1. 1.
  trakya da "cocuk" anlaminda kullanilan sozcuk.
  7 ... looser
 2. 2.
  Kızancık diye de söylenir.

  (bkz: kız kızan)
  ... italiano
 3. 3.
  Dişi köpek,kedi gibi hayvanların çiftleşme isteği gösterdikleri durum veya zaman.
  2 ... italiano
 4. 4.
  (bkz: efecik)
  1 ... selmagezinir
 5. 5.
  trakya yöresine has, bi abinin şarkısında da gecen cocuk anlamında kullanılan söz 'kızancıklar uyuyunca aç kapıyı al koynuna'. trakya sınırları dışında kullandığınızda küfür ediomussunuz gibi insanlar yüzünüze bakarlar, açıklama gereği duyarsınız.
  1 ... shinobi
 6. 6.
  universiteye yeni geldiginizde * arkadaslarınızla konusurken anlattıgınız bir yasanılmıs hadise esnasında kilitlenmeleri ve siz anlatımınızı bitirdikten sonra anlamış gibi gorunmeye cabaladıkları andaki "ne oldu?" sorusunun cevabıdır.
  ... heidi
 7. 7.
  bir efenin her ne pahasına olursa olsun efeyi korumaya yemin eden yandaşlarına verilen isim. efe grubun başıdır, fakat bunlar arasında da bir hiyerarşik düzen vardır. çeteye alınma kritelerine uyanlar kızan olabilir ancak. (iyi atıcılık, bağlılık yemini vs..)
  1 ... terzioglu
 8. 8.
  ayrıca batı anadolu' da kullanılan bir ünvandır. Zeybekler efenin emriyle kızanları yetiştirir. bir süre eğitildikten sonra zeybek sınıfına alınırlar.
  2 ... linka
 9. 9.
  eşanlamlısı ''encek''.
  2 ... mavibaron
 10. 10.
  trakya'nin en sinir bozucu seylerindendir. trakyali olani olmayani, kirklareli, edirne, tekirdag gibi sehirlerde dillerine pelesenk etmislerdir bu cocuk anlamina gelen kelimeyi. arkadas arasinda birbirlerine kizan diye hitap edenler falan vardir, hele ki agzini yaya yaya soyleyenler kafa goz girilesidirler.
  2 -2 ... der meister