bugün

Karadeniz'in iğrenç yemeklerinin sıralandığı listedir.

ne demişler; Karadenizliler lahana'dan başka ot, hamsi'den başka et bilmez.

bu mottoya istinaden kara lahana dolması'nı ilk sıraya koyup geri çekiliyorum.
hamsili her yemek.
kültürümüze hele hele nimete iğrenç demek yanlış. ancak allah günah yazmasın benim de damak zevkimi hiç uygun değil karadeniz yöresine ait yemekler. kara lahanadan devam edecek olursak çorbası da pek muteber değil zannımca. tabi herkesin kendi tercihi. ne kimseyi kara lahana çorbasını seviyor diye kınarım ne de eleştiririm. ben nasıl arabaşı çorbasını seviyorsam bir başkası da pekala kara lahana çorbasını sevebilir. mesela almanlar. bir tek çorbaları var adamların. bize göre sebze çorbası ( hiç haz etmem) onlara göre gemüsse suppe. adamlar manyak gibi seviyor bu çorbayı. almanların geldiği turistlik yerlerde bu çorbaya rastgelebilirsiniz. açık büfenin en başında dikilen tesisin hataylı başaşcısının hemen yanında.

turist: gemüsse suppe?
aşcı: ja gemüsse suppe.
turist: ooo wundebaa wundeba!! ahaha gemüsse suppe!!
aşcı: ja ja gemüsse suppe amk!
Dünya sizden sadece hamsi tava bekliyor, lütfen karadenizliler yemek yapmasın,

Turşu kavurması,

O nedir öyle.
mıhlama ve kuymaktır.
böyle bir liste yoktur.. karşı kapı komşu ordu' lu bir hanım.. ve enfes yemekler yapıyor.. iğrenç bir yemeğine rastlamadım..
(bkz: nimetle şaka olmaz)

evet, allah öyle bir vurur ki bir dilim bayat ekmeğe bile muhtaç bırakır insanı.

tamam kara lahana dolması yemeyebilir, sevmeyebilirsin. ama nimete burun kıvırmak, kötülemek insana hayır getirmez. şu an baba parası yiyor olabilirsin, ama allah seni cezalandırmak için babanın rızkını dahi keser.
hamsi turşisunu tek geçerum uşaklar.
bi de kara lahana çorbası var, öğehhhkkk!
Kara lahana dolması.
Karadenizliyle tartışmaya girmeyeceksin, karalahanayı kavurup yemeleridir.
turşu kavurması diyerek katkıda bulunacağım listedir.
o kara lahana ile yapılan bir tür çorba.

iyehğkkk!
Karadeniz mutfağından hamsi, kuymak ve mısır ekmeği hariç hiçbir şey yenmez.
Karalahana hariç hiç biri berbat değildir. Geri Kalanının Hepsi olmasa da çoğu güzeldir.
Not:Karadenizli değilim.
olmayan listedir. damak tadına uymayabilir ama iğrenç denmesi çok yanlıştır. ekmeğinden kayganasına, çorbasından karalahana dolmasına, mıhlamasından hamsi tavasına kadar hepsi güzeldir.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
ve benim en sevdiğim kaygana görsel
kapuska

öeehhhğkkk!
ıstakoz.

unluyorlar bir de utanmadan.
Olmayan bir listedir. Butun yemekleri nefisdir .
hasiktir ordan diyorum hassiktir.
Hamsili baklava.
karalahana çorbası,
her şeyin balıklı versiyonu,
kabalak, kaldirik.
hepsi amk.
muhlama başı çeker.
dün denenmiştir. bir boka benzememektedir.
karedeniz yemeklerinin hepsi müthiştir. karadenizli olmayanlar bile öğrenip kendi evinde karadeniz yemeklerinden yapar. beğenmeyen yemesin. biz seviyoruz. en güzel sabahlar kuymakla başlar :D