bugün

görsel

vurun müslümallar vurun eksiyi. ben kolay kolay ölmem.
hayat, düşünceleri tutan bir hapisanedir. insan, can sıkıcı bir saç demetidir, ben de akılsız bir robotum.

oğuz atay - tutunamayanlar
"Kim size mutlu olduğunu söylüyorsa ona kuşkuyla bakın. Çünkü bilinç, mutluluğu ancak sona erdiğinde algılar."
"Iyiliğin sebebini aradıkları yok, öyleyse niye tersini merak ediyorlar ki? Madem kimileri iyi insan olmayı seçiyor, madem bundan haz alıyorlar, onlara hayatta karışmam, kimse de bana karışmasın. Ama bana karışıyorlardı. Üstelik kötülük bireye özgüdür ve bizleri yaratan bizim tanrı'dır, hem de gururla ve keyifle yaratmıştır. Ama birey olmayan şeyler kötülüğe katlanamazlar, yani devlet ve yargıçlar ve okullar kötülüğe izin veremezler çünkü bireye izin veremezler. Hem modern tarihimiz, bu büyük makinelerle savaşan cesur, küçük bireylerin öyküsü değil midir kardeşlerim?"

Otomatik portakal okurken insan kendini alex'in düşüncelerine katılırken buluyor.
“Hayır, bir düş gibi değil; bildiğim, tanıdığım, sıcaklığına alıştığım ve sanki peşinden koşarken birkaç kez yakalayıp nereye giderse gitsin diye bile isteye serbest bıraktığım birisi gibi kayboldu.
Bense, kalakaldım...”

(bkz: Bin hüzünlü haz)
"insan parçalanmış bir dünyada, parçalanmış bir hakikatle yaşamaya mahkumdur. Bu parçalanmış dünya dinin, bilimin ve sanatın dünyasıdır. Bunların her birinin de, doğru, gerçekten pratik birer hakikati vardır. Fakat insan bu üç hakikatin hangisini izlemek istediğine karar vermek zorundadır. Çünkü üç hakikatle birden yaşayamaz. Seçeceği yola göre o kendi dünyasını kurar. Dinin hakikati tanrı, bilim ve tekniğin hakikati doğru bilgi, sanatın hakikati ise güzelliktir.

Ve yine insan bu üçü ile de bir bütünlüğe ulaşamaz, bu parçalanmışlık tüm insan yaşamında egemen olur..."

ismail tunalı - felsefenin ışığında modern resim.
''öyle bir an gelir ki tüm kararlar kötüdür; sorun, sonradan en az pişman olacağın kararı bulup seçmektir!"

Semerkant - Amin Maalouf
Düşünüyorum, o halde ben varım.
Düşünen bir adamı düşünüyorum ve onun, kendisinin düşündüğünü bildiğini düşlüyorum. Bu adam düşünüyor olmasından varolduğu sonucunu çıkarıyor. Ve ben, onun çıkarımının doğru olduğunu biliyorum. Çünkü o, benim düşüm. Var olduğunu böylece haklı olarak ileri süren adamın beni düşlediğini düşünüyorum. Öyleyse, gerçek olan biri beni düşlüyor. O gerçek, ben ise bir düş oluyorum.

(bkz: puslu kıtalar atlası)
Diyelim ki buradan gittin. Gitmekle kendinden kaçıp kurtulacağını mı sanıyorsun? Hayır Yedigey, kaçmakla kurtulamazsın. Yiğitlik kaçmakta değildir. Eğer yiğit isen, bildiğim Yedigey isen, burada kalıp üstesinden gelmelisin o meselenin. Herkes gidebilir, herkes kacabilir ama, herkes kendine hakim olamaz, herkes kendine karsi zafer kazanamaz.
"Bir toplumun, kadınları eğitimsiz olduğu sürece başarıya ulaşma şansı yoktur, Leyla. Hiç yoktur."
“Çünkü sevmek, yarıda kalan bir kitaba devam etmek gibi kolay bir iş değil.”

Kişisel ekleme;
Kendine güvenmiyorsan ne kendini, ne karşındakini yor.. zaman kıymetli, kimsenin en kıymetli şeyini çalmaya hakkın yok..
“Şuan da sana güzel bir söz söyleyebilmek için, on bin kitap okumuş olmayı isterdim,” dedi: “Gene de az gelişmiş bir cümle söylemeden içim rahat etmeyecek: seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda.”
paragraf değeri olmayan düz yazılar.
görsel

ya yanımda kal (lütfen) şarap içelim,kitap okuyalım.
ya da git,şiir ol.
şiir oldu.
Gözlerimi kapayabilir, kulaklarımı tıkayabilir, ama düşünmeden edemezdim.
Toprak Ana, Cengiz Aytmatov.
Hiçbir zaman inandıramadım seni kahramansız bir dünyaya neden inandığıma. Hiçbir zaman inandıramadım seni o kahramanları uyduran zavallı yazarların neden kahraman olmadıklarına. hiçbir zaman inandıramadım seni o dergilerde resimleri çıkanların bizden başka bir soydan olduğuna. hiçbir zaman inandıramadım seni sıradan bir hayata razı olman gerektiğine. hiçbir zaman inandıramadım seni, o sıradan hayatta benim de yerim olması gerektiğine.
kara kitap- Orhan pamuk
görsel
Grigory petrov (bkz: beyaz zambaklar ülkesinde)
psikiyatride "af yanılsaması" denilen bir durum vardır.

idama mahkum edilen bir insan, infazından hemen once, son dakikada affedilebileceği yanılsamasına kapılır. Biz de umut kırıntılarına dört elle sarılmıştık ve sonuna kadar, çok kötü olmayacağına inanmıştık.

insanın anlam arayışı - viktor e. frankl
'' Mutlak seveceksin beni, bundan kaçamazsın.''

"Seni hâlâ seviyorsam kimseye benzemediğin içindir."

“Ummadık yerden gelen iyilik ve nezaket, insanları daha çok sarar ve sarsar.”

Ruh Adam, Hüseyin Nihal Atsız
“Kendimizi tüketerek yaşıyor, kendimizi azaltıyoruz; dört dörtlük insan kendini bilmeyendir. inancımız olmadığından umudumuz da kalmadı, umudumuz kalmadığından artık gerçek bir hayatımız da yok. Sadece gelecekle ilgili değil, bugün hakkında da hiçbir fikre sahip değiliz...
Mutsuzluğunun farkında olmayan bunca insanın mutluluğu beni ürpertiyor. insani hayatları, gerçekten duyarlı olsalar sonsuz acı verecek olaylarla dolu. Ama gerçekte bitkisel hayatta olduklarından, yaşadıkları şeyler ruhlarına değmeden uçup gidiyor.''

huzursuzluğun kitabı - fernando pessoa
--spoiler--
yersizdi biliyorum ama gülmem gelmişti birden. ''ablalarından birinin adı dilek, öbürününki safinaz mı?''

başıyla onayladı. ''rahmetli babaannem ölünce onun adını vermişler ablama''

''şimdi anlaşıldı'' dedim. ''yoksa bu devirde safinaz adını kim koyar ki kızına?''

ümit bakışlarını yüzüme çevirdi. ''babaannemin adını alan dilek ablam.''
--spoiler--

oğullar ve rencide ruhlar.

düzeltme:cehennem çiçeği. ikisinen biri hatırlamıyorum.
Çay içeriz, şansımız varsa yağmur da yağar...Damlara huzur yüklemece oynarız; benim damlam seninkini alnından öper. Güzel şeyler olur. Belki de aşk bizi sever, sen gel bence.
Gel lütfen.

Haddimden Bildiriyorum, Son Cengiz Aydın
Kendinden hiç bahsetmemek çok soylu bir ikiyüzlülüktür.
nereye, hangi kalabalık şehre gitseniz, peşinizden o ıssız, o karanlık ormanınızı birlikte götürürsünüz. nereye gitseniz, kendinizi orada kaybolmuş hissedersiniz. "bu insanı tanıyor musunuz, buralardan geçti mi, onu gördünüz mü?" diye sorarsınız.

aslında kaybolan o değil, sizsiniz; aslında, o, diye sorduğunuz, kendinizdir.

ölürsem beni seninle ararlar şimdi / cezmi ersöz.
görsel
#sabahattinali #kürkmantolumadonna.