bugün

kişinin kötü yönlerini, itiraf etmesi. zordur. çünkü ego bunların hepsine bir mazeret uydurur ve geçersiz kılar.
büyüklüktür.
erdemdir.
her babayiğidin harcı değildir, kesinlikle. fakat insan bunu yapabilmelidir. o olayları sanki bir başkası yaşıyor ve kişi, bütün olanları, tüm çıplaklığıyla biliyormuşçasına düşünüp, taşınmalı. böylelikle olaylara objektif olarakta bakılmış olur. doğru karar vermek için ya da hataları görmek için, yanii tekrar yaşanmasını engellemek için birebirdir. bu olay kişilere çok şey katar. öz eleştiri, kişinin yaşamında çok önemli bir yerde olmalı ve vazgeçilmezlerden olmalıdır.! aynı zamanda kişiyi olgunlaştırır, büyütür. yaşıtlarından farklı bir boyuta taşır onu. hele ki, bu öz eleştiriyi yapan ergenlik çağında biri ise bravo denilesi davranıştır. çünkü denildiği gibi, bunu yapabilmek erdemli bir davranıştır, büyüklüktür. kabuğundan çıkmayı, gerçekleri söyleyebilmeyi gerektirir -ki (doğrusunu söylemek gerekirse) bunu herkes yapamaz..!
güzel bir olgudur, çoğu zaman yapılması gerekir.
(bkz: özeleştiri)
zordur. yapabilen az sayıda insan vardır. fakat dikkat edilmelidir ki; kendini eleştirebilen insanlar daha sağlamdır. daha başarılıdır. ne yapmaması gerektiğini tespit edip tekrarlamayacak olan insandır. önce aynaya bakılmalı sonra iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırmalı.
çağımızda; özgüven, kendiyle barışık olma vb. pompa hayat felsefeleri bombardımanından dolayı unutulmuş, kişilik gelişimi için belirli dozlarda kullanımı zorunlu ilaç. ancak doz aşımında, şiddetli yan etkileri olacağı da göz önünde bulundurulmalıdır.
kendini parmaklamaya benzer. ilk başta zordur ama sonra zevk verir.miş. diyorlar.
ben böyleyim arkadaş uymuyrsa yol al demektir belkide.
her ne kadar yapıyorum dense de bazen insan aslında daha çok çevresindekilere atıyordur suçu kendini eleştiriyor ama kendinin eksik yönlerinin sorumlusu olarak başkalarını görüyor, objektif ve gerçekçi bakar ve sınırı da aşmayıp kendinizi harcamazsanız çok önemli ve gerekli bir şeyi başarmış olursunuz.
başkası eleştirmeden açıkları kapatmaktır.
(bkz: anarşist)
iç sesinin cevap vermesiyle kişinin kendisiyle kavgaya tutuşmasına kadar gidebilecek durumdur.
fazlası zarardır her şey gibi. abartırılırsa artık kendine kızmak veya kendine acımak haline gelir.
gereklidir. insanın değerinden bir şey kaybettirmez aksine insanı yüceltir. daha emin adımlar atmasını sağlar.
her insanın yapamayacağı eylem.
öşçüyü kaçırdığında hasta olursun. arada bir iyidir.

edit: ölçü, olacak tabi de ibret alayım diye değiştirmedim. uhhh anasını bee. bu kadar olur yani. öşçü ne la.
ancak gerçek olgunlukta birinin gösterebileceği bir davranıştır.kendini eleştireni kimse eleştiremez.
zeka göstergelerinden biridir.
hepimizin yapması gereken Öncül bir davranıştır.

zaman akıp gidiyor ve sen halen kendine faydan olmadığı gibi çevrene, Ailene ve sevdiklerine bir fayda sağlayamayan bir durumdaysan,

toplumda birey olmanın vasfını kendinde tanımlayamamışsan,

her sorunu, sanki yalnız senin başına gelen özel bir olaymış gibi üstüne alıp onun sıkıntısı ile yaşamaya devam edip kendine ket vuracaksan,

kontrolün her zaman elinde olduğu düşünüp dünyaya varlığını böyle ispat etmeye çalışacağım diyorsan ...

ve bundan beteri bir gün öleceğini bilip bu dünyadan başka bir dünya varmış gibi yaşayarak kendini her gün başka bir dünyaya adıyor ve bu dünyada bir çiçeğin kattığı değer kadar bir faydan olmuyorsa ...

daha ne denli bir dünyanın güzelliğini yaşabilirsin.

kendine sor. cevap sendedir her zaman.
Sike sürecek akıl yok bende. ( sert bir dille eleştirdi)
Günümüzde tükenmiş ve faydasız bir harekettir. Gereklidir ama kimse yapmak istemez. Kimse egosunu geçip yapmaz bunu.
cok zor olandir.

Beni elestiren insanlari fazla sevmedigim icin kendim elestiriyim diyorum bu seferde kendimi sevmemeye basliyorum. Nasil bir is bu cozemedim.
yapması, yapılıyorsa da dürüst olması oldukça zor olan olay.