bugün

dünya tarihine eşsiz, tarifsiz eserler bırakmış en süper bir medeniyetidir.

ek:

kürt milliyetçisi bir yazarca (#5584121) no'lu entryde yazılan bir tanım üzerine açılan bu başlığa, saçmasapan yorumlar getirmeye çalışan evlatlara sahip bir uygarlıktır. entry numarasını da verdim de, "harika yazmış, süper kürt milliyetçisi" diye entry döşesin bazı etnik milliyetçi yazarlar, niye kızdınız şimdi? demogoji bitecek, sözlük kurtulacak, hadi bakalım..
(bkz: med imparatorluğu)
(bkz: eyyübiler)
''çaktırmadan tarihi değiştirelim bakalım inanacaklar mı ? '' diyerek bir hevesle uydurulan hededir.
birlik ve beraberliğe en muhtaç olduğumuz şu günlerde de türklerin büyük bir kısmı tarafından görmezden gelinen uygarlıklar bütünüdür.
55 bin sene evvelsine dayanır. müthiş mimari eserler, devasal kütüphaneler, yüzlerce imparatorluk bırakmıştır arkasına. tarih sayfalarını açtığınızda yarısından fazlası kadim kürt uygarlığının eseridir.

kadim kürt uygarlığının bıraktığı edebi ve bilimsel eserler hala daha bilim adamlarının inceleme konusudur.

bu yüzden türkiyede 85 milyon, dünya genelinde 980 milyon insan kürtçe konuşur ve yazar.

kürtçe, kadim dili ile farsça ve türkçeyi etkilemiş geliştirmiştir. kürtlerden mimariyi öğrenenler muhteşem eserler vermişlerdir.

fatih sultan mehmetin annesi kürttür. o yüzden istanbulu almıştır. mimar sinan kürttür; nefis eserler vermiştir.

türkler kürtlerden halay çekmesini öğrenmiş, kadim demirci kava efsanesini (ç)alıp ergenekon efsanesini yazmışlardır. saz çalmasını, bağlama çalmasını kadim kürt ozanlardan öğrenen türkler; böylelikle dadaloğulları vs gibi efsaneler yetiştirmişlerdir.

osmanlı denilen devlet kadim kürt uygarlığının temelleri üzerinde kurulmuş; askeri ve bilimsel olarak bu uygarlığın engin damarlarından beslenmiştir.

evet evet, tabi.
başkenti darıca olan uygarlıktır, hayali tabi...

ayrıca eyyübiler nasıl oldu da kürt oldu, anlayamadım. kaynak diyeceğim, kürt götü görmek istemiyorum, o yüzden uzayayım ben kaynağı sormadan.
5000 yıllık bir geçmişe sahip uygarlıktır.
Uydurmadır, cem yılmaz'ın bi lafı var bildin mi
(bkz: götünüzden element uydurmayın).
age of empires'ın en zor bölümlerinden biriydi. kalabalık olmaları işi zorlaştırıyordu ama askerlerinizi iyi upgrade edince bir şekilde geçiyorsunuz.
Mezopotamya bugün , doğu Suriye,Güneydoğu Anadolu(Türkiye) ve Kuzey Irak(Irak Kürdistan Özerk Bölgesi)'ni kapsayan coğrafi bölgeyi tarif eden bir isimdir.Başkenti Amed(Diyarbakır)'dır.Kürt toplumunun merkezi sayılmaktadır.Modern tarihte Kürdistan olarak nitelendirilmektedir.Mezopotamya Eski Yunanca'da "iki nehir arasındaki yer" demektir. Kastedilen iki nehir Fırat ile Dicle'dir, zira bölge bu iki nehrin arasında kalır.

Verimli toprakları ve uygun iklim şartları nedeniyle çok eski zamanlardan beri yoğun göçe sahne olmuş Mezopotamya, birçok farklı kültür ve halkın karıştığı bir bölge olmuştur ve bu nedenle de medeni gelişime sahne olmuştur. Bilinen ilk okur yazar topluluklara ev sahipliği yapmış bölgede birçok medeniyet gelişmiştir ve bu sebeplerden Medeniyet(ler) Beşiği olarak da anılmıştır. Hiçbir zaman Mezopotamya olarak anılan belirli bir siyasi mevcudiyet olmadığı gibi sınırları belirli bir bölge değildir. Basit anlamda Yunan tarihçileri bu bölgeyi anmak için bu ismi anmışlardır.

kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Mezopotamya
(bkz: hiç uğraşmayın sizden israil olmaz)
pkk sempatizanlarının wikipedia'ya eklediği yalan yanlış bilgilerle de ispatlanamayacak olan hayal mahsülü uygarlık. wiki'ye her isteyen bilgi ekleyebiliyor yavrum benim kimi kandırıyosun sen ?
(bkz: vikipedia ya herkesin yazabilmesi)
(bkz: cerebral palsy)
siz uygarlıksanız plüton'da muz yetiştiriciliği yapılır şeklinde tanımlanabilir başlık müsvettesi.
(bkz: at yalanı sk yim inananı)

medlerin kürt olduğu kadar başka kökenklere ait olduğuna dair de kuvvetli iddialar vardır. med lerin kurt olduğu kesin olmamakla birlikte kürt boyu olmalarıda sadece yüzlerce olasılıktan birisidir.

ayrıca hiçbir kaynakta * med imparatorluğu diye bir şey geçmemektedir. med imparatorluğu denilen şeyaşiretler birliğinden başka bir şey değildir ve oda bir süre sonra dağılmıştır. tarihte de aşiretten öteye geçememişsiniz. eğer bahsedilen imparatorluk var ise bir yazıt bir eser gösterin belge olarakta bizde inanalım. boşuna uğraşamayın çünkü yok. tarihte medler sadece bir aşiret ve halk olarak kalmıştır. öyle bir imparatorluk asla olmamıştır. araştırırsanız, geçmiştede rüzgarın götürdüğü yerdeymişsiniz şimdide öylesiniz, kim kandırırsa onun götünü yalıyorsunuz.

--spoiler--
Medlerin tarihi ve kökeni çok belirsizdir, hemen hemen hiçbir çağdaş bilgiye, nede Medya'nın kendisine ait bir yazıt veya anıta sahip değiliz. ** *
--spoiler--

(bkz: http://tr.wikipedia.org/wiki/Medler)

ayrıca eyyubilerin kürt olduğunu iddia edenlere götümle döne döne gülüyorum. gece rüyanızda gördüğünüz şeyleri gelip buraya hemen yazmayın. eyyubilerin soyunu merak edenler:

(bkz: http://tr.wikipedia.org/wiki/Eyyubiler)

öncelikle araştırın, bilin, öğrenin götünüzden hükümdarlık uydurmayın.
koskoca mezopotamyayı kürt yapmakla, ağzımla gülemediğim uygarlıkımsı. varoluşçu felsefeye göre bir umut. *
tc sınırları icinde bahsi gecince alay konusu olan uygarlıktır. malumunuz ki dünyanın gelmis gecmis en süpersonik medeniyeti türk medeniyetidir. halihazırda dünyada sözü gecen bir kac medeniyetten biri olan bu medeniyet icinde basit kürt halkindan bahsetmek yersizdir. hem türkler öyle bir medeniyettir ki orospuları dahi gavura götünü vermez. ben türk orospusuyum der sadece türklere calısır. kürt medeniyeti ne ki. pehh! burda bahsi dahi gecemez.
eski narnia ve telmar uygarlıkları üzerine kurulmuş olan uygarlıktır!
1. dünya savaşı sırasında bir ingiliz subayı bir kürdü ajan olarak kullanmaktadır. gel zaman git zaman samimiyetleri gelişir. bir gün kürt, ingilizi keklik avına davet eder. giderler ava.
kürdün elindeki kafeste bir erkek keklik vardır ve öterek dişi keklikleri indirir. bu şekilde avlanırlar.
bunu gören ingiliz şöyle der:
- kendi milletine, kendi devletine ihanet eden bir tek seni bilirdim.
(bkz: negzel)
osursan yıkılan uygarlıktır. hani amerikalılar bile 400 yıldır uydurmaya çalışıyorlar uygarlığımız olsun diye. adamlar sayısız eser veriyor. hala uygarlık sayılmıyor. irlandalısı çinlisini, çinlisi meksikalısını, meksikalısı afrikalısını sikmiş. amerikalı adı altında birleşmiş. 400 yıldır oluşturamamışlar onu. aynısı kürlet için geçerli. türkler-araplar-persler birbirini düdüklemiş. mağarada yaşayanlarda biz kürdüz hadi uygarlık kuralım diye ortaya yırtık dondan fırlayan sik gibi çıkmış. hani ermeniler, rumlar filan eyvallah. adamların soyu sopu belli. ya sizin? güldürmeyin lan. değil uygarlık, futbol federasyonu bile kuramazsınız.
medeniyet bir yarışsa geride kalmış uygarlıktır. kadim türk uygarlığı gibi.
(bkz: kürt imparatorluğu)
(bkz: 3 barzani) *
(bkz: Küçük Luristan Atabeyliği)
(bkz: Luristan Atabeyliği)
(bkz: Kürdistan Krallığı)
(bkz: Annaziler)
(bkz: Hasnaviler)
(bkz: Mahabad Cumhuriyeti)
(bkz: Mervaniler)
(bkz: Şeddadiler)

Benim bildiğim tarihteki kürt devletleri bunlar. Dolayısıyla, kapı gibi vardır bu medeniyet. Böyle bir medeniyet yoksa, arap ve fars medeniyeti de yoktur.
(bkz: dünyanın en kısa fıkrası)

gül gül öldük..