bugün

zekiler kitabi.

"Kitabu'l Ezkiya (Zekiler Kitabi) zeki insanlarin zeka piriltilariyla dolu hikayelerini anlatarak zekayi ve derin anlayisi yucelten bir eserdir. Peygamberler basta olmak uzere insanligin hemen her seviyesinden zeka ornekleri verilen bu eserin amacini ibnu'l-Cevzi şöyle özetliyor:

"Bu kitapla uc seyi yapmak istedim: 1-Kissalarini anlatmak suretiyle bu nitelikteki insanlari tanitip kıymetlerini takdir etmek, 2-Onlarin seviyesine cikma kabiliyeti olan insanlarin ufkunu acmak, 3-Zekasina erisemeyecegini insanların kıssalarını anlatarak, kendini begenmis kimseleri egitip yola getirmek." *
cevirisini enver gunenc'in yaptigi eser, sule yayinlari tarafindan basilmis...
malik b.enes anlatıyor: uyanık biri bir imamım arkasında namaz kılıyordu. birara imam takıldı ve sürekli "euzü" çekmeye başladı. bir süre tekrarlayınca adam arkadan "şeytanın günahı ne sen okumayı bilmiyorsun" diye seslendi

gibi gülümseten, fıkra tadında hikayelerden oluşan kitaptır.
ibnu'l-cevzi tarafından yazılan kah güldüren kah şaşırtan doğu klasiklerinden bir eser.

"Hırsızlardan aktarılanlar" bölümünden bir kıssa:

--spoiler--
Sehl el-Hallati anlatıyor: "iki hırsız bir eşek çalar ve içlerinden biri satmak için çarşıya götürür. Çarşıda hırsızın karşısına elinde bir tabak balıkla biri çıkarak, "Bu eşeği bana satar mısın?" diye sorar. Hırsız "Evet!" deyince de, "Şu tabağı tut da eşeği bir deneyeyim!" der. Ve eşeğe bindiği gibi bir sokağa dalarak gözden kaybolur. Adamın nereye gittiğini öğrenemeyen hırsız elinde bir tabak balıkla kala kalır. Döndüğünde arkadaşı, "Eşeği ne yaptın?" deyince, "Aldığımız fiyata sattım, üste de bir tabak balık aldım" der."
--spoiler--