bugün

Yanlış yerden bilgi edinmek isteyen kişi sorusu. Zira buradan düzgün kek tarifi çıkmaz. Üzülürsün yani ondan diyorum.
en iyi kek tarifi annelerinizin tarif defterindedir. sozlukte zor bulursunuzdur.
cupcake için verebileceği muazzam bir kek tarifi olan yazar bu beklentiyi mesaj atılırsa seve seve karşılar.
öhöm bir tarif verelim bakalım
3 4 yumurta iyice çırpılacak
bir su bardağı şeker bu da yumurtalar çırpıldıktan hemen sonra iyice çırpılacak 5 dakika yeterli olur.
bir bardak süt ılık olsun ama
bir yarım çay bardağı kadar sıvı yağ limon suyu da dökün
çırpın bol bol çırpın
sonra un vanilya ve 2 kabartma tozu.
ımm bir de portakal kabuğu
kuş üzümü
de atabilirsiniz .
havuç falan onlara girmeyin hiç
ve son olarak pekmez de iyi gidiyor.
Zamanında nil Karaibrahimgil'in şarkı diye bize kakaladığıdır.

(bkz: sana kek yaptım)
Basiretsiz ve hatalı tarifler sayesinde yazmak zorunda kalınan kek tarifi.

4 yumurtayı bir kabın içerisinde çırpın,
1,5 bardak toz şeker ekleyin tekrar çırpın.
1 bardak sıcak su, çırpmaya devam.
Yarım bardak sıvı yağ ekleyin çırpın.
3 kaşık kakao ekleyin çırpın. (Kakaoyu, limon rende, havuç rende, tarçın, kuru üzüm, çikolata parçacıkları, elma rendesi ile de değiştirebilirsiniz)
1 paket kabartma tozu, çırpın.
1 paket vanilya. (isteğe bağlı)
2,5 bardak un. Çırpın ve yağladığınız kek kalıbına dökün.
180 derece fırında 35 - 40 dakika pişirin.
Fırından çıkardıktan sonra üzerine bir bardak soğuk süt dökün, çekmesini bekleyin ve kalıptan çıkarın.

Ve efendim isteğe göre üzerine : Çay süzgeci ile pudra şekeri ya da pudra şekeri ile kakao karışımını silkeleyerek dekor yapabilirsiniz.
https://galeri.uludagsozluk.com/r/kek-955189/

Bu kekin harcına frambuaz ekleyerek üzerine eritilmiş çikolata dökebilir pastaya dönüştürebilirsiniz.

Sağlık ve afiyetle...
Bir yazarın sizden dilendiği tariftir. Şunun soda ile 2 yumurta falan yapılışını yazsanız çok makbule geçer.
amkdumunun burasi kizlarsoruyor mu lan. gece gece kek diyo bisiy diyo ya. dur birak amk tamam sakinim ya.
BrownI

4 yumurta
1.5 su bardağı şeker
1 su bardağı süt
1 su bardağı sıvı yağ
1 paket kabartma tozu
2 bardak un.
1 paket kakao

Yumurta ve şeker ilk olmak üzere un ve kabartma tozuna kadar olan malzemeler iyice çırpılır. Bu karışımdan 1 bardak ayrılır ve daha sonra un ve kabartma tozu eklenerek cirpmaya devam edilir.

Yağlanmış kek kalibina konup 180 derecede ilk 30 dk fırın kapağı açmadan pişirilir. Çıkınca karşımdan ayırmış oldugunuz bir bardak harç kekin üzerine dökülür. Hindistan cevizi dokulup servis edilir. Tabi soğuyacak. Afiyet olsun...
Ah looqueen nerelerdesin eli hamurlu tombik dediğim tariflerdir.

Islaksa alırım bir parça kızlar.
normal yaparmış gibi yap ahududu koy işte amk. bunu da ben mi söyliyim.
Nil karaibrahimgil ağlıyordu. Böyle mi oluyordu yani.

Edit:sen çırpma, karıştırma.
Cık cık cık çok yanlış.

3 yumurta ile 2 su bardağı şeker çırpılır.

1 su bardağı sıvı yağ, bir su bardağı süt, bir su bardağı yoğurt ve bir paket vanilya eklenerek iyice çırpılır.

Daha sonra 3 bardak un, bir paket kabartma tozu eklenir ve topak topak kalmayana kadar çırpılır.

Elde edilen hamur ikiye bölünür, birisine 2-3 yemek kaşığı kakao eklenir ve karıştırılır.

Kek kalıbına bir ondan bir ondan dökülerek iki renkli kek elde edilir.

180-200 derecede pişirilir.

Ağlayın şimdi.
öğrenci olduğum zamanlarda hızlı ve pratik olsun diye 3 yumurta, 1 su bardağı toz şeker, sıvı yağ , süt kabartma ve unu göz kararı karıştırıp verirdim fırına. Çayla beraber müthiş giderdi.
görsel yukarıda yazılan Browni tarifinin aynısı.
Kimse bu lezzete hayır diyemeyecek.