1. 1.
  eski turk devletlerinde devlet reisine verilen ad. simdi ayaga dustu. bissuru kagan var piyasada.
  ... laz pacino
 2. 2.
  kral fm'in dj lerinden biri. ilginç bir ses tonu vardır.
  ... palta
 3. 3.
  eski Türkçe'de "ğ" sesi olmadığından orijinali başlıktaki gibi olan unvan.
  1 ... butters
 4. 4.
  orta asya göçerleri arasında askeri kabiliyeti olan kişilerin komutanlarına verilen isimdir. orta asya göçerleri, müslümanlıkla tanışıncaya kadar devletleşememişlerdir. olmaları da gerekmezdi. kendileri için müslümanlıklarına kadar varlığını kabul ettikleri, beğendikleri, bazen hizmet ettikleri, kimi zaman isyan ettikleri, ama her zaman saygı duydukları tek devletimsi oluşum çin'dir. orta asya göçerleri ilk ve orta öğretim kitaplarında öğretildiği gibi, çin'le sürekli mücadele eden ve milli bir bilinçleri olan insanlar değillerdi.(bu arada, milli bilinç bir olmazsa olmaz değildir. o zaman mantıksızdı zaten, bu bilinç. zaten millet de yoktu. millet şimdi varsa, şimdi olması insanların işine geldiği için hayatın bir gereği haline geldiği için var. yani oluşturulmuştur millet. başka bir tarih sahnesinde millet gereksiz olabilir. başka bir şey geçebilir onun yerine.) onlar tabi oldukları kabile veya oba veya aileyle birlikte hareket ederlerdi. çin'de bir iş sahibi olmak, oralarda bir itibar bir imkan sahibi olmak onlar için en büyük ödüldü. yerleşikleştikçe çinlileşirler ve çin'in bir tebası gibi hareket ederler, gerektiğinde diğer orta asya göçerlerine karçı çin imparatorunun bayrağı altında savaşırlardı.

  kağanlar ise devlet başkanı olmaktan ziade, orta asya göçerleri arasında sadece güçlerinin yetiştiği noktaya kadar askeri bir komutan olurlardı. hayatın diğer alanları ile ilgili olarak bir fikirleri olmadığı gibi, bu konularda herhangi bir icraatları da yoktu.
  ... oteki turkiye
 5. 5.
  ılk defa 394-545 yılları arasında turkıstan'a hakım olan olan aparlar tarafından kullanılan bır unvandır. bu unvanı ilk kullanan kişi de tolun kağan'dır. bundan oncekı turk devletlerı'nın hukumdarlarının unvanları yabgu idi. bu sebeble mesela mete han'a mete yabgu denilmesi daha dogru olacaktır.
  1 ... abra
 6. 6.
  isim sahiplerinin istisnasız artis oldukları isim türüdür.
  1 -1 ... esina
 7. 7.
  sahip olanların kendini dev aynasında gördüğü isimdir.
  -2 ... statik smiley
 8. 8.
  arkadaş arası sohbetlerin imla klavuzu arayışıyla son bulmasına sebep olan, bu isim sahiplerinin kimlik bilgilerini her söyleyişlerinde ekstradan "kağan ama ğ'li" diye belirtmek zorunda kaldıkları isim.
  1 -1 ... willothewhisp
 9. 9.
  göktürkçe: hükümdar, hakan. (Bkz: Kağan)

  örnek: Kağanlığ budun ertim, kağanım kanı. Ne kağanka işig küçüg birür men tir ermiş. Anca tip Tabğaç kağanka yağı bolmış. Yağı bolup itimi yaratunu umaduk yana içikmiş. Bunca işig küçüg birtükgerü sakınmatı Türk budunuğ ölüreyin, uruğsıratayın tir ermiş. Yokadu barır ermiş.

  günümüz türkçesi: Kağanlı millet idim, kağanım hani, ne kağana işi, gücü veriyorum der imiş. Öyle diyip Çin kağanına düşman olmuş. Düşman olup, kendisini tanzim ve tertip edemediğinden, yine tâbi olmuş. Bunca işi, gücü vermediğini düşünmeden, Türk milletini öldüreyim, kökünü kurutayım der imiş. Yok olmaya gidiyormuş.
  ... aquila non capit muscas
 10. 10.
  Son zamanlarda nicklerin sonuna eklenen kelime.
  Duyduğuma göre kagan'lı nick almayanları dövüyorlarmıș.
  2 -2 ... entry sozluk formatina aykiri