1. 1.
  1516 yılında memlüklerle yapılan mercidabık savaşında memlük ordusunun kumandanı ve sultanı.

  tarihi kaynaklardan anlaşıldığına göre, memlüklerin güçlerini muhafaza edebilmeleri için yönetimde revizyona gitmeyi amaçladığı açıkca gözüküyor. hatta öyle ki sırf bu sebebden birçok tecrübeli kumandanını da küstürmüştür. tüm bu çalışmalara rağmen bu hususta geç kalmıştır. en büyük şanssızlığı ise osmanlı ile ilişkilerinin bozulması ve düşmanının yavuz sultan selim olmasıdır.

  nihayet mercidabık ovasında yavuz sultan selim'le karşılaştığında bunu daha iyi idrak etmiş olduğu açıktır. sultan kansu gavri savaş meydanında hayatını kaybetmiştir. onun ölümünde sonra devletin başına veziri eşref tomanbay geçecektir. fakat o da osmanlının önünde duramayacaktır.

  özellikle arap kaynaklarında adı kansu el guri olarak geçer.
  1 -1 ... ruznamce
 2. 2.
  rivayet odur ki, sultan selim kansu gavri'nin huzuruna, islam alimlerinden örülü bir heyet gönderir elçi edasında.. askeri bazda gerçekleştirilen elçi ziyaretlerinin aksine bu, sulta'nın kansu gavriye olan hürmetini gösteriyordu. ne var ki, kansu gavri kendisine bu tarz yaklaşmadı. gavri, askeri kıyafetler giymiş bir elçiyi gönderdi selim han'a. selim han olaya hiddetlendi, ben ona alim gönderdim o bana asker gönderdi heyhat! der. ardından elçiyi apar topar berbere yollayıp, açını kazıttırır. soyunmak zorunda bırakılan elçiye bir çul giydirilip, uyuz eşek tedarik edilerek osmanlı elinden çıkması beklenir.
  ... angry man
 3. 3.
  memlüklerin kürt sultanI.
  -1 ... en soldaki dede benim
 4. 4.
  Yavuz'a değil ateşli silahlara yenilmiştir.
  ... muhendis tarihci
 5. 5.
  bu embesiller bitecek gibi değil.

  (bkz: gaddar rick/#38882901)

  ben nerde mezhepçilik yapmışım, bir tane entry göster defolup gideyim sözlükten.
  ulan nasıl mahluksunuz siz allaşkına?
  hayatınızı yalan, zırva, aşağılık iftiralarla sürdürmek nasıl bir duygu?
  5 -1 ... kilise sarapcisi
 6. 6.
  Faşist yalancı bir laikçi.
  -2 ... zorr0