1. 1.
  haşhaşlı çöreği ve köy ekmeğinin mükemmel olduğu güzel ilimiz.
  12 -4 ... baadir
 2. 2.
  porselenleriyle ünlü,şehir meydanında bu ününe uygun olarak porselen bir vazo olan şehir.
  9 ... siberr
 3. 3.
  Bır zamanlar Usak ilini bunyesinde barındıran Kutahya ili su anda neredeyse Usak'ın ilcesi olacak duruma geldi.Biri buna dur demeli artık.ayrıca turkıyede hashas yetistirme izni olan ender ıllerden bırıdır.
  6 -3 ... yaz yaz nereye kadar
 4. 4.
  garanti bankasinda sira beklerken vatandaslarin "lan cekilin ogrenci geldi,isini bitirsin cocuk hemen" tepkisiyle karsilasip bir anda on siraya alindigim ve isimi hallettigim ildir kutahya..*
  17 ... glosoli
 5. 5.
  dünyanın ilk borsasının bulunduğu,dünyada seramiğin ve "kil" in ilk keşfedildiği,bir zamanlar osmanlı devletinin en büyük eyaletlerinden anadolu beylerbeyliği'nin merkezi olan ilimizdir.güral porselen ve kütahya porselen ile dünyadaki bir çok ülkeye porselen satışı yapan ama söylentilere göre yine bu şirketler yüzünden gelişememiş olan ilimizdir.

  neredeyse tüm ilçelerinde ve merkezinde de jeotermal kaynakları aşmış derecede bulunan,bor rezervleri,linyit rezervleri,gümüş rezervleri gibi bir çok yer altı kaynağına sahip olan ve türkiye de su kaynağı bakımından en zengin durumda olan illerden biri olan,ama kadri kıymeti bilinmemiş iç ege şehridir.

  ayrıca evliya çelebi,ezop gibi ünlü isimleri yetiştirmiş olan,yıldırım bayezid'in bile şehzadeyken bir çok osmanlı şehzadesi gibi stajını yaptığı ilimizdir.mahalli sanatçıları ve folklorü çok ünlü ve köklüdür,en çok da haşhaşlı börekleri,gözlemeleriyle ünlüdür.

  küçüktür,yaşam ucuzdur ve gece hayatının pek de eksikliğini hissetmeyecek öğrenciler için idealdir.çünkü güvenli ve yaşaması kolay bir şehirdir.
  14 ... byedemir
 6. 6.
  uzun yıllar hava kirliligi bakımından turkiye nin surekli ilk ucunde bulunan il. bu sene itibariyle dogalgaza kavusmus unvanını kaybetmeyi ummaktadır.
  2 ... katildomates
 7. 7.
  elif dedim ve kütahyanın pinarlari türküleri çok meşhurdur.
  7 ... ardahan
 8. 8.
  altintas,cavdarhisar,emet,simav,gediz,tavsanli,domanic ilceleridir. ama tavsanliyi alin gerisini paketleyin gitsin...bu sehir dogalgaz gelinceye kadar Turkiyenin en kirli havaya sahip sehriydi.aksamlari disari cikmak akil kari degildi simdi rahatladi insanlar.iyi insanlardir onlar iyi. bide bu sehirin Turkiyeye mal olmus bi dagi vardir. .ot dagidir adi asker olanlar bilir...
  2 -2 ... cooldiver
 9. 9.
  Kütahya yaşamın kendisidir içinde barınan insanların karakterlerinde derin izler bırakır. kütahyada öğrenci olarak veya başka nedenler le bir süreliğine bulunmuş olanlar konuşurken gali uzman(o zaman demek isterken) kelimeler kullanmaya başlar sonra kendide fakeder ama iş işten geçmiştir ömrü boyunca kullanmanya mecbur kalacaktır gali
  9 -1 ... pisherif
 10. 10.
  (bkz: cucu)
  (bkz: yurtlu)
  (bkz: euhe)
  3 -1 ... glosoli