bugün

annemin benim bebekliğimde ve bana hamileliğinde yaşadığı durum ve kendimi bildim bileli benimde yaşadığım durum.uyku problemi mi,ruhani bir durum mu bilemiyorum.denemediğim yöntem kalmadı muska bile yazdırdım.ve işin garibi karabasan gelmeden önce hissediyorum.alıştım artık, gül gibi geçinip gidiyoruz.
ınsanda genelde ruhsal problemlerde ortaya çıktığınını zannediyorum.. genelde herkes gibi bendede askerde dağda operasyonda oldu, gece uykusunda yakalar, boğazınızı var gücüyle sıkar, bağırmaya çalışırsınız tabiki nafiledir, kısacası yapıcak birşey yoktur, uyanamazsanız ölürsünüz, ben şanslıyım uyanabildim, uyandığımda nefes alabilmek için çok uğraştım..
art arda, gece 11 den sabahın 5 ine kadar, en felaket korku filmlerini izleseniz de, o korkuyu tanımlamaya yetmez. bi arkadaşım anlatmıştı bana, '' olm böle acaip oldum lan aldı beni yürüttü gezdirdi* bildiğin işedim lan altıma, allah kimseye yaşatmasın o duyguyu, sana yemin olsun 4 gündür uyuyamıyorum''
- lan öle şeymi olur kabus görmüşündür sen kıçın açıkta kalmıştır hihihi
+ olm öle deme bak sana da gelir görürsün ebeninkini bende birinden duyduğumda inanmamıştım başıma geldi işte
- la olm öle şey olur mu malmısın.
+ böle dedinya sana da gelir olm kurtuluşun yok.
derken 2 hafta geçmişti, bir gece bişey oldu aman allahım önce ufaktan gözüme birşeyler belirdi, sonra bir ses, korkunç bi ses
üzerimde bir ağırlık, gözlerde titreme, bildiğin kitlendim.
hübeeebe hebee anammm seste çıkmıyo,
3 kulfü 1 elham iki de nas felak... yok gitmio zalım.
gerçekten çok felaketbi an. allah kimseye böle korku yaşatmasın. gerçi şimdi alıştım ama; yinede gelmesin efenim uykularımıza .
bende defalarca uğradığı biri olarak bir çok kez o korkuyu yaşamışımdır. ilk başlarda sade olsa da son uğradığı zamanlarda rüya ile birlikte vuku bulmaktadır. örneğin: birine yardım edeceksiniz ama hareket edemiyorsunuz, bağıramıyorsunuz. en son geldiğinde kafamı biraz kaldırabilmiş ve müthiş bir çınlama sesi ile sanki kulak zarlarım patlamış gibi acı çekmişimdir. dua okuma kısmına gelirsek hiçbir duayı bitirmek nasip olmamıştır ki en basitini bile unutturuyor insana. onun için en kolay "Allah'ım sen beni koru"'dur.
açıklaması çok basit, korkulmaması gereken bir olay:

rüya görüldüğü zaman, beyin ile vücut arasındaki iletişim bloke edilir ki rüyada yaptığınız hareketleri vücudunuz gerçek hayatta da yani yatağın ya da her nerede uyumuşsanız orada yapmayasınız diye.

uyanmaya başladığınız sürede ise bu bloke olma durumu kaybolur, gözlerinizi açıp hayata devam edersiniz.

karabasan denilen nane de işte bu bloke olma durumu kaybolmadan uyanmanızdır. e doğal olarak vücut hala bloke durumda olduğundan hareket edememeniz normaldir ki, aniden bir kabustan hedeee şeklinde uyanmışsanız, kanınızdaki adrenalinin verdiği gazla yanınızdaki portakal sıkacağını bile freddy sanabilirsiniz.

normale dönmeniz çok zaman almaz, sinir bozduğu doğrudur, kıpırdanmaya ayak parmaklarından başlamanın, çözülmeyi hızlandırdığı söylenir.

(bkz: sen sus bilim konuşsun)
3 kere karabasan dersen o gece geleceği rivayet edilir.

karabasan karabasan karabasan

gel ulan babayın gıllı göğsüne. Şaka bi yana ara sıra benim başıma gelen, eğlenceli olaydır.
psikolojik bir hadisedir.
bilimsel olarak açıklaması olup olmadığı sikimde olmayan, öldüğüm gün biteceğine en çok sevineceğim şey.

artık şov yapıyorum. normalde bu bi insanın başına gelir bütün gün stresi atılamaz. ancak bir rüyanın içindeyken yatakta karabasan dediğimiz şeyin olması, uyanınca alt komşuda oldugu için annenizin yanına indiğiniz ve kapıda bir kamyon polisin sizi beklerken anne kişisinin kapıya koşup hiç anlamadığınız bir şekilde gırtlağınıza sarılıp 10 santim açılmış gözlerle öldürmeye çalışması, babanın olanları izleyipuzaktan ne gerek var diye bağırması... rüyadan uyandığınızı farkedip 2. rüyanın içinde olduğunu anlamak ve gerçek karabasanla ebe amına daha sıcak temas...

yaşamaktan soğutur. avradını siktiğim dünyasında tespit edilmiş-edilecek en büyük işkencedir.
koduğumun orospusu.
ilk sahnesiyle küfürü basmama neden olan film.
hadi bakalım, devamında ne olacak. *
arkadaşla dalga geçerdim, geçmez olaydım. yaklaşık 3 yıldır bana da geliyor bu illet. vize ve final dönemlerinde çok basıyor, diğer zamanlarda fazla zorluk çıkarmıyor sağolsun. çoğu zaman geleceğini hissediyorum ve uykudan uyanmaya çalışıyorum. bazen uyanmayı başarıp kurtarıyorum gtü, bazen başaramıyor ve teslim oluyorum elden ne gelir.
bilincin tam ayık ve sağlam olmadığı, uyku ve uyanıklık arasında olunan sıralarda bu tarz şeylerin yaşanmasını göz önüne alarak şunu okumakta fayda var; (#12852898)
bu günlerde iyice bokunu çıkarttığım mefhum. ulan eskiden 10-15 sn, bilemedin, yarım dakika sürerdi. 5 dk ne lan öyle. "o staj senin, bu hasta benim" diye iyice içine ediyoruz vücudun bu aralar. o kadar strese vücut mu dayanır. uyanmaya çalışınca kulak çınlaması sıçıyor insanın ağzına, yok teslim olsan sanki ilanihaye devam edecekmiş gibi. hadi hayırlısı.
rem felci sırasında yaşanılan duygu.

şimdi yorgun argın gelen biz yatağa uzandık ve başladık uyumaya, uykunun ilk evresini atlayıp ikinci ve derin evre olan rem uyku kısmına geçtiğimiz anda ( rüyada bu evre de başlar) uykumuzda yürüdüğümüzü felam görmeye başladık derken beyinden kaslara yürü tarzında saçma sapan komutlar gitmeye başladı ve başladık yatakta yürümeye diycem ama heh işte biz yürümüyoruz ya onun sebebi bu.

yani ana bilinç bakıyor yan taraftan saçma sapan komutlar iniyor kaslara tak diye kendinden kaslara giden şalterleri indiriyor, sadece tek taraflı yol sistemiyle kaslardan gelen komutlara izin veriyor beyin, yani felç ediyor vücudu ki rüyanızda kendimize zarar vermeyelim diye. neyse efem beyin yaslanıyor arkasına dinlenirken haydaaaa kabus görmeye başlıyoruz ve sürekli ana bilince tehlikedeyim kalk len demeye başlıyoruz.

beyin fırlıyo birden "noluyo lan" diye , kasların motoru kapalı ama bi sürü sinyal. beyin ne olduğunu annamadan tak gözleri açıyoruz haydaaaa ama kabus görmeye de devam ediyoruz. bu sefer gözden gelen resimler ile, beynin rüya ile ilgilenen kısmından aynı anda bir sürü resim karesi gelip üst üste biniyor, beyin aptallaşıp "lan noluyo yine " deyip yavaş yavaş bütün kasların motorlarını devreye alıyor.

ve bu yaklaşık 15 saniye sürüyor. heh işte bizim o felç anında kasların hareket etme çabasında yaşadığımız durum bize karabasan masalını uydurtturuyor.
Bastımı çok güzel olur, sevgi ve saygı mertebesinde daha da bi güzel olur, gel gel karabasınım gel, gel sana aşinayım gel..
hareket etmek isteyip de edemediğiniz, konuşmak isteyip de konuşamadığınız, sanki birileri size baskı yapıyormuş gibi hissettiren tamamen beyinle alakalı bir durum.
ilkokul 4. sınıftan beri zaman zaman ziyaretime gelen şahsımuhteremdir. özellikle düzensiz uyku ve beslenme durumlarında görülür. ilk başlarda çok korktuğum, fakat zamanla alıştığım bi durumdur (kanka oluyosun biyerden sonra). insanın piskolojisini alt üst ettiği kesindir. uyku anında birden donup kalırsın ve üzerinde inanılmaz bir basınç hissedersin. bir uğultu sezersin ve gözlerini açıp baktığında garip şeyler görme ihtimalin vardır. biri gelir boğazını sıkar, biri gelir üstüne zıplar. bitsede gitsek dedirten ürkütücü bir olaydır, ama piskolojik bir olaydır.
1600 lerde britanyalıların; ikarus adını verdikleri, kadınların göğüslerine basarak nefessiz bıraktığını naklettikleri, uyku felcinin metaforik tanımlaması.
öyle bişey yoktur, geçici ve hafif felç halidir, böyle bişeye inanan fatihtir, terimdir.
çok sık yaşadığım bir şeydi.Büyüklerimiz dedilerki dua et hemen rahatlarsın hiçbişeyin kalmaz.
dua etmeme rağmen üzerimdeki ağırlık hergeçen gün arttı,ve daha da cok yaşamaya başladım bu durumu.Bi gün dedimki eğer bu gece yine olursa bu kez gözlerimi açıp bakıcam o üsteme çöken ağırlığın ne olduğuna,hareket etmeme engel ama gözlerime engel olamaz dedim.Sonra abimin muhteşem tavsiyesini dinledim.Tavsiye şu; Geldiğini hissettiğin anda içinden şunları söyleyeceksin
-si...tir git senden korkmuyorum.
-nesin lan sen, beni acizmi sandın
-korkmuyorumki,korkmuyorumki,.
şaka gibi ,ben bile inanamıyorum ama 3 yıldır karabasan falan yok..
(bkz: sleep paralaysis)
eski dosttur, dün gece epeydir uğramadığı beni ziyarete gelmiştir. ilkinde korkuyorsun bu ne lan diyorsun zamanla alışıyorsun, sallamıyorsun. beni genelde havada döndürüyor, ne anlıyor bilmem. şakacı şey.
karabasan fiziki olarak görünmez, yalnızca kendisini hissettirir. gitmesi için besmele çekmek ve dua okumak etkilidir. gittiğini anlamanız nasıl olur ona da açıklık getireyim, eğer gözünüzü açabilmişseniz gitmiş demektir.
üç kulhü bir elham la kurtulabilenecek kabusumsu.valla işe yarıyor.
hemen hemen her pejmür ve kültürde konuşlanan; iyi bilinen bir patolojik kabus fenomenidir. britanyalılar; bilhassa arkadaşlarının göğsüne oturup onu boğmak isteyen bir astral karakterden söz ederler. bizim mitsel anlatılarımızda da, belden aşağı kıyafetin siyah renkte olduğu durumlarda rüyalara musallat olur, ve kutsal kitapta yer alan, sihirli sözcükler söylendiğinde bertaraf edilmiş olur. kimi hindu inançları ise; önceleri brahman olan bir faninin, öldürülmesi sonrası göğe yükselmesi ve insanlara zarar vererek kendini tatmini amaçlayan, bir karakterden söz eder.