1. 1.
  6 Haziran 1995 yılında il olmuş şahrimizdir. Karabük ün ekonomisi demir-çelik sanayisine paralel olarak gelişmiştir. Şehirde kurulu bulunan haddehane ve dökümhaneler demir-çelik sanayinin diğer ürünleridir. Böylece Karabük küçük bir yerleşim yeriyken süratli bir şekilde gelişerek sanayileşme ve dolayısı ile de kentleşme evrimini geçirmiştir.

  ilçeleri: safranbolu, yenice,eflani, eskipazar, ovacık tır.
  3 ... worldlike
 2. 2.
  benim memleketim zonguldaktan kopmus,bartınla aynı kaderi paylasan güzide bir il..safranbolu bir kültürdür,görülmesi gerekir..
  5 -1 ... clasura
 3. 3.
  vilayet olmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen adı geçtiğinde hala "zonguldak karabük mü?" diye sorulan talihsiz il. (bkz: kardemir)
  5 -1 ... temmuzyedi
 4. 4.
  (bkz: kardemir karabükspor)
  2 ... ammvl
 5. 5.
  gece saat 10'da hayatın bittiği yerdir. 10'dan sonraki hayat için (bkz: safranbolu)
  3 -2 ... temmuzyedi
 6. 6.
  sosyal hayatın pek yaşanamadığı ama bu açığını safranbolu'ya yakınlığıyla kapatan, öss sınavlarında il bazında hep ilk 10'a girebilmiş 78 nolu plakaya sahip ilimiz.
  Karabük'e karayolu ile Ankara-Istanbul otoyolunun Gerede sapagindan ayrılarak 80 km sonra ulasilir. Otogar kent merkezindedir.Ankara'ya 230 km., Istanbul'a 400 km. uzakliktadır.
  1 ... myosotis
 7. 7.
  valisi bu il için nimettir.
  -2 ... minti
 8. 8.
  1376 kilometre kare alaninda, il trafik kodu 78 olan, bati karadeniz bolgesindeki sehrimizdir.
  1 ... radament
 9. 9.
  hala doğalgaz sistemine geçilmediği için kışları çok pis olan *, yazları ise hayatın durduğu nufusun %60 ının tatile başka şehirlere gittiği yerdir.
  1 -1 ... matrix
 10. 10.
  nükleer bombanın patlaması sonucu harap olmuş bir şehir istiyosanız işte size karabük. evlerin, fabrikanın ve haddehanelerin görünüşü tıpkı sosyalizmi yıkılmış doğu avrupa ülkeleri gibi. etraf sanki terkedilmiş sadece size bırakılmış gibidir; terk edilmiş, kapanmış fabrikaların kapısından içeri bakabilirsiniz, içeri girip kurcalayabilirsiniz hatta içeri girip burası benim oldu diyebilirsiniz [bekçi gelmeden kaçın] o kadar yanlız bir şehirdir. merkez diye tabir edilen yerde yerlisi yok denecek kadar azdır, göçmen nufusu hukumetin sanayii bakanına bağlı olarak değişmektedir. bakan hangi memlekettense kendi yandaşlarını, hemşerilerini demir-çelik fabrikasına sokması yüzünden kozmopolit bir köye dönmüş yıllar geçtikçe karabük. en bilenen ilçesi safranboludur ama bir karabüklü ile bir safranbolulu birbirini kesinlikle sevmez. hayatı boyunca karabükte oturup hiç safranboluya gitmemiş yüzlerce insan var [sadece 7km]. köylerinde ise anadolunun misafirperverliği ne demek? sorusuna cevap bulabileceğiniz tek yerlerdir. muhtarın evini sormak yemeğe davet edilmek için yeterlidir. kısacası görmesenizde olur bu şehri. bunun sebebi tabii ki halk değildir; yerel yönetimin beceriksizliği ve demir-çelik fabrikalarının kötü kaderiyle giden paralel düşüş süreci.
  5 -4 ... anarche