o kadar güzel mi gidilir dedirten kazım koyuncu şarkısıdır.
ruhu şad olsundur.
bir kere dinleyince hep dinleyesiniz, her dinleyişinizde de ağlayasınız gelir. melankolik bi havaya girersiniz hemen. zira şarkıyı dinlerken kazım koyuncu nun ölümü aklınıza gelir, öleceğini bilerek yazmış sanki dersiniz içinizden.
kazım koyuncunun süper ötesi bir şarkısıdır. dinleyen taş bile gözyaşı fışkırtır, o derece derindir.
bu kadar zaman boyunca nasıl dinlememişim bu şarkıyı hayıflanması ile devamlı dinlediğim şarkı. müthiş.
Ne küslük var ne pişmanlık kalbimde
Yürüyorum sanki senin yanında
Sesin uzaklaşır her bir adımda
Ayak izin kalmadan gidiyorum.

der kazım koyuncu abimiz ve bir yerler çok kötü dağlanır.
bir laz kizi olaraktan bayıldığım şarkı ve şarkıcı. rahmetli kazım koyuncu'nun en sevdiğim şarkısıdır. defalarca dinlenebilir, sıkmaz, baymaz.
her defasında, kaç kere dinlenmiş olursa olsun, gözyaşı bırakır arkasında bu şarkı.
gidişler, bırakılışlar, bırakmalar...
her birinin yürekte açtığı çentikleri tek tek yeniden kanatır. ilmek ilmek acı işler derinlerine ruhun.

'Bana kimse sen gibi sarılmadı
ışığımız sönmeden gidiyorum...'

bir gidiş, daha iyi anlatılamazdı.
ne kazım koyuncu'nun nede aşık mahzuni şerif'in böyle bir şarkısı yoktur.

(bkz: çeşm i siyahım) (bkz: hoşçakal)
kazım koyuncu'dan dinledigim leziz ve bi o kdr hüzünlü parca.
gitmek yakışmazdı, yıkardı gitmek, dağıtırdı. Güç isterdi, yurek. bir şarkı yardımcı olurdu bazen rast gele kulağa takılan, içini yakan...

ışığımız sönmeden gidiyorum...
sivri dilli rüzgara kendimi bırakarak...
yusuf hayaloğlu nun ahmet kaya için yazdığı şiir.

http://www.youtube.com/watch?v=pEej49XWpk8&feature=related
eğer cok yakın bir akrabaniz vefat etiyse bu sarki ilk akla gelir.
--spoiler--
Size, yüzyallardır sesini kaybetmiş
Bir türküyü söyleyecektim;
Ve bir yayla rüzgarı şefkatiyle
Kirpiğinizin ucundan öpecektim...

Bir masum türküydü sadece
Yüz binlerce mağdurun gönlünde;
Belki söyleriz hep birlikte
Belki... mahşerin birinci gününde.
--spoiler--
sözleriyle beni ahmet kaya üstünde düşünmeye sevkeden şiir.
sen giderken bu çaldı kazım, ağlattı bizi. ben giderken de bu çalsın istiyorum. belki yine ağlatır. ama beni güldürecek kazım; seninle ortak bir durumumuz olacağı için.
her dinlediğimde göz yaşlarıma engel olamadığım, içimi ölesiye acıtan, başka birşey düşünmemi engelleyen süper ötesi Kazım Koyuncu şarkısı..

bana kimse sen gibi sarılmadı,
ışığımız sönmeden gidiyorum..
şuanda dinlediğim, ve her dinlediğimde tüylerimin diken diken olduğu şarkı.
Yerimden, yurdumdan, ailemden, sevdiğimden*, arkadaşlarımdan, çevremden uzaklaşma arefesinde olduğum şu günlerde beni benden alan en önemli şarkıdır efedim.. Bi de dramelodinin bu ezgiye uyarlaması (bkz: sol yanımda caddeler) vardır..

Dinleriz, ölürüz..

Çoktan ölmüşüz..

zaten ölmeye gelmedik mi biz..
yaşanmayı, bir hayata konu olmayı hak eden şarkı.
arkasını dönüp, yeni bir visale kapı açan firakın, canan'a serzenişidir.

hayallerim gelip geçti içimden, gelip geçerken sen. gelip geçerken vapurlar, boğazın ta ötelerinden. bak vapur nasıl da geldi birazdan gideceğini bile bile. bak bir adem daha geldi dünyaya, yüzünü dönmüşken kabire...

işte gidiyor bak vapur, işte gidiyor adem, işte gidiyorsun.... sen de...
sen gidince lal olan dilim, sükutu farz, sevda sözlerini haram kılıyor gönlüme.... işte gidiyoruz, işte gidiyorsun, işte gidiyorum; ölüm denen meçhule....
--spoiler--
iste gidiyorum, hiçbiriniz, hicbir dilde beni anlamadiniz,
ben basimi verdim, sizinse
insafsiz bir linç oldu karsiliginiz..
--spoiler--

yusuf hayaloğlunun her okunuşta ağlatan şiiridir.
ah ahmet kaya. o kadar erkendi ki gidişin...
...işte gidiyorum
karşılıksız bir aşka kurban ettim ömrümü!
işte gidiyorum,
toprak alsın benim de bu hazin öykümü...
zamansız bir gidişi anlatan kazım koyuncu şarkısı. gitme, burada benimle kal demek için çok geç. öyle bir gitti ki arkasına bile bakmadı. halbuki o bile habersizdi gidişinden. bir gün bir melek geldi ve 'artık hazırsın, tanrı seni çağırıyor' dedi sadece. hiçbir şey demeden öylece gitti. ertesi gün soğuk bedeni kaldı sadece yatağının üzerinde. sarılıp hayvan gibi ağladığın, hayata lanet ettiğin soğuk ve senin sevginle dolu bembeyaz bir beden...
rahmeti üstadın müthiş bir şarkısı.
--spoiler--
işte gidiyorum
birşey demeden
arkamı dönmeden
şikayet etmeden
hiçbirşey almadan
birşey vermeden
yol ayrılmış, görmeden gidiyoru
--spoiler--