bugün

görsel
çok güzel ^^
Elimizde,
ürettiğimiz yapıtın değerini ölçmek için hiçbir kıstas yok elbette. Tek derdimiz kendimizi oyalamak, bu doğru; ne var ki yazgısını unutmak için boş işlerle uğraşan tutuklular gibi değil, vakit geçirmek için yastık kenarı işleyen genç kızlar gibiyiz, hepsi bu.
görsel
"Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil."

- Fuzuli
"Dünyanın en yoksul insanı, paradan başka hiçbir şeyi olmayandır."

- Arthur Schopenhauer
görsel
görsel
görsel
Yaşlı bir bilgeye hayatın anlamı hakkında ne öğrendiği sorulmuş. "valla" demiş adam, "bu dünyaya başka insanlara yardım etmek için geldiğimi öğrendim. Henüz çözemediğim şey onların neden burada olduğu."

21. Yüzyıl için 21. Ders
görsel
Platon’un phaidros diyaloğunun lysias söylevinden bir pasaj. Söylev aşık olarak ve olmadan yaşanan ilişki eleştirisini içeriyor.
görsel
görsel
Marksizm-Leninizm’in gücü ve canlılığı, toplumun maddi yaşamındaki gelişmenin gereklerini doğru bir biçimde yansıtan ilerici bir teoriye dayanmasından, teoriyi kendine uygun bir düzeye çıkarmasından, bu teorinin harekete geçirici, örgütleyici ve değiştirici gücünün her zerresini kullanmayı bir görev bilmesinden gelir.
Josef Stalin
Diyalektik ve Tarihi Materyalizm
Zaten okumak yazarın harflerle anlattığı şeyleri aklın sessiz sinemasında bir bir resimlendirmekten başka nedir ki?
insan, sevilmekten çok, anlaşılmayı istiyordu belki de.

(1984, george orwell)
"Hepimiz öleceğiz, hepi­miz. Amma sirk! Sadece bu bile birbirimizi sevmemizi sağla­malı, ama sağlamıyor. Hayatın önemsiz meseleleri bizi eziyor, korkutuyor; bir hiç bizi yiyip bitiriyor."
#CharlesBukowski
Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı/Mark Manson
görsel
ve ben
bir cumhuriyet gibi
kayıtsız şartsız sevmiştim seni bu arada galatasaray üst, alanya var, ankaragücü 02ç karını satıp bas maç sonu 2 karı alırsın.
saikler olmadan yaşanmaz. benim yok artık, ama yaşıyorum.

-doğmuş olmanın sakıncası üstüne
Değirmen, Sabahattin Ali.
görsel
zincirleri kırdım sanırsın
köpekte kırar zincirini ama tasmasını boynunda götürür.

kısaca; uzaklaşmak istediğiniz yerden duygularınız sizinle gelmek istemez.
isterseniz dünyanın öbür ucuna gidin. dert, keder atınızın tersine binip gelir.
kaynaksız/dipnotsuz yapılırsa intihaldir. #akademikhırsızlığahayır
görsel
Öğretmenim kitap alıntılarımın altına her zaman ‘çok güzel alıntılar’ yazardı. Hep sevmişimdir kitapların en vurucu noktalarını bulmayı.

Kitap alıntıları yazarın kalbe dokunan sözleridir.
Ben yazar olsam Erdil Yaşaroğlu gibi 30 bin papel telif hakkı isteyeceğim alıntılar. Mevlana yemin ediyorum köşeyi döner.
mühim olan bulunduğunuz geminin nereye gittiğidir. içindeki yolcuların kim olduğu değil.