor.
-bir adam girdi şehre koşarak.
Ab-ı Hayat: Bir gönüle girmek, bin kere hacca gitmekten iyidir.
Buraya okudugumuz kitaplarda hosumuza giden, altini cizdigimiz, o an bize dunyanin en anlamli seyi gibi gelen cumleleri yaziyoruz degil mi ?

Evet, yazdiklarinizin bazilarini okudum.
Bazilari gercekten anlamli ve guzel bazilari ise anlamsiz.
Bizim icin anlamli ve guzel olan, kalbimize dokunan seyler baskalari icin ayni derecede anlamli olmaz neden biliyor musunuz?

Cunku onlar hikayenin oncesini sonrasini en onemliside bizim hikayemizi bilmezler. Daha once kar gormemis birine kar yagdiktan sonraki beyazlik anlatilmaz.

Bu kadar sey soyledikten sonra ufak bir alinti da ben yapayim.

" iran hala imam huseyinin anilariyla yasamiyor mu? Ama bu kahraman sehidin de yaptigi kaybedilmis bir savasi surdurmekten baska bir sey degildi; yenildi, ezildi, katledildi ve biz onu serefle aniyoruz."
Semerkant

Bu cumleleri okurken kendimi yenilmis ve ezilmis hissediyordum ama okuduktan sonra kalbimin rahatladigini hissettim cunku evet yenilmek ezilmek hatta katledilmek zafer kazanmaya engel degildir.
sıradaki kitap alıntısı, nietzsche'den kant beyefendiye geliyor.

"bundan böyle, filozof beyler, 'saf akıl', 'mutlak tinsellik', 'kendinde bilgi' gibi çelişik kavramdan kendimizi iyi koruyalım."
görsel
lâkin tek korkum:yarın ölebilirim kendimi tanıyamadan.
(bkz: kör baykuş)
buraya yazı yazanların kitap okurken bazı yerlerin altını cizdiğini ve bu dursun yarın bi gün bi yerlere yazıp ne kadar da kitap okuyan bir insan olduğumu gösteririm dediğini düsünüyorum.

alıntı değildir.
Osmanlı gittiği yerlerdeki hakim sınıfa din ve dil empoze etmemiş, ani bir fetih ve yerleşme politikasından uzak durmuş, daha çok mevcut yapıyı koruyarak kendi egemenliğine entegre etme yoluna gitmişti. "Biz bu toprakları asırlarca yönettik, neden Türkçe konuşmuyorlar?" sorusunun cevabı biraz da burada gizlidir.
Tarihi değiştiren liderler - Ali Çimen
"insanların kirpiklerinin beyazlayıp beyazlamadığını düşündüm. Galiba kirpikler hep genç kalıyordu."

Mütevazi Bir intikam - Bahadır Cüneyt Yalçın
Onun için anı yaşamak imkansızdı,çünkü olasılıklardan alamıyordu Kendini. John Verdon...
Ölüm anında düşündüğü son şey bir daha düşünemeyeceği oldu.
Jack London/Martin Eden
Tesadüflerin oyuncağı olacak olduktan sonra ne diye bir irademiz vardı? Kulanamadıktan sonra göğsümüzü dolduran hisler ve kafamızda kımıldayan düşünceler neye yarardı?

Sabahattin Ali- içimizde ki şeytan
...işte her şey böyle başladı. birbirinde, birbirini yoklayarak ilerleyen, içine sığındıkları bu hikâyeden başka gidecek yeri olmayan, üç kadın olduğunu sanan dört kadındık. ilacımızın birbirimizde gizli olduğunu bilmediğimiz gibi, insanlığı kötülüklerden koruyacak merhemi birlikte icat edeceğimizden de bihaberdik...

düğümlere üfleyen kadınlar - Ece temelkuran
" kaybedenler, kendi kendini yetiştirmiş kişiler gibi, kazananlara oranla çok daha geniş bir bilgi ağına sahiptirler; kazanmak istiyorsan tek bir şey bilmen, her şeyi bilmekle zaman yitirmemen gerekir; derin bilginin hazzı kaybedenlere özgüdür. biri ne kadar çok şey biliyorsa, işleri o kadar ters gidiyor demektir. "
görsel
''kimseden hiçbir şey beklemiyorum. böylece hayal kırıklığına da uğramamış oluyorum.''

(bkz: şeker portakalı)
Kitap alitısından ziyade mimli bir kitap üzerinden icimi dokmek istiyorum ben buraya.

Tam da nedense aklımdan bunlar gecerken denk düştüğü guzel oldu. Genellikle Bir adam kurk mantolu madonna uzerinden kız dusurmeye calisirken sözde maria puderi arar. dusunmez mi raif efendi olabilir miyim diye. Yada raif efendi maria puderi ne kadar hakedebildi diye? Raif efendi raif efendi oldugundan aldı maria puder karşısına o hoş sohbeti yaşadı. Agzinin suyunu silmeden konuşan biri olsaydı muhtemelen depar atar kacardi. Türkiye standartlarinda ne maria bulunur ne raif efendi. Kitap üzerinden ucuz romantizm yakalamaya calismaktansa biraz kendiniz olun ne bileyim. Belki o zaman bir nebahatlerle, begenmediginiz kezbanla da bir iki hos sohbet yaparsınız tabi gozlerinizi memelerinden alabilirseniz.

Neyse anılardan bi çıkayım ben.
görsel
Dürüst davranmak ahlak kurallarını olumsuz etkiliyormus. Verdigin sozde sadik kalmaman gerek mesela ahlak kurallarinin olumsuz etkilenmemesi icin.

görsel
"o nasıl söz abim, allah gecinden versin, ömrün uzun olsun... daha çok görüşeceğiz..."
dedim, "sanmıyorum çocuğum. öztürk abinizi bu dünyada ziyadesiyle s.ktiniz. bundan sonra ancak ahirette görüşürüz. alayınıza öpajjj... hakkınızı helal edin."

zafer algöz - haşırt dı bilekbord

öztürk serengilin bir anısı.

rahmetle..