bugün

eski türk filmlerinin unutulmaz oyuncularından. bakırköy'de yaşamaktadır kendisi. özgürlük meydanı girişinde "milli piyango bayisi" vardır
ayrıca 1920 doğumludur..gerçek ismi kirkor cezveciyan dır..219 filmde rol almışlığı vardır..
22 temmuz 2007 secimlerinde bursa'dan bagımsız milletvekili adayı.

not: bu kişi kirkor cezveciyan değildir.
en son hayat bağları isimli dizide melek beykal ın babası rolünde görmüştüm kendisini, o günden beridir kayıptır, genelde kötü adam rollerindedir, 50 yıldır filan da saçları bembeyazdır.
yeşilçamın en iyi kötü adamlarından, beyaz saçlı aktör.
adettir ya sanatçılara anıları sorulur. kenan pars şöyle bir olay anlatmıştı '' beni çok sinirlendiren bir hatıramdır '' diyerek. bir gün osmanbey' de bir mağazanın vitrinine bakıyormuş, arkadan birinin seslendiğini duymuş, '' kenan bey, kenan bey '' diye, dönmüş '' buyrun'' demiş. adam '' vallahi de osunuz, sizi arkanızdan tanıdım '' demiş. hatırladıkça sinirlenirim diyordu.
bugün hayatını kaybeden ünlü türk tiyatro sanatçısı ve yeşilçam filmlerinin usta aktörü.
ne aci. turkiye'de sanatci olmak, tutunabilmek icin gercek kimligini gizleme ihtiyaci hissetmis insandir. tipki sami hazinses gibi.
sinema sanatçısı ve yönetmen; bugün istanbul'da vefat etti.

1920'de istanbul'da doğan ve filmlerde kenan pars adını kullanan türkiye cumhuriyeti yurttaşı ermeni aktörün gerçek adı kirkor cezveciyan'dır. siyah beyazlı yıllardan bugüne kadar yüzlerce filmde oynayan pars, türk sinemasının her dönem aranılan yüzlerinden olmuştur. filmlerinde genellikle kötü adam tiplemelerini üstlenen oyuncu, yanı sıra birkaç filmde yönetmenlik, yapımcılık ve senaryo yazarlığı da yapmıştır. son dönemde adını taşıyan bir milli piyango bayii işleten sanatçı bakırköy'de yaşıyordu.
ölümünden altı ay önce zaman gazetesine şunları söyleyen ermeni yurttaşımız: "Hıristiyan'ım. Ama Hz. Muhammed'i niye inkâr edeyim? Müslüman bir ülkede yaşadığım için islam'ın her şeyi bana aittir. Ne Allah'ı ne Hz. Muhammed'i ne besmeleyi ne de "Lailahe illallah'ı" benden alamazsınız. Üstelik kızım bir Müslüman'la evli. Ben de islamiyet'e biraz yakınım. Torunuma da 'kelime-i şehadeti ben öğrettim. Sonuçta bu coğrafyanın çocuğuyum. Aynı toprağa basıyoruz, aynı bayrağın altındayız, birbirimizi sevmeliyiz."
ölmeden iki dakika önce kelime-i şehadet getirdiği kızı tarafından iddia edilen ermeni asıllı tiyatrocumuz.
kendisi piyango bayii işletiyormuş yıllardır.
cenazesi 12 mart günü bakırköy ermeni kilisesi'nde düzenlenen törenin ardından toprağa verilen rahmetli sanatçı.
(bkz: kirkor cezveciyan)
eldeki verilerle müslümanlığı sabit olmasına karşın cenaze töreni kilisede yapılan cefakâr sanatçımız.

ermeni cemaati oldukça ısrarcı olmuş olsa gerek.
müslüman olması yada olmamasının neden bu kadar önemli olduğu anlaşılamayan kişi. kendisi Hıristiyan olduğunu ama paskalya bayramında kendisine jest yapan subayın eşine o da bir jest yapmak istediği için kelime-i şehadet getirmeyi öğrendiğini ve bunun kendisi için de bir sorun olmadığını belirtmişti.

kızı gerçekten de öyle bir söz söyledi mi bilmiyorum ama babasına saygısı konusunda ciddi şüphelerim var. madem müslüman öldü, neden cenazesi ermeni kiliselerinden birinde gerçekleşti? tabi benim derdim değil, hatta kimsenin derdi değil neye inandığı ama rahatsız edici olmaya başladı.
(bkz: pars narkoterör) *
bugün hem doğum günü hem de ölüm yıl dönümü olan ünlü sanatçı.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kenan_Pars
Rojda demirer'in dedesidir.
Bakırköy Hürriyet meydanında milli piyango bayiu vardır. Ölmeden önce hemen hergün oradaydı.
sosyete şaban filminde kemal sunal'ın kayınpederi rolünü üstlenmişti.
bundan tam 10 yıl önce bugün vefat etmiş oyuncu. saygı ile anıyoruz.
yeşilçam filimlerinde (atıf kaptan gibi)sürekli "ecnebi kötü erkek" rollerinde görmeye alıştığımız efsane aktörlerdendir. ikisi de rahmet istedi.