bugün

olur da gülmeyi unutursam diye odama astığım küçük bir kemal sunal karesi.

__ Şimdi ben buraya neden çıktım? niçin çıktım? nasıl çıktım? bunu izaha gerek yok. gördünüz yürüdüm çıktım ama çıkmamış da olabilirim. çıkmışsam çıkmışımdır. çıkmamışsam çıkmamışımdır. görünen köy uzakta değildir. buraya çıktıkta sonradan çıkmadık mı dedik? bunlar bir takım uydurma laflardır. sahi ya ben buraya neden çıkmıştım? Kim çıkardı ulan beni buraya?
__ biz çıkardık.

sanırım başka bir şey yazmaya gerek yok.
üstad.... ama en ilginç tarafı özel hayatında kimseyi güldürmek istemezmiş... Tipik bir mizah ustası...
90lı yıllarda çok tv seyreden çocukların bilinçaltına işlemiş türk sinemasının fenomeni.
efendim özel tv lerin çıkması ve k.sunalın reyting yapması hasebiyle devamlı tvlerde şaban filmi oynardı çocukluğumuzda.21 yaşındayım ve farkettimki argo kelimem rahmetlinin kullandığı eşşoleşşek.hayata bakış açım iyi kötü değerlerim onunla filizlenmiş.
özet:çocukları tv başında yanlız bırakmayın ya da şimdi bilgisayarla.
yüzlerce filmde başrol oynamış usta komedyen. Komedinin bel altına girmeden de yapıcabileceğini türk insanına ispatlayan üstattır ayrıca kendileri. hababam sınıfı film serisindeki "inek şaban" rolü ile herkesin gönüllerinde bir taht kurmuş olsa da şaban ayının mübarekliğine zarar verdiği ve artık vatandaşların çocuklarına şaban adını veremedikleri gerekçeleriyle dava açılmıştır. uçak yolculuğu yaparken kalp krizinden vefat etmiştir.
öncelikle kemal sunal türkülerinin dinlenmesi gerekmektedir günümüz trolleri üzerinden prim yapmaya çalışsa da bir numaralı adam gibi adamdır. halk için oynadı -her filminde toplumsal sorunlara ışık tuttu.
- rest
+ restine rest ulan
- kare as
+ bende de 5 as var... gördün mü nasıl kazandım.
- hile yaptın! bombacı değil topçu olsan hileni yemem ulan!
+ limon ye öyleyse hıyar.
efendim her gün başka kanalda bir filmine denk geliyorum ve gülmüyorum. eskidende gülmezdim. çünkü komik değil.
günümüzde doğsaydı yaptığı mizah prim yapmayacaktı. kendisi üstaddır orası ayrı.
türk sineması'nın gelmiş geçmiş, en kaliteli sanatçısı. (#20281054)bir turist ömer hikayesi'nden sonra, el atmayı düşündüğüm, usta aktör kemal sunal' ın bir filmini'nin devamını yazacağım hikaye. proje yapım aşamasında olup, hangi filmin devamını yazacağım belli değildir. tabii bu konuda ki fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.
absürd komedi tarzındaki filmleri harbiden efsanedir. favorim yedi bela hüsnü...
Bugün ölüm yıl dönümü olan güzel insan.mekanı cennet olsun.

Halit akçatepe:"ertem abi,Sen şunu söyle, sen bunu söyle diye rolleri dağıttı, kemal'e sıra gelince roller bitti. 'Oğlum sen de burada gülersin' dedi ona...Kemal orada güldü, bütün Türkiye güldü."
ali sunalın babasıdır.
değerlidir, sanatçıdır, bizdendir.
Gerçekte görmeyi çok istediğim iki sanatçıdan biriydi. Barış manço'yu görmek nasip oldu ama kemal sunal'ı olmadı... Mekanı cennet olsun.
televizyon bozulduydu ses cikmiyordu ama goruntu vardi. yine de guldurmustu.
hala yaşadığına inandığım sanatçı. bazı insanlar vardır onlara yaşamayı yakıştırırsın, yüzündeki gülümsemesi eksik olmadan yaşamayı.
ölümünün üzerinden tam 13 yıl geçen büyük usta. allah rahmet eylesin, hala onun filmlerine bakıp gülüp eğlenebiliyorsak bu onun gerçekten büyük sanatçı olduğunu gösterir.
bugun olum yildonumu olan. simdiki cocuklara uzuldugum.

turk komedi filmlerinin ustadi ve 90 li80 li gencligim asla unutmayacagi usta sinemacidir.
günümüz televizyonlarında rtük sayesinde sansüre uğraya uğraya kuşa çevrilen filmlerin kahramanı olan büyük oyuncu.
Klasik bir söylem olacak ama filmlerini 100 kez de izleseniz bıkmadan tekrar izliyorsunuz.
hayatımda 3 temmuz gününü ölümsüzleştiren eşşsiz şahsiyettir kendisi. o gün ilk işe başladığım gündü. ürkek havam henüz uyanmamışken radyodan kemal sunalın öldüğü haberi geldi. işyerindekiler yok yaa şakadır bir kere daha böyle olmuştu hatta salasını bile okumuşlardı gibi kabullenememenin savunmasını yapıyorlardı. ben de onlara inanmak istedim. ortaya koyduğum savla da inancımı kuvvetlendirdim. kemal sunal lan bu yani şaban. şaban ölür müymüş hiç! fakat heyhat. haber dibine kadar gerçekti. yaz sıcağının bunalımı bu haberle kavurmuştu yürekleri. o dönem rtük filmlerini 12'de göstermesini emrettiği için televizyondan meraklı köfteci filmini izlerken uyumuştum. an gibi hatırlıyorum atv vermişti ölmeden önceki cumartesi günüydü. o an garip bir pişmanlık güdüsü sarmıştı içimi. keşke filmi seyrederken uyumasaydım diye.

gün boyu radyoda çalan tüm şarkılar ona ithaf edilmişti. kıraç'ın 'gidiyorum buralardan tüm rüzgarlar senin olsun' şarkısı çalınca saklanarak ta olsa göz pınarlarımı serbest bırakmıştım yedi karanfilin ayyüzlüm melodisi eşliğinde...

ölüm o an somutlanmıştı gözümde. çünkü hep falanca veya filanca ölürdü ve çokta üzerinde durmazdım ölmüş işte herşeyin başı olduğu gibi sonu da olacaktı derdim bizi vurmayacağı düşüncesiyle. ama işte barıştan sonra şabanımızı da almıştı kara melek. o dönem iki sanrım vardı. ilki ünlü insanlar ünlüdür hep o yüzle kalır asla onlar ölmezdi . ama olmuştu işte. o hayatımızı kahkahaya boğan adam hepimizi can evimizden vurarak gitmişti. ikincisini de ölümünün şokuyla unuttum. her gidiş zamansızdı, ama kemal sunalın gidişi çok erkendi...
hayatım boyunca gidişinin ardından göz yaşı döktüğüm değerli insanlardan birisidir kemal sunal. ilk herkesin teyzesi ''adile naşit'' için ağlamıştım. o dönem çocuk yaşlardaydım, uykudan önce programını izlemeden yatmaz, adımı söylemesse üzülürdüm. yıllar geçti, kemal sunal'ı, sadri alışık'ı tanıdım. hepsinin yeri farklıydı ama kemal abi'nin yeri bambaşkadır benim için. o dönemler, bugünün cd film satan, o dönemin vhs - beta max film kaseti kiralayan dükkanlarından her hafta kemal sunal filmleri alır izlerdik, ben bir kemal sunal filmini günde 3 kere üst üste izlediğim bile olmuştur. hatta o dönem, kemal sunal öldü diye bir haber yayılmıştı etrafa, bizimkilerden ben bunu öğrendiğimde oturup ağlamıştım. ölemez demiştim, kemal sunal ölmez. o çocuk aklımla, akşama filmi var televizyonda yalan haberdir bile demiştim. haber yalandı, kemal sunal ölmedim diyordu inter star'da.

yıl 1995, herkesin abi dediği adamı, sadri alışık'ı kaybetmiştik. sadri abi içinde döktüm göz yaşı, olmadı be usta dedim, erken gittin diye dert yandım. yıl 2000, temmuz sıcağı ben, lise'nin kurtarma sınavlarına gitmiştim, geldiğimde annem, kemal sunal ölmüş dedi. hissizleştim o an, daha öncede öldü demişlerdi, yalandır dedim tv yi açıp bekledim. altyazı maalesef doğruluyordu herşeyi. 3. cü gözyaşımda kemal abi için düşmüştü. allah rahmet eylesin, gerçek sanatçılardan biriydi.
türkiyenin gelmiş geçmiş en doğrucu insanı ve en büyük komedyenidir.

mükemmel bir zekaya sahiptir. halkını çok iyi tanımış ve ona göre hareket etmiştir.

ölümünün 13.yılında saygıyla ve özlemle anıyoruz.
http://www.youtube.com/watch?v=9psjFgdOqGU

şu sahneyi belki 100 kere izlemişimdir. replikleri ezberledim. ama her izlediğimde sanki ilk defa izliyormuşcasına kahkaha atıyorum. şener şen le karşılıklı oynadıkları sahnelerin hemen hepsinde aynı tepkiyi veriyorum zaten.

eğer cennet diye bir yer varsa sırf bu kadar insanı güldürdüğün, mutlu ettiğin için bile orada olmayı hak ediyorsun usta.

"allah belanızı versin, eşekoğlu eşekler, bir sürü namussuz ırz düşmanları, hayvanoğlu hayvanlar. öf yeter be artık içelim."
bugün ölüm yıl dönümü olan, türk insanının kalbinde ayrı bir yere sahip, saygı ve sevgiyle andığım insan. ruhun şad olsun üstadım.