genellikle küçüklere sevgi ve samimiyeti göstergesi olarak söylenen söz. bunun bir de ablacığım/abiciğim versiyonu vardır.
bana hep yapmacık gelen hitap şekli. şahsen ben yakın arkadaşıma "naber lan göt?" diye seslenmeyi tercih ederim.
Çok itici bir kelime.
mazallah bu söz kavga icabına davettir.
hiç bir zaman hal hatır sormayan arkadaşın işi düştüğü zamanki söylediği ilk sözdür.
yerinde kullanıldığı zaman bana güzel gelen kelime. ama öyle her önüne gelene söylersen bir değeri kalmaz, anlamını yitirir.
cümlenin başında kullanılırsa itici ve soğuk, sonunda kullanılırsa samimi ve sıcak etki bırakabilen hitap cümlesi. yine de kullanmasanız daha iyi, bazı kişilerde her iki durumda da soğuk ifade bırakabiliyor.
8 harften oluşan ve samimi olmayan kelime.
(bkz: bilader)
Beni hor görme kardeşim
Sen altınsın ben tunç muyum?
Aynı vardan var olmuşuz
Sen gümüşsün ben saç mıyım?

Ne var ise sende bende
Aynı varlık her bedende
Yarın mezara girende
Sen toksun da ben aç mıyım?

Topraktandır cümle beden
Nefsini öldür ölmeden
Böyle emretmiş yaradan
Sen kalemsin ben uç muyum?

Tabiata Veysel aşık
Topraktan olduk, kardaşık.
Aynı yolcuyuz yoldaşık
Sen yolcusun ben bac mıyım?

aşık veysel satıroğlu
(bkz: karşim)
(bkz: ğarişim)
(bkz: ğöaerişim)
(bkz: evrim teorisi)
ne samimiyetsiz, ne sevimsiz, ne itici bir kelime oldun öyle? kim yaptı sana bunu? neden?...
çabuk harcayan, çok tüketen bir toplum olduk. her şeyin içini boşalttık! seni de buna kurban ettik. gönül rahatlığıyla hitap edebileceğimiz bir kelime kalmadı! dilim varmıyor seni kullanmaya...
hiçbir ortamda sanalda olduğu kadar itici olmayan kelime. gerçekte de kimin nasıl kullandığına bağlı ama sanalda her daim iticidir.
bütün canlılar biyolojik kardeştir.
Çevresindeki erkekleri üstümdekiler ve altımdakiler diye sınıflama eğilimine sahip erkeklerin "altımdakiler" sınıfına dahil ettiği ya da etmeyi düşündüğü erkeklere kullandığı "altımda kalmayı kabul edersen sorun yaşamayız" mesajı içeren hitap şekli.