bugün

ne kokar ne bulaşır cinsten yusyuvarlak bir sözdür.
bir de kız isteme diyaloglarında kız tarafının standart isteme metnine karşı verdiği ilk karşılıktır.
(bkz: öyle olsun)
bu aralar sıklıkla duydugum ve inadina sıklıkla da kullandığım kalıptır.

hersey gitgide boka sarmaktayken, hayat acayip bir yone savrulmaktayken, işsiz, aşsız, amacsız kalınmışken bir dosta rastlanır, kelamına nail olunur. onun agzindan dokulen ise bu bilindik cumledir:

- hayirlisi olsun.

aslinda icinde sakli iki turlu anlami vardir. birincisi ne diyeyim haci dir. ikincisi de olan olmus artık tir. duymanin da soylemenin de pek bir anlami, pek bir ehemmiyeti kalmamistir, yine de sıklıkla kullanilir. teselli edici tarafini yitirmistir, iyi niyeti de simgelemez fazlaca; ama yine de hayirlisi olsun dur be, bosver dir işte...
artık duymaktan nefret ettiğim cümledir. Hayır hayırlısı felan olmuyor, her şey daha da bok oluyor.
bir dua, bir temennidir. çokça tevekkül ile ilgilidir bu duanın anlamını anlamak. bir şeyin, bir olayın hayırlı olması için illa ki onun sizin başınıza gelen güzel bir şey olması gerekmez.

bazen başınıza gelen çok kötü bir şey sizin için en hayırlısıdır. çünkü o kötülük sayesinde daha büyüklerinden korunmuş olursunuz. tabiki bu dönüp dolaşıp sonuçta imana ve tevekküle bakar. e zaten inanmayan bir insan içinde merhaba gibi, hoş geldin beş gittin gibi normal bir cümle olmaktan ileri gitmez.

mevlam gorelim neyler neylerse guzel eyler
insanı deli eden cümle. hayırlı olacağı varsa da olmaz bu cümleden sonra.

ulan, hayatımın aşkından ayrılmışım, dünyam yıkılmış, feleğim şaşmış, ağlamaktan gözlerim şişmiş, adam bana hayırlısı olsun diyor.
aslında sıkıldığınız muhabbeti bitirmek için de kullanılabilen ikilidir.

- abi, sevgilim terketti, evime hırsız girdi, arabayı çarptım...*
+ hayırlısı olsun be sedat,
- abi ama şu da var,
+ herşeyin hayırlısı be sedat, hayırlısı ne ise o olsun.

ve muhabbet noktalanır.
muhabbet tıkanınca da söylenen cümle.
bu cümlenin cevabı olarak karşıdaki 'tabi kısmet işi böyle şeyler' der.
bir mesaj yazılmıştır " olmuyor, denedik..... hayatından çıkmak istiyorum" ile başlayıp biten.
yapma, etme, olacak, deneyelim, s.s., gitme, kıyma kelimeleriyle bir cevap beklerken, gelen mesajın ilk cümlesi;

"hayırlısı olsun" olur.ve

al işte! hani kabullenemezdi? diyerek kal gelinir.
Kuran-ı Kerim
--spoiler--
"Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz"
(Bakara, 216).
--spoiler--
Girdiğim her mülakat sonucunda başarısız olmam akabinde bana teselli amaçlı söylenen sözdür. Zira ortada bir çelişki vardır adaletsizliğin açık ve seçik döndüğü şeye başkaldırmayıp daha sonrada hayırlısı olsun demek müslümanın adaletsizlik karşısında savaşmaması ve adaletsizliği yapana boyun bükmesi daha sonra hayırlısı buymuş deyip olayı geçiştirmesi çok acı bir durumdur. Hacı cemaatçiler yine kadroya girdi gözümle gördüm liste verildi adalet komisyonuna , boşver hayırlısı olsun, Baba bugün üstümüze bomba yağacak mı israil bizi öldürecek mi, hayırlısı olsun evladım hayırlısı.
Konuşacak bişey bulunmayinca en cok söylenen sözdür.
(bkz: hayırlısı be gülüm)
söyleyenin a.ına koyma isteği uyandıran dilek. ne hayırlısı olacak lan yaptın mı bişey durumu değiştirmek için.
daha çok içimizden "lanet gitsin" diye geçirdiğimizde ağzımızdan çıkan sözdür "hayırlısı olsun".
Gözlerin hafif hafif dolmasının kafanın çevirilerek saklandığı dakikalarda söylenen söz.

"yazıklar olsun"dan sonra gelen en iç acıtıcı sözdür nazarımda.

Genelde, "hayırlısını sikeyim" şeklinde karşılık verilir.
Hak şerleri hayreyler , zannetmeki ğayreyler , arif anı seyreyler . Görelim mevlam neyler ,neylerse güzel eyler .
Hakkında Hayırlısı neyse o olsun diyordum.
Ardından
hakkında hayırlı yalnızca ben olayım diyordum...
Sahi sen hiç bir duânda yer ayırdın mı bana?
Ya da
Bir duada yer verecek kadar değer verdin mi varlığıma?
Boşver,
Soru işaretlerine yanıt verme.
Ben yine en güzel Şarkıyı sen diye basarım bağrıma...
Her gün mutlaka söylediğim söz. Mutlu iken mutsuz iken. Amin dedirtir.
en nefret edilen kelime. insanı başından sağmak için söylenir. evet.
Şahsıma en itici gelen söz.hıyırlısı olsın.
Diyecek söz bulamadığımda sığındığım kelime.
bir ateist olarak, uzun uzun senin/ikimiz/benim vs icin en iyisi neyse o olsun demek yerine kullandigim cumledir.
samimiyse şayet yapılan en güzel dua.