bugün

Mustafa Çeşitcioğlu'nun kitabıdır.
davranıslarından, hayata bakısından ve cevresindeki insanlardan kendini belli eden insandır. cogu zaman yanlız kalır bu tür insanlar onu anlayan insanların yanında olmak ister ama etrafında öyle biri olmayınca tek basına kendisine yeter.
sadece ama sadece başka kaliteli insanlarla arkadaşlık yapması gereken üstün insanlardır. aksi durumda ortada rezalet ve utanç veren ikili ilişkiler görülebilir; ve bunu kaliteli olan taraf hiç de istemez.

ayrıca bu kusursuz insanlar, arkadaşlarını kaliteli insanlar tabakasından seçme hakkını sonuna kadar haketmektedir. bazen kaza ile kalitesiz birini gerçekten sevebilirler. bu gibi durumlarda da karşıdaki normal insana; karşılık olarak kendilerini sevdirecek kadar da cömertlerdir. sevgisine izin verilen normal insana da bu sevgiyi bellir bir seviyede tutmak kalır.

o normal insan da bundan sonra asla ve asla cüretkar davranışlarda bulunmamalıdır.
neye kime göre kaliteli olduğu tartışılan insandır...
ne yazık ki günümüzde sadece parası olan insanlar için kullanıllıyor.
Gecmişte yapilmis olan yanlişlari sorgulama geregi duymadan keske kelimesini kullanmayan, ileriye yönelik tavsiyelerde bulunan insan tipi.
yeri geldiği zaman konuşan yerinde konuşan insanlardır.ne yazık ki az bulunurlar.
kendini girdiği ortamda konuşması, hareketleri ve diğer tavırlarıyla belli eden insandır.
iğrenç bir tabir. insan mal değildir ki kalitesi olsun. değinilmek isteyen kişilik de olsa iğrenç bir tabir. böyle bi övgü tamlaması olamaz.
nefsini kemale erdirmiş, nefsi mutmain olmuş şahıstır.

dünyevi zevkler hayatının orta noktasında bulunmaz bilakis 2. 3. plandadır kendisi için.
herkese karşı aynı,sözünün eri,yalandan kaçınan insandır.
nabza göre şerbet verebilendir. özellikle kavga, tartışma ve aldatılma konularında. benim aklıma hep bunlar geldiği için önceliği alıyor olabilirler tabi. nabız ve şerbet olayını yalakalık, döneklik gibi algılayanlar olacaktır. öyle değil. açıklamak istiyorum da çok üşeniyorum. mesela tekme, tokat, taş, sopa vs. bir kavgada bu kaliteli insan. kimi, nasıl döveceğini veya dövmeyeceğini bilir. dayak yeme ihtimalinden bahsetmiyoruz bile dikkat ettiyseniz. öyle anlarda bile kendine hakim olabiliyorsa kalitelidir benim için. çirkefleşmeyen diyeyim. ha buldum işte. kendini, seviyesini bilecek bi insan. bayağılaşmayacak. başkaları çeşitli boklar yemiş olabilir ama o da onlara benzemeyecek. kaçınacak mümkün olduğunca. her koyunun kendi bacağı var diyebilecek. ben sadece aldatılma konusunda kaliteliyim. ayak üstü bi stand up bile çevirebilirim yakalarsam sevgilimi, eşimi. kötü şeyler bunlar tabi, hiç olmasın da, bilemiyor insan. kader deyip geçelim. siz kriterlerinize göre kalitelisini bulduysanız kaybetmeyin bari.
Çevresi az olduğu halde elit olup kendi kendine en çok yetebilen insandır.
üreme hücreleri kaliteli olmalıdır, zira en önemli işlevlerimizden biri üremedir.
kalp kırmaz vicdanı hala sağlamdır boktan nedenlerle çekip gitmez.
ne kalp kırmaması ne çok iyi olması bunlar her zaman için hikayedir.
en sağlam insan her zaman için ayakta duran ve tekin olandır.
eskilere bakarsak eğer biraz olsun bilgi ve tecrübe nedir nelerdir görülmektedir.
saygılı insan kalitelidir. din, dil, cinsiyet, milliyet, ırk ayrımı yapmadan herkese saygı gösteriyorsa -sevmesi gerekmez- o insan kalitelidir.
bazı insanlar çok fakir sadece paraları var diyerek parayla kalite olmayacağının altını çizmek isterim.
'' ben kaliteliyim '' cümlesini kurmayan, yaptığı iyiliği açık etmeyen, kültürlü, terbiyeli, görgülü, temiz insandır.
kendi yaptığı espriye gülmez.
günde 1 duble viskisini yudumlayan insandır. evet.
kaliteli insan işiyle, boş insan kişiyle uğraşır.
Mütevazı olan insandır.

Yani ben.
kesinlikle fenerbahçeli insandır. net...
Verilen değeri hak eder.