bugün

normal izin bakiyesine dahil olmayan biraz kıya işi izindir. askerde olur, işyerinde olur, okulda olur vs. izni alan ve veren arasındaki o nacizane ilişki doğrultusunda alınan birkaç günlük torpil iznidir.
Sözlükte yapılan yeni bir açılım. Belirli nedenlerden dolayı sözlüğe giremediğiniz durumlarda ayarlarım seçeneğinden giremeyeceğiniz süreyi seçebilirsiniz. Bu süre zarfında sözlüğe girişimiz engellenecek. Deneme amaçlı yapılmaması gerektiği bildiriliyor. Çünkü geri dönüşü yok. *
uludağ sözlüğün bitmek bilmeyen yeniliklerinden birisi daha. uçurulduktan sonra vay ben görmedim, vay ben duymadım, bakacaadım unuttum demeyin.kendini tutamayanlara duyurulur.
sözlükte gerçekleşen mükemmel bir yenilik.aplikeyşıns zımbırtısından bile daha iyi,valla.
Burdan yetkilileri tebrik ediyorum.* *

edit: seytanin fisildadiklarindan aldığım flaş habere göre ekşide varmış. ssg insanı yapmış. * *
askere gidecekler için 6 aylık izin unutulmuştur. en fazla 3 ay izin alınabilmektedir.
(bkz: ücretsiz izin)
sözlük yönetiminin, yazarlara sunduğu yenilik. yaz mevsiminde bolca kullanılacak olan buton.
ismi dahil ekşi sözlüktekinin tamamen aynısıdır bu fasilite.
kendine engel olamayıp, dersleri, işleri vs. ihmal etmek, sonrasında ayvayı yemek pahasına sözlüğe girenlerin selameti için düşünülmüş bir özellik.

zorunlu iradeli olmak butonu.
yıllık izin gibi birşey.
otokontrol çaylak modu.
kendini kontrolden yoksun insanlarin sözlüge girmemek icin kullandigi sey.
sözlük yazarlari icin cok iyi dü$ünülmü$ bir izindir. bu izin sırasında * derslere çali$mak, önemli i$lerimizi halletmemiz daha kolay olacaktir. * * sözlüğe giri$ engellendiği için öyle herkesin kafasına göre kafa izni almamasi lazimdir. sözlük ahalisine hayirli olsundur.

zall'a çok çok te$ekkürler...
çalışıyor mu diyip de denenmemesi gereken yeni özelliktir, mazallah çalışır falan..*
--spoiler--

dikkat

15.12.2007 16:56 tarihine kadar kafa iznindesiniz. sözlükten çıkış yaptığınız an 15.12.2007 16:56 tarihine kadar giriş yapamayacaksınız.
iptal et
--spoiler--

çalışıyor galiba. ama iptal etme şeysi koymuşlar * .

edit:

--spoiler--

sevgili kutupsal form,

kafa iznin iptal edildi.
tamam
--spoiler--

ediliyormuş.
(bkz: serefsizim aklima geldiydi)
insanlık adına, sözlük adına kendimi bir denek olarak kullanıp bu hedeyi denemeyi düşünüyorum. hem bu arada biriken filmlerimi de izleme şansım olur belki. * *
saatlik veya dakikalık kafa izni alamadığımız izin.

(bkz: bakkala gidip geliyorum abi)
isteyen yazarların, yine istediği gün süresince sözlüğe giriş yapamamasına neden olan dahiyane hede. çaylak olucam diye kastırmaya ne hacet, kafa izni bir tık kadar yakınınızda. *
5 günlük kısacık bir süre zarfında deneyimlediğim olay. güzel bir şey. sözlüğü dışarıdan takip ettim 5 gün boyunca, elimde oy butonum yok, entry girme imkanım yok** gammaz butonum alınmış, özel mesaj atamam. sözlükteki gerizekalı gerizekalı entryleri ve başlıkları gördükçe özel msj-gammaz butonu-oy butonu üçlüsünü kullanamamak, iyi entry ve kötü entry arasındaki farkı belirleyememek o kadar kötü ki, anlatamam size. ama yine de, kafa izni denen şey, sözlük görmeyi kafasına koymuş birey için bi' s.kime yarayan bir şey değil, ben gene bütün gün uludağ sözlük'ü de okudum. sadece, elinizde yetki olmadığında ne kadar sinirlenebildiğinizi görüyorsunuz burada, ulu sözlük bunun için iyi bir test alanı.
an itibariyle 5 günlük izni onayladım. çıktından sonra 5 gün giremeyecekmişim. geri dönüşü olmayan bir yola girmiş bulunmaktayım.
sözlüğün yazarlara bir öğretisidir bence.
o kararı vermeden önceki psikolojiniz, özellikle geri dönüşü olmayan bir durum olması sebebiyle iyice ölçüp tartmak gerekli; insanı düşünmeye sevk ediyor farkındalık ortaya çıkıyor.
te allam altı üstü kafa izni lan amma kafa ziktim gider ayak. affediniz.
çok merak ettiğim zımbırtı. ulan uzay gemilerinde olur ya bastın mı infilak eder. öyle bi intiba uyandırıyor bende. zillere basıp kaçtığım çocukluk yıllarını anımsatıyor bi de.
modlar bi deneyim be ne olacak sanki... valla... hadi bi kerecik...
ben denedim sakın siz denemeyin. das experiment olaylarına girdim. şimdi görüşler;

öncelikle ifade etmeliyim ki malum final dönemlerinde ders çalışma bahanesiyle kafa iznine ayrılmayın.
neden mi?

ders çalışamamaktan daha kötü bir şey varsa o da hem ders çalışamayıp hem de sözlüğe girememektir.

ayar yiyipte cevap verememek ne kadar kötü biliyor musun?

sözlük tarihinin en şahane entrysini girecek olupta girememek..
hani böyle tecrübeli insanlar uyarır da sen yine de yapmaktan kendini geri alamazsın hah işte öyle bişey bu kafa izni.

oysa okudum yorumları baktım insanlar memnun değil bu işten. çözüm getirmiyor kimsenin tembelliğine. ee niye deniyosun di mi? denedim evet. 5 günlük ama.

ne oldu bu 5 günde? ders çalışmam gerekirken entry girip oy verdiğim zamanlar yerine, ders çalışmam gerekirken sözlüğü; adeta uzaktan izleyip oyuna alınmadığı için ağlayan sümüklü bebeler gibi okudum. dersime bi katkı sağladı mı hayır? gene sözlükteyim gene sözlükte.

oysa ne güzel entryler kaçırdım. ne acayip entryler okuyup şukela butonundan uzak kaldım.

denemeyin gençler. kalıcı çözümler bulun. kafa izni çözüm değil.
*
yıpranmış ve hayal kırıklığına uğramış olan bünyenin yapması belki faydalı olabilecek olan uygulamadır.
sözlükte ayarlarım menüsünde "sözlüğe girmemeniz gerektiğini düşündüğünüz süre boyunca kafa iznine çıkabilirsiniz. eğer bu işlem için gerçekten emin değilseniz deneme amaçlı olarak kullanmayınız." uyarısının olduğu izindir.

acaba nasıl birşey olduğu merak edilen, 1 ay kafa dinlesem mi dedirten izindir.
bakın adamlar ciddi. valla da billa da almıyolar lan. 3 ay bekledim. ne demek bilmezsin.

dönüşü yok. "pişmanım" diyemiyosun. başka hesap alırım diyosunda süpersonik algı sistemiyle seni yakalayıveriyorlar.

sonra mı mujjjx.

yapmayın.
deneme amaçlı kullanıp sözlükten üç ay uzak kalmama sebebiyet vermiş fasilite.
(bkz: raporlu olmak)
sara nobetcisi acaba nerelerde diye beni düşündüren fasilite. meğer deneme amaçlı kullanıp 3 ay sözlüğe girememiş eleman.

(bkz: ben bugün bunu gördüm)
mozilla ile çalışmayan uygulama. çıkışa basıyorum ama çıkmıyor namussuz. internet expolorer ile denedim oldu. peki ben bu mesajı nasıl yazabildim? ulan dedik ya işte mozilla ile girdim şu an. ama kafa izni almış sayılmam. sayılmam di mi?
(bkz: buna basınca noluyor)
çaylak cezası alındığında, o kadar gün alınması gereken sözlük izni.lakin bir derdim var insanları çaylak sohbetdaşı değildir.
çalışan uygulama. fake nickim ile denedim çalıştı az önce.
sınavlarım dolayısıyla ayrı kaldığım sözlüğüme bitmesi ile tekrar dönebildiğim muhteşem uygulama.
(bkz: seni seviyorum sözlük)
koştura koştura gelmekte olan öss 2008 sebebiyle ilk defa kullanacağım sözlük kıyağıdır.
sabah sabah beynimin bulanmasıyla birlikte "ulan sözlük hepsi senin yüzünden" deyip ikinci kez kullandığım hede, fasilite, her neyse. 1 ay mı alsam 3 ay mı derken neden sonra 5 günde karar kıldım.
neyse vedanın kısa olanı iyidir. * ben gelene kadar kendine iyi bak sözlük. * beni sorarlarsa sana; o şimdi çok uzaklarda dersin. söyleyecekse de nilüfer söylesin. necati ile işim olmaz. *
lan sözlük yapma böyle bakma öyle acı acı. gidiyorum dediysem gelecem. bak sana söz yine baharlar gelecek hem dönüşümü bilmem ama gidişim muhteşem olacak.
bir şeyler ters gidiyor galiba, ben gidiyorum.
memurların, öğrencilerin ya da askerlerin kendi kendisine(kafasına göre), verdiği izindir.
bu bilgisayarda bana şifre sorma kutusu işaretliyse yani otomatik girişle sözlüğe giriliyorsa devre dışı kalan fasilite. sabah 5 günlük kafa izni almış olmama rağmen hala sözlüğe girebiliyorum, enrty yazabiliyorum.
ben aldım bu zıkkımı 15 gün. almaz olaydım aslında. sözde sınava çalışacaktım. kıl hocanın teki geldi, kendi takıntısına göre dandik bir notu çaktı geçti. peki noldu sonuçta? 15 gün yazamadım, çizemedim, olan bana oldu. kronik yalnızlıktan muzdarip bir bünye için kendini ifade edip bir şeyler paylaşacağı nadir yerlerden birisinin kapısını kendi kapatmış oluyor kendi suratına.
neyse efendim bu kadar edebiyat yeter. almayın kısaca bu zıkkımı. kötü ediyor insanı.
sadece sözlükten değil bazen de hayattan alınmak istenendir.
gunluk mesgaleler sonucunda fittiran herkesin* 1-2 hafta suresince almasi gereken izin.
bana kafadan 1-2 sene gerek ama hadi bakalim.
aşırı alıması halinde kafa yapan birşey.
yeni yazarlara çok cazip gelen uygulama.

sözlüğe yeni katılmış 5. nesil yazarlardan biri sözlük özelliklerini incelerken keşfetmiş ve daha yeni gelmişken 1 ay kafa izni almaya karar vermiştir. garip.
****
diyelim ki biri sizi kizdirdi,sizde kendi kücük dünyanizda onu cezalandirmak adina varliginizdan onu bihaber birakmak icin entylerinizi silip kafa izni almak gibi sacma bir yöntem deneyebilirsiniz.moderatör biriki kez sorar'emin misin'diye?buna ragmen 15gün kafa iznini secersin,birkac gün sonra salak miyim dersin ve oturur her gün sözlüge yazacagin entryleri günlügüne not edersin.kafa izninin bitmesini dört gözle beklersin:)bu dört gözle beklemenin altinda baska sebepler de olabilir;)
kafa izni bittiginde sildigin entryleri pasa pasa kaydettigin yerden sözlüge kopyalayip yapistirirsin.bu sirada kendi kendine'ulan kacisin bile yalandan dersin,madem sinirliydin de niye kopyalamadan silmedin''...diye devam eder bu kendinle olan konusman.kisacasi yalandan bi sinir olma durumu edinilmeye calisilmis ama basarisizlikla neticelenmistir.
sürekli sözlükte ikamet etmekten bazi islerin aksadigini farkettiginde yapilan cözümün sonucudur kafa izni.gerci kafa izni almak demek sözlügü okumamak anlamii tasimaz da o da ayri bir konu.
ders çalışmak istemeyip sözlükte zaman harcayan öğrenci bünyelerin kurtuluş edevatı.
değişik bir deneyim. bütünleme dönemimden dolayı 1 aylık bir izin aldım. bu süreçte yine sözlüğü okudum,okurken de "ben olsam böyle yazardım." diye iç geçirdiklerim oldu. okurken güldüklerim de olmadı değil. aslında sözlüğe dışardan bir bakış attım kalbimi yaktım. lakin sonunda sözlüğe yeniden kavuştum.
kafa izni aldığınızda ve onay verdiğinizde, hemen kafa iznine çıkamıyorsunuz. nedense, birinin daha onay vermesi gerekiyor galiba. yani, bir süre daha devam ediyor sözlüğe bağlanmanız, ama ertesi gün, artık girişiniz engelli hale geliyor. yani, kafa size ait olsa bile hemen çıkamadığınız bir izin.
üç aylık kafa izinlerinde çok pişman olduğunuz anlar oluyor. ama bu kadar da saçma bir şey olamaz: sözlüğe giremediğiniz için üzülüyorsunuz. aklı başında bir kişi, sözlüğe giremiyor diye üzülür mü? şahsen, bu kadar da bağımlı olmak çok itici bir şey.
kendi iradesine geçerli bir engel olmadan hakim olamayan yazarların kulandığı sözlük seçeneği. *