bugün

dinazorları eğiten uygarlıktır.
çükümün uygarlığı kadar bi uygarlık alanına yayılmıştır efenim.
(bkz: yine mi birbirinize girdiniz ayrılın bakalım)
(bkz: bakmakla birşey olunsaydı kediler kasap olurdu)
bizimkisi kürt düşmanlığı değil asla yapmamışımdır lakin maşalık kimseye bir fayda sağlamaz, ısındığınızla kalırsınız.
(bkz: dünyadaki maşa topluluklar)
siz atın yalanı biz göreve hazırız. *
(bkz: hani nerede)

(bkz: göremedim ben)
kadim zamanlarda dünyamızı ziyaret ederek dünyada yaşamın oluşmasını sağlayan uzaylı tanrıların dünyada oluşturduğu kültürdür.

kürtler de uzaylı tanrıların torunlarıdır. uzaylı tanrılar binlerce yıl sonra kadim kürt uygarlığını görmek için tekrar gelmiş ama kısa sürede kaçarcasına geri dönmüşler. bunda uzay gemilerine kaçak çekilen beleş elektrik hatlarının etkili olduğu söylenir.
önce kadimin anlamını bilmek gerekir böyle bir başlık için. bi bakalım bakalım kadim nedir?

tdk ya göre kadim;

-başlangıcı olmayan, eski, ezelî

her uygarlık gibi kürtlerinde bir başlangıcı vardır. tabi adem ile havva kürt değilse. bu yüzden başlangıcı olmayan kısmı düşmüştür.

eski olduğuna gelince neye göre kime göre eskidir. anadoluda en eski uygarlıklardan biridir ki bu onları dünya tarihinde eski uygarlıklardan biri yapmaz. onlara gelinceye kadar nice eski uygarlıklar vardır.

ezeli olduklarına gelince evet bazıları ezeli düşmanımızdır...
hayali ülkeden sonra hayali uygarlıktır. kendilerini hiç bir yere koyamayanların kendilerini birşeye benzetme birşey yapma takıntısıdır.
vardır ya da yoktur,bu konuyu tartışacak bilgi birikimine sahip olmak için önce türk uygarlığını yalayıp yutmak,sonra da bu uygarlığın etrafında gelişen diğer uygarlıklardan* ne kadar etkilendiğini kavrayabilmek gereklidir kanımca.bunu yapabilmiş olan birine bu sözlükte rast gelmedim ben şu ana kadar.

yani,şuraya yazılan yorumların ilk ve son sayfalarını okuyunca anlaşılıyor ki,bu ülkedeki kürt olmayan ve kürtler hakkındaki bilgi birikimi "teröristse öldür,değilse hapse at","en iyi kürt ölü kürttür" gibi ana rahmi terk cümlelerden öteye geçemeyecek olanlar,bu kadar yabancı oldukları kürtlerin varsa uygarlıklarına,varsa edebiyatlarına veya kültürlerine dil uzatıp,amiyane tabiri ile taşak geçiyorlar.aslında amaçlarına ulaşıp komik oluyorlar,güldürüyorlar;ama kürtleri ve olası uygarlıklarını küçük düşürücü tabirler kullan-dıklarınısan-arak onları ezdikleri-ni sandıkları- için değil,bu tabirleri kullandıktan sonra klavyelerinin başında "uf amma da siktim kürtleri iki kelimeyle eheh" diye sevindikleri için komik oluyorlar bence.
ben ona güldüm yani,bu girinin swhsi bu 'kendini bi bok sanma kompleksi'dir.
(bkz: 5000 yıllık kürt tarihi/#2440413)
kurucusu inci yarrakos dur.
5 milyon yıllık insanlık tarihinde,7 milyon yıldır var olan uygarlık. aya ilk çıkan, taç mahali ve çin seddini inşa edenlerdir. piramitleri ilk onlar yapmıştır. rock müziği ilk onlar başlatmışlardır. 18 kıtaya da nam saldıkları söylenir. heradot, freud, firavun ramses, herkül, zeus, bon jovi tarihe geçmiş önemli imparator ve düşünürleridir.
(bkz: 404 page not found)
türk uygarlığı ile uygarlığı bırak daha devlet kuramamış kürtleri karşılaştıracak kadar gerizekalı örnekler vererek savunulmaya çalışılan sikim sokum saptama.

arkadaş kürt faşisti olabilirsin, tarih bilmeyen dallama olabilirsin uygarlığa hiçbir katkısı yok diye sallayan iki salağın lafıyla cehaletin gazınada gelebilirsin, normaldir cahil cühela yapar bunu.

ancak hiç tarihten anlamasan bile irili ufaklı 112 devlet kurmuş türklerle daha devlet yüzü görmemiş kürtleri karşılaştırmak için gerizekalıdan hallice olmak gerekir.

hepsini geçtim 1453 tarihte bir devir bittmiş yenisi başlamış.
bu tarihide kapak olarak saklayıp, uygarlığa rönesans ve reform hareketleriyle katkısını toplayıp uygun yere monte ediverin bir zahmet sizi gidi mini faşistçikler sizi.
kadim türk uygarlığı kadar anlamlıdır.

türklerin uygarlığa katkısı var mı?

"Eğer dünya sadece Türkiye’den ibaret olsaydı hâlâ ayran içip davul çalıyor olacaktık.

insanoğlunun büyük teknolojik gelişiminde neredeyse hiç rolümüz yok".

http://www.taraf.com.tr/a...altan/makale-amaaan-2.htm
"bazı bilim adamları", "kürtlerle ilişkilendirilen bir topluluk", "birçok kürt köklerini medlere adfetmiştir" gibi muğlaktan öte, götten sallamaya yakın ifadelerle anlatılan tarihtir.

allah nasıl göt vermişse bunlara oradan olmayan tarih çıkarmaya çabalıyorlar. tamam kürtler türklerden önce vardı diyelim eee?
geldik, aldık ahanda oturuyoruz varmı bir derdin?
(bkz: çakma uygarlık)
bazı bilim adamları kürt sözcüğünü, mö 24. yüzyıldan kalma antik sümer tabletlerinde geçen ve yine bir halkı tanımlamakta kullanılmış olan guti sözcüğü ile ilişkilendirmiştir.
daha sonraları livy, polybius ve strabo'nun eserlerinde de kyrtiae olarak anılan ve kürtlerle ilişkilendirilen bir topluluk göze çarpmaktadır.
bununla birlikte, çağdaş bağlamdaki kürt sözcüğü iranîdir; nitekim sasaniler döneminde yazılan kârnâmag î ardashîr î babagân destanında da bu sözcüğe rastlanır.*
müslüman bazı tarihçiler kürtlerin kökenini perslere dayandırırlar; bundaki en büyük dayanaklardan biri şahname'de de geçen demirci kawa efsanesidir.
birçok kürt, kökenlerini medlere atfetmiştir, nitekim medler ile kürtler arasında olası bir ilişkiye dair dilbilimsel ve coğrafî kanıtlar bulunmaktadır; örneğin her ne kadar med dili örneği sayısı az olsa da eldeki bulgularla yapılan araştırmalar med dilinin antik pers dili ile olan ilişkisinin çağdaş kürtçenin çağdaş pers dili ile olan ilişkisiyle aynı olduğunu ortaya koymuştur*.

kürt sözcüğü tarih boyunca persler ve araplar tarafından sıklıkla herhangi bir etnik vurgu veya anlam içermeksizin "göçebe" anlamında kullanılmıştır ve bunun bir sonucu olarak tarihte kürt olarak anılmış bazı toplulukların etnik anlamda kürt olup olmadıkları tartışılmıştır; örneğin islam tarihçilerinin eserlerinde söz edilen ve "fars kürtleri" olarak anılan, güney ve güneybatı iran'da yaşamış olan bazı toplulukların kürt olmadığı, bu bölgelerde yaşayan göçebe topluluklar olduğu iddia edilmiştir.
tüm bunlar sebebiyle kürtlerin kökeni ve ilk dönemlerine dair kesin bilgilerden ve net bir tarihten söz etmek mümkün değildir; genel kanı kürtlerin doğu'dan batı'ya zagros dağlarına doğru göçen kuzeybatı iranlı toplulukların bölgedeki iranî olmayan yerli halklarla birleşmesi ile oluştuğudur.

bölgeye yapılan islam akınları ve bölgenin islam devletine dahil olmasından sonraki dönemde, kürtlerin rolü ve yeri hakkında ayrıntılı bilgiler mevcuttur.
kürtlerin o dönemde çoğunlukta yaşadığı bölgelerin istilası ve ele geçirilmesi sonrasında, el-zavzan'daki kürt yönetimi 640 yılında haraç karşılığında özerk bir yönetim olmayı garanti altına almış, diğer birçok bölgelerde, örneğin fars'ta, kürtler perslerle birlikte arap ordularına karşı savaşmıştır.
kürtlerin yönetim karşıtı tutumları emeviler ve abbasiler döneminde de devam etmiş, örneğin 685 yılında emeviler döneminde, kürtlere karşı savaşması amacıyla bir vali atanmış, fakat atamayı yapan dönemin emevi liderinin kısa bir zaman dilimi içerisindeki ölümü, bu hedefin gerçekleşmesine mani olmuş, bir başka seferde kürtlerin 708 yılında fars'ı saldırmaları sonucu haccac tarafından cezalandırıldıkları kaydedilmiştir; abbasiler dönemindeyse, 764'te ermenistan'ın hazarlarca istilası çeşitli ayaklanmalara yol açmış, birçok kürt azerbaycan taraflarına göçmüştür.
...
türkler ise anadolu'ya 8.yüzyıl'da gelmeye başlamış, bu akın, 110 yıllarında selçuklu türkleri'nin büyük çaplı hareketiyle kesinleşmiştir.
1071 yılındaki malazgirt savaşı, türklerin anadolu'ya girişlerini perçinleyen en büyük olaydır.
. *
.
(bkz: müslümanlar geldiğinde kürtler zaten buradaydı)
(bkz: türkler geldiğinde kürtler zaten buradaydı)
fatih sultan mehmet te aslında kürttü biliyormusunuz a kadar gidebilecek muhabbettir. Evellallah coştumu tam coşar milliyetçileri... 21. yy a güneş gibi doğmuş yeni gezegenler keşfetmiş ve çoktan birkaç aşireti oralarda gecekondu üsler kurmaya göndermiş bir medeniyettir.
(bkz: mezopotamya)
Selahaddin Eyyubi'ye Türk değildir diyebiliyorsanız tarih bilgisinden yoksunsunuz demektir. güneydoğuluların 5000 yıllık geçmişi vardır diyorsanız tarih bilgisiyle beraber zaman kavramı da oturmamış demektir. Tarih bilginiz yoksa geleceğiniz zaten olmaz, olmayacakta. peki bizim tarihimiz nedir derseniz sümerliler ön asya kökenli göçmen bir kavimdir. kısacası zorlarsak Türklerin bir kolu çıkabilirsiniz.
oncelikle;
(bkz: bak buraya)

kendileri gibi kadim olan zilli marslari su sekilde olan hiyarlik;
(bkz: #2747066)
bu uygarlık o kadar kadimdir ki, bilmem kaç bin yıldır bulundukları topraklarda kalıcı bir devlet dahi kurmayı başaramamıştır. ve bu başarısızlıklarına buldukları kisve ise türk emperyalizmidir. demezler o zaman sen eşek oldukça semer vuran çok olur diye.
örnek olarak eyyübileri ve selahaddin eyyübi'yi gösterenlerin dangalak olduğu kesinlikle olmayan uygarlıktır.