bugün

değiştirilemeyen tek şey. herkes için farklı yazılmıştır.
-ben insanın kaderini kendinin çizdiğine inanırım,
tanrının sana verdiklerini en iyi şekilde
değerlendirmelisin.
-benim kaderimde ne var anne?
-onu kendin bulman gerekecek. hayat bir kutu
çikolatadır forrest, şansına ne çıkacağı hiç belli
olmaz.
olmamış film. Özellikle masumiyet i izledikten sonra hiç ama hiç hoşlanmazsınız.

Bekir nasıl bir anda aşık oldu kıza. Sonra onun peşinden her yere gitti. Kolay mı öyle tanımadığın, yalnız kaldığın bir şehirde pavyonlardan felan yolunu bulmak. Hem de seni sevmeyen bir kız için. Ayrıca Uğur nasıl oluyor da o psikopat ve bir sikime yaramayan Zagor için şehirden şehire gidiyor ve gittiği yerlerde pavyonlarda çalışıyor, orospuluk yapıyor... Ne aşklar varmış vay amk. Uğurun annesiyle olan muhabbetine de bir anlam veremedim. Ne diye böylesine düşmanlar birbirlerine. Hiç umrunda değil ailesi uğurun.

Ayrıca Erkan Can gibi bir usta neden 5 dakika çıkar filmde anlamam. Oyunculuklar da vasat. Ufuk Bayraktar sağlam oynamış evet ama vildan atasever içine etmiş filmin. o oteldeki bağrışlarında felan vallahi gülesim geldi. Keşke başkası oynasaymış. Masumiyet hatrına izledim ama beklediğimi bulamadım. izleyeceklere de tavsiyem: EĞer ikisini de izlemediyseniz önce bu filmi sonra masumiyeti izleyin. Özellikle oyunculuk ve vurucu sahnelerin kalitesinin nasıl yukarılara çıktığını göreceksiniz.
inanın ya da inanmayın ama herşey ince bir ipliğe bağlı.
şuda o iplik,

http://www.youtube.com/wa...mbedded&v=s8qU5dOIY3U
ekvator gibi,var olduğu sayılan soyut kavram. çoğu zaman bahane olarak kullanır.
(kader de yokmuş,ne yapalım kader gibi )
günümüzde şans ve tesadüf olarak kullanılmaktadır. asıl olan insanın kendi kaderini kendi belirlemesi, bunun sonucunda şans ya da tesadüf diye nitelendirmesidir.
Kader hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten, ' ne yapalım,kaderimiz böyle ' deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil,sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatının hakimisin,ne de hayat karşısında çaresizsin...

(bkz: yazgı) kaçınılmazdır.
neşemi arıyorum geçmiş borun pazarı
mazimde kalmış huzurun kârı zararı
kimse görmezmiş alevsiz için için yananı
neyleyim ya rab kaderimmiş çektiğim

önceden göremedim geleceğimin ufkunu
bal kaymak sandım neşemin hep umudunu
kader yazmış sezmedim huzurun sonunu
neyleyim ya rab talihimmiş çektiğim

yaş kemali bulmuş benliğimin odağında
ar ederim ömrüm yaşamın hep zararında
çile çemberi yarınımın umutları da
neyleyim ya rab kaderimmiş çektiğim

herkes neşe küpüyken benim testim boşaldı
yüreğimdeki huzur meşalemi talihsizlik aldı
işte dostlar münür uysal kötü kader elinde yandı
neyleyim ya rab kadermiş çektiğim.

münür uysal
aristo'da, öz.
kaçınılmaz, değişmez ince çizgi.
kader dediğin beyaz kağıda sütle yazılmıs yazı; elindeyse gelde ayır beyazdan beyazı.
güzel bir murat dalkılıç şarkısı.

Tüm hatıralar, resimler sende kalsın.
ne güven, ne inancım kalmadı aşkaa.
"bir vazgeçememe filmi"

hayatınızla hiç ilgisi olmamasına rağmen birebir aynı hissedebileceğiniz zeki demirkubuz filmi.
efsane sahnelere sahip, inanılmaz dialoglar.
bir klasik.
zeki demirkubuz'un yazdığı ve yönettiği müthiş bir filmdir. Yollu bir kız yüzünden ömrünü heba eden pırlanta gibi bir gencin, bu yolda ziyan oluşunu konu eder bu film. Özellikle erkeklere ayık olmaları gerektiğini hatırlatan ibretlik, anlatılmaz, izlemen gerek denen ender filmlerden.

edit: filmin caps'larda geçen son sahnelerindeki cümleler, hayatın yüksek yamaçlarında sendeleyen bir insanı anlatıyor, ağlatacak cinsten.
işaretleri tesadüf adı altında bırakmayı sever.
zeki demirkubuz filmi. 19. dakikada çalan soundtrack sanki andrei tarkovski'nin stalker'ının soundtracki.
kader meselesi... şeytanın en çok at oynattığı sahadır. ruh hakkında dahi cenab-ı halk, hazreti peygamberine " sana ruhtan sual ederlerse onlara de ki: ' ruh rabbimin bir iradesinin sonucudur. ve bu hususta size az bilgi verilmiştir." buyruluyor kuran'ı kerim'de (yes'elûneke ani'r-ruhi kuli'r -ruhi min emr-i rabbi ve ma utitüm min şey'in illa kalil). ama biz hala ruhların peşinde koşmaya, ruh bilgisini öğrenmeye çalışıyoruz.
Kader, beyaz kağıda sütle yazılmış yazı;
Elindeyse beyazdan, gelde sıyır beyazı!..

Necip Fazıl Kısakürek.
agatha christie romanlarındaki olay örgüsünün bu kadar güzel ve kusursuz ilerlemesinin en büyük nedeni onun hikayeyi sondan başa doğru yazmasıdır.
bazen sürdüğümüz yolların üstündeki yaşadıklarımızın bize en güzel hikayeyi yazdığını düşünüp tanrının kader yazım tekniğinin aynı sistematik içerisinde olduğunu göstermektedir zannımca.
ciks kilibi ile: *
http://www.youtube.com/watch?v=BMD3iiQ2z6g
insanların ısrarla inanmak istediği şeydir. fakat kader diye bişeyin olmadığı gerçektir.
insanın doğum ve ölüm tarihi bellidir.
bu süreç içinde yaşanan tüm iyi ve kötü olaylar bizim yönlendirmemiz, seçimlerimiz sonucu meydana gelir.
kader demek züğürt tesellisidir.
Kader hayatmızın önceden çizilmiş olması demek değildir.
Bu sebepten "ne yapalım kaderimiz böyle" deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir.
Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir.
Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir.
Öyleyse ne hayatına hakimsin, ne de hayat karşısında çaresizsin.

şemsi tebrizi.
şu uzay zaman yolculuğunda en izafi olan kuramdır. zaman tersine akar, hayatınızda öyle şeyler vardır ki sizin iradenizin hiçbir hükmü yoktur. kader yol ayrımlarıdır. sen istediğin yolu seçersin, seçimlerden soyutlanmış bir kader anlayışı zaten dinde yoktur. şayet öyle olsa idi sıratı müstakimden sapılırdı. kader ince bir çizgidir. hayatın aklın ve seçimlerinle, allah'ın dileği kadarı arasındaki ince bir çizgi.

kaderi bütün bütün inkar etmek mantıklı değildir. kader bir denge oyunudur. (bkz: mutezile) mezhebine mensuplar gibi insan hayatına hakimdir demekte yanlıştır; (bkz: cebriye) mezhebinin anlayışı gibi insan yaptıklarından sorumlu değildir, çünkü her yaşadığı allah tarafından tayin olunmuştur da denemez.

bob marley'inde dediği gibi,

--spoiler--
her başlangıç bir tesadüftür, finali sen oynarsın, perdeyi kader kapatır.
--spoiler--

hayat, stabil tesadüfleri de içinde barındıran bir olgu olduğu için, kader haktır.
seni benden alan.*
insanların kendini kandırmak için kullandığı aldatmacaların tümüdür. efendim kader diye bir şey vardır ve önceden yazılmıştır. değiştirilemez. bu yüzden kıçımızı yırtmamızın bir anlamı yoktur. örneğin antalyaya gideceğiniz kaderinizde yazılı otobüsle mi uçakla mı gideeceğinizi siz seçiyorsunuz. sikerim böyle seçimi ben antalyaya gittikten sonra ne önemi var ki neyle gitmişim....
güncel Önemli Başlıklar