1. 1.
  amazon adlı internet sitesinin çıkardığı e-kitap okuyucunun adı. bu alet sayesinde aynı zamanda kablosuz bağlantıyla amazon.com a bağlanıp oradan kitap veya günlük gazete indirilebiliniyor. eksik yönü ise indirilen kitapların çoğaltmaya karşı korumalı olması. yani ben bu kitabı okudum, dur bir de arkadaşım okusun ödünç vereyim diyemiyorsunuz. her şeyi ile teknoloji hızla ilerliyor. ama yine de ben kitabı dijital falan okumam, sayfaları hissetmem gerekiyor diyorsanız * bu elektronik oyuncak hiç size göre değil.
  4 ... yett
 2. 2.
  çok fazla hareket edip kitaplarını her yere taşıyamayacak insanlar için ideal gibi görünen çözümdür. gerçi azmeden insan n70'te de okuyor ama kindle'ı diğer olaylardan ayıran şey ekranının neredeyse gözü hiç rahatsız etmemesi. yani normal kağıt üzerinden okur gibi okuyorsunuz. ayrıca amazon.com'dan günlük gazeteleri indirebilmeniz ve kablosuz ağlara bağlanması da cabası. para kırılırsa alınası bir cihaz.
  3 ... eraserhead
 3. 3.
  `http://komplettie.files.w...2009/09/amazon-kindle.jpg` uzun zamandır istediğim dahi buluşudur.
  2 ... psodomaki
 4. 4.
  başarısı ile aplle'ın efsanevi ceo'su steve jobs'ı utandıran, süper cihaz. bu yıl amazon.com'un en çok satan ürünü. steve jobs kindle için "bu cihaz çok satmaz çünkü insanlar artık okumuyor." demişti.
  1 ... isla morada
 5. 5.
  1 ay içinde elime geçmesini umduğum olaydır. bilgisayarda öylece duran pdf formatındaki eserlerin okunma umududur.
  1 ... eraserhead
 6. 6.
  Onca memleket meselesi çözüm için beni beklerken(!), tuttum "Kindle" konusuna daldım efendim...

  Bu Kindle dedikleri, bir tablet...

  Tablet gibi bir minik bilgisayar...

  Kitap okumaya yarıyor!

  Elektronik kitap okuma aracı. Fakat ciltsiz bir kitaptan bile daha hafif. Ceket cebine değilse de palto cebine, kadın çantasına rahatlıkla sığıyor.

  Eskiden yalnız Amerika Birleşik Devletleri içinde satılırdı, şimdi artık dünyanın birçok köşesine gönderiyorlar.

  "Amazon'da" satıyorlar (nehirde değil tabii)...

  Hediyesi 259 dolar, yani bizim parayla, posta masrafı da dahil, 450 kâğıda falan alırsınız. Yaygınlaştıkça daha da ucuzlayacaktır.

  Kablo yok, anten yok, telefon çevirme yok, kontör montör derdi yok. Kindle, Amerika'daki merkezine "kafadan" bağlı.

  Bir düğmeye basıyorsun, altmış saniye içinde istediğin kitap uzaktan kumandayla gelip bu tablet bilgisayara yükleniyor. Her kitap için ödeyeceğin para da, o kitabın perakende fiyatının altında, genellikle 10 dolar dolaylarında.

  Dağ başında, deniz kenarında, nerede, günün hangi saatinde istersen, bas düğmeye, istediğin gazete, kitap ya da dergi bir dakika içinde elinde!
  Mucizevi bir icat!

  Kaç kitaba ulaşabilirsiniz bu araçla, biliyor musunuz? Tam 350 bin!... Fakat depolama kapasitesi maalesef çok daha düşük, yalnızca 1500 kitap sığdırabiliyorsunuz(!)...

  Kötü haberim de şu, bütün bu "girizgâhtan" sonra: Kindle, Türkiye'ye henüz gelmedi. Buraya servisi de yok. Ama günün birinde, yakın zamanda mutlaka gelecek.

  Ve de devrim yapacak.

  Okula giderken çanta taşımaya gerek yok örneğin, doldur bütün ders kitaplarını bu araca, koy cebine yürü...

  Tatile giderken kitap götürmeye de gerek yok, uzan şezlonguna, bas düğmeye, aklına hangi gazete, dergi ya da kitap geldiyse, canın ne okumak çektiyse gelsin karşına...

  Gece uyku tutmadı, hırkamı giyip içeriye gideyim de bir kitap seçeyim derdi yok, bas düğmeye, oku sıcak yatağında...

  Kindle, insanı "lap-top" bile olsa, okumak için bilgisayara mahkûm olmaktan da kurtarıyor. Yakın bir gelecekte, evde duvarları kaplayan koca bir kitaplık bu aracın içine de sığacak. Şimdi bile mümkün bu. Birkaç saatte bütün bir kütüphaneyi "indirebilirsiniz" bu zamazingoya...

  Böylece, Umberto Eco'nun "bilgisayar kitabı ortadan kaldıramaz çünkü kitap insan kolunun ve elinin bir uzantısıdır" şeklinde serdettiği görüşe de uygun. Sen kalkıp "desk-top" başına gideceğine o senin eline geliyor... Masaya ya da sehpaya bağımlı değilsin. Kucak da işgal etmiyor. Eco'nun tanımladığı gibi "neredeyse biyolojik bir araç"...

  Hem bilgisayar, hem değil... Hem kitap, hem değil...

  Elbette bu araçta şimdilik ingilizce kitap, gazete ve dergiler var, ileride her dilde olacak...

  Bunun mala davara ve de emekçi halkıma ne faydası vardır?

  Yok gibi görünür ama ona çağ atlatacaktır.

  Birtakım dinozorlar elbette hemen karşı çıkacaklardır ama kimse onları dinlemeyecektir.

  Bilgisayara da karşı çıkmışlardı, "Remington daktiloya" ve "eser-i cedit kâğıdına" övgüler düzüyorlardı, sonra yazılarını elektronik ortamda yazıp "tıklayarak" göndermeye eşek gibi mecbur kaldılar.

  Günün birinde de "kâğıda basılı kitap" ortadan kalkacaktır.

  Bildiğimiz şekliyle kitap, gene Eco'nun, Fransa'da piyasaya yeni çıkan bir söyleşi kitabında da dile getirdiği gibi "az sayıda nostaljik meraklının müzelerde bulacağı" ender bir eşya olacaktır.

  Amerika işte şimdiden bu noktada...

  Biz de Kürt sorunuyla uğraşalım.

  engin ardıç
  4 -1 ... aynali baba
 7. 7.
  türkiye'ye gelmesini heyecanla beklediğimiz cihaz.
  ... pucle
 8. 8.
  bunun son çıkan versiyonu fire. insanın işini acayip kolaylaştırıyor. atıyorsun çantana bildiğin tablet bilgisayar, ipad'le amerika'da yarışıyor hatta fiyatı sayesinde. ipad fiyatını indirirse bu alet sayesinde olacak. al fire'ı istediğin yere git. evet ipadler kadar kocaman değil ama ihtiyaç görüyor. tek bir sorunu applicationları sadece amazon store'dan indirebiliyorsunuz. bunun için de amerikan bir kredi kartına ihtiyacınız var. ücretsiz applicationları için de kredi kartı istiyor. herşeye rağmen severek kullanıyorum ben, eğer şansınız varsa getirtin derim.
  2 ... icanyoucanwhatcanyoudo
 9. 9.
  çok kullanışlı gözüken alet.

  bilgisi olan, kullanmış olan/halen kullanan uuserlardan tüyolar ve modeller hakkında bilgiler beklemekteyim.
  ... zatensinirliyim
 10. 10.
  Fellik fellik her özelliğiyle birlikte araştırdığım cihaz, son dönemin en güzel aygıtı.

  Sorun satın almakta değil, aldıktan sonra Amazon.com'un sunduğu çok zengin içerikten faydalanmak. Bunun için de ille Amerika'da bir adres göstermeniz gerekiyor. Amerika'daki adresinizi de iki üç ayda bir teyit etmeniz lazım, yoksa Amazon kıllanıp kütüphanesini kapatıyor. Amerika'da bir arkadaş seçseniz bu sefer ufak tefek kıl tüy sorunlarda onun başını ağrıtıyorlar, haklı olarak insanları rahatsız etmek hoş olmuyor.

  Alan varsa ve Amazon.com'un içeriğinden kitap falan indirebiliyorsa anlatsa çok sevinirim.
  ... stephen king is my buddy