bugün

Sözlük ahalisine yöneltilen bir sual.
Ben iki. Biri komşum, biri de yengemin annesi olmakta.
ne anlamda gerçek? doğma büyüme diye sayarsak baya vardır ama atalarına kadar gidersek 1 elin parmağını bile zor geçer.
gerçek istanbullu yoktur doğu roma soylusu değilseniz. hepiniz bir yerlerden gelmişsinizdir.
hayır vardır. Yedi göbek istanbullu isen istanbullusundur....
7 kusak istanbulluyum.
Taa saraydan gelme.
Sarayda terzilik yapiyormus bizimkiler zamaninda, hala saraydan kalma ufak tefek esyalar vardir.
Eyupte iki katli klasik osmanli evinde otururdu babamin ninesi...
istanbul doğumluyum sayılır mı?
ortaokulda bir arkadaşım istanbulluyum demişti ama şilelilermiş. şile de istanbul'da.
cevabı '' ahmet amca '' olan soru. kanun çalardı ahmet amca, tarihi bir mahallede otururdu, ziyarete gittiğimizde kızları bana kitap verirdi. çok güzel ve değerlere sahip çıkan bir aileydi. hatta trt' de zaman zaman kanun çalardı musiki ekibiyle. güzel insandı.
Bir tane.. o da kastamonulu’ydu..

“Osmanlı döneminde Kastamonu vilayetinin sınırı üsküdar’dır” ve “kastamonu pastırması kayseri’ye bin basar” diye istanbullu olma halini (“istanbulluluğunu” diye söylenen türetilmiş kelimeyi dil kurallarına göre yazdığımızda lezzetsiz bir ifade ortaya çıkıyor) savunuyordu.
Bilmiyorum hiç gitmedim çöplük olduğunu söylemişlerdi.
Daha o şansa nail olabilmiş biri değil. Heyecanla o günü bekliyorum.
istanbul'da yaşayan birisi olarak bir elimin parmağını geçmez.
Hesabını silen arbutus unedo reis vardı. Yedi göbek istanbullu idi. Keşke gitmeseydi be.
ben bir tane tanıdım. hiç de beğenmemiştim. fark da göremedim açıkçası.
bir kız tanıdım. Emirgan Bebekli Aşiyanlı mı neydi.. ve tanığım güne lanet ettim. Şu an ne durumda bilmiyorum. Umarım layığını bulmuştur.
gerçek olan sadece bir adet istanbullu tanıdım tam bir istanbul beyefendisiydi kendisi ayrıca.
Yalan dünya tülay var, hacıhüsrevli.
Gerçekte, başkent hep istanbuldur. Sanat, bilim, eğitim, ekonomi, sağlık, ne ararsan istanbuldur. Eee, yani daha zengin kültürü var. Bir farkı var. Ben, istanbul doğumluyum ve ömrü hayatım boyunca onda yaşadım, boğaz çocuğuyum, Boğaziçi'nin her semtini her sokağını bilirim. Kalender vapurunda gezmişliğim, akıntı burnunda, göksuda yüzmüşlüğüm, topkapı sarayını bin kez görmüşlüğüm var ulen.

Şans işte.