bugün

enterasan bir sovyet dönemi rus filmi!
bilim kurguyu, komediyi ve ideolojiyi birbiri içinde mükemmel eritmiş efsane sovyet filmi. internette türkçe alyazısını bulabildiğim ender rusça filmlerden biridir. Çevirenin emeklerine sağlıkdır.
Makarna almaya giden amca ve gürcü genç sokakta karşılaştıkları acayip adama yardım edeyim derlerken kendilerini tüm doğal yapısını kaybetmiş, çöllerden ibaret ve acayip bir kast yapısının olduğu başka gezegende bulurlar. Dünyaya geri dönmeye uğraşırlarken gezegen ahalisine de insanlık öğretirler.
bu filmi izledikten sonra* izleyeceğim bütün filmler boş ve gereksiz gelecektir. bundan sonra benim için kin-dza-dza ve diğerleri var.
tamamen fütüristik .
(bkz: burning man)
dev bir sobaya benzeyen uzay araçları, hurdalardan yapılmışa benzeyen acayip tasarımlı yapılar, aletler silahlar. deli karakterlerin deli işi kıyafetleri, susuz kurak aptalca bir yaşam biçimi. film yinede inandırıcı. baştan kuşkuyla seyrettim, sonra zevkle. izlerken mad max ve dünyayı kurtaran adam'ı hatırladım, alakalı alakasız. izlemeyi bilirseniz abzürd komik bir hikaye var. Hitchhaker's Guide To The Galaxy' yi sevenler izlesin derim.

Filmin bir yerinden öğrendiğim kadarıyla rusçada kin dza dza dereotu demekmiş, bunu da öğrenmiş olduk. Bir de bunlar işin kolayını bulmuşlar. Bilemediğiniz yerde Koo(ku okunur) diyorsunuz olay çözülüyor.

--spoiler--
- Şey şimdi, Dünyada, kim kimin önünde kaç kere çömelecek nasıl karar veriyorsunuz?
--spoiler--

http://www.imdb.com/title/tt0091341/
seyrettiğim en ilginç filmlerden biri. gerçekten güzel film için efekte teknolojiye falan hiçbir şeye gerek yok. seyretmeyen varsa kaçırmasın. benim gibi birkaç kere seyrederseniz tepesinde dönen sarı ışıkları olan arabalara "koo" diye selam verebilirsiniz.
yeni gördüğüm ve izlediğim izleyince de neden bu kadar kenarda köşede kalmış bir film olduğunu anlayamadığım 1986 yapımı sovyet yapımı absürd- fantastik bilimkurgu film. Tam olarak kült olarak ifade edebilecek bir film. Tamamen kendi daşşak keyiflerine göre oluşturdukları fizik kurallarına göre oluşturulan bir film.
Farklı birşeyler izlemeyi sevenlere tavsiyedir.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kin-dza-dza!