bugün

bundan yaklaşık 1 sene önce amerika'da büyük bir camide inananlara cuma namazı kıldıran, çok tepki gören, islam otoriteleri tarafından hala tartışılan, protesto edilen, alışılageldik erkek imamlara bir alternatif olarak ortaya çıkan kadın din görevlisi.
regl olursa camide kan gövdeyi götürür.

(bkz: imam cemaat ilişkisi)
imam regl olursa cemaat napar,sözüne mazhar imam.
olmadığı sürece islam'ın kadın-erkek eşitliği konusundaki tavrını açıkça ortaya koyan kavramdır. bazı insanlar kadınlara kadınların imamlık edebileceğini düşünürken, kadınların erkeklere veya karışık cemaate imamlık edemeyeceği konusunda bir fikir birliği vardır. hani inisiye olmaktı olay hani kelama ermekti ? sen tanrınla buluşurken bile nefsine hakim olamıyorsan pardon da o düşündüğün, istediğin insan olmak biraz sıkar.
akp kadın imam kadrosunu hazırlanmış. yerel seçimler de açıklayacak. dini tekeline alinca bunu yapmak caiz din devlet veya iktidar tekelinde olunca o dini korumak amaçlı seferber olunmalı. en güzel din kendi içinde yaşadığın dindir. aksi halde din tuccarlarinin peşinden gidilirse, artık o dine hizmet değil kullara zulüm demektir.
kesinlikle koministimamla evlenmeyecektir. *
olsa da arkasına geçip uydum imameye diye niyet etsek. o değil de evlenirsem hanım imam olsun yahu namaz kılarkene. ehehe.
esma umm mani'dir. akabe biatı'na katılan ve müslüman olan iki medineli kadından biridir. bedir savaşında hemşirelik yapmakla birlikte, zihin ve düşünce olarak bilgi birikimi yüksek bir zatı kendisi. kur'an'ı kerimi, çok çabuk ezberleyerek hafız olmuş ve hz. muhammed (as) onun bu ayrıcalıklı durumunu fark ederek oturduğu mahallenin mescidine "imam" olarak tayin etmiş, esma umm mani'de bu mescitte erkek cemaate günlük namazlarını kıldırmıştır. hz. muhammed (as) sık sık yanına ashabından birkaç kişiyi alarak umm mani'yi ziyarette giderdi. *
kadının imamiyeti yoktur, net.
kuran kurslarında bile kız erkek ayrımı yapan sıçılmış zihniyetlere ters böyle şeyler... halbuki islam dini ile gelmemiş midir binevi kadınlara değer vermek onları el üstünde tutmak... lakin bu aralar ne yazıkki rte nin dindarlığı revaçta... ne yazıkki.
pamuk teperken utandıracak olandır.
genç yaştaysa secdeye yattığında tüm cemaatin libidoyu tavana vurduracak imamdır.
Kadın imamlar sadece kadınlara namaz kıldırır. Yurdum insanları şafi mezhebinde kadınların kadınlara imam olacabileceklerini pek bilmez.
çok sayıda vardır.

imamlık tanımına göre değişir elbet, ama kuran okumayı (arapça harfleri) öğreten, vaaz veren, düzenli olarak mahallenin kadınları ile toplanıp konuşmalar tertip eden çok sayıda kadın hoca vardır.

birlikte cemaat olup namaz da kıldırır.

imam olmuş olmuyorsa bunları yaptığında, orasını bilemem. ama bana göre imamlık budur.
Komunistten olanı Senelerdir sorgulamayan siz Sözlük yazarları , konu kadın olunca neden hemen olmazı yapıştırıyonuz lan?

Benden oluyorsa ondan hayli hayli olur.
Verdim fetvayı amk bu arada suud müftüsünden iyi fetva verir bence, olsun yani ohyşşşş hayal ettim de bak...
Ama işte onca Erkeğin önünde Rüku olayı biraz düşündürmüyor değil beni... *
danimarka'da yaşanan rezalet.

görsel