bugün

Her konuda batıya en yakın şehirdir.
kurtuluşunun 89. yıl dönümünü kutladığımız canım memleketimdir.
güzel izmir in kurtuluş günüdür bugün. bugün izmir halkı daha mutludur. maziyi hatırlar hafif bir tebessüm ile düşmandan nasıl kurtulduğumuzu hatırlarız. çok güzelsin be izmir. çok özelsin be izmir.

tüm izmir halkının, topraklarımın 9 eylül günü kutlu olsun.
"Ben bütün Izmir'i ve Izmirlileri severim.Güzel Izmir'in temiz kalpli insanlarının da beni sevdiklerine eminim."Mustafa Kemal ATATÜRK..9 Eylül Izmir'in düşman işgalinden kurtuluşu kutlu olsun.
--spoiler--
izmir'in dağlarında çiçekler açar. Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa..!
--spoiler--

edit: Zorunuza giden ne arkadaşım, giren çıkan ne eksiye bağlıyorsunuz.
*

bugün 9 eylül 2011.

izmir'in kurtuluşunun 89. yıldönümü.

"ordular! ilk hedefiniz akdeniz'dir, ileri!" komutu ile harekete geçen kahraman ordularımız, izmir'e girerek bağımsızlık yolundaki büyük bir engeli daha aşmışlar ve vatanımızı işgalden arındırmışlardır..

bu nedenle, 9 eylül tarihi sadece güzel izmir'in kurtuluşa erdiği bir gün değil, aynı zamanda tüm vatanın esenliğe kavuştuğu son derece anlamlı ve önemli bir gündür.. bu açıdan bakıldığında bir başka şehir daha yoktur ki; işgal edildiği gün bir ulusun savaşmaya başladığı gün olsun, işgalden kurtuluşu da o ulusun kurtuluşu..

zira, izmir'in kurtuluşu, tarihten silinmek istenen aziz milletimizin bütün dünyaya ebediyen var olacağı mesajını vermiş, bağımsız türkiye cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolun da habercisi olmuştur. bu vesileyle, izmir'i işgalden kurtararak vatanımızın kurtuluşu için yüreğini, canını, kanını ortaya koyan istiklal savaşı kahramanlarımızın her birini rahmet ve şükranla anıyoruz.

inanıyoruz ki, istiklal kahramanlarımızın miras bıraktığı yüksek ruh ve şuura sahip çıktıkça, türkiye çok daha aydınlık yarınlara kavuşacaktır.

bu düşüncelerle, güzel izmir'imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıldönümünü kutluyor, başta gazi mustafa kemal atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyor, tüm izmirlileri sevgiyle selamlıyoruz..

*

blue smyrna & spratt
''ben, bütün izmir'i ve izmirlileri severim. güzel izmir'in de temiz kalpli insanlarının beni sevdiklerinden eminim.''

mustafa kemal atatürk.
tuhaf bir şekilde bağımlılık yapan şehir.
bir canlılık var. selam verdiğiniz kişi sizi asla terslemiyor.
vapurun arkasından martılar her zaman bir umutla simit parçası peşinde uçuyor.
o mavi sular ufkunuzu açıyor. ister istemez rahatlıyorsunuz. sonra da kopamıyorsunuz...
yunanlıların eğitim sahasıdır. (bkz: yüzme)
kitap fuarında çalışmak için gitmiştim izmir'e ilk defa. vapurları istanbul vapuru. fuar alanındaydı fuar. fuar mekanından ağaç geçen fuar mekanı. kitaplar ve ağaçlar, akraba.
sırtımı yaşlı çınarına dayamıştım, elimde votka portakal, fuarın rajonu, o yıllar yasaklı değildi sigaralar. dumanlar kitap sayfalarında saklambaç. izmaritler yerlerde, üzüldüm. bir çocuk yaklaştı, talebe besbelli. abi dedi, bir imza verir misin. evlat dedim ben yazar değilim. imzam yok, ama al sana bir kitap. kaç para? yazar olunca para alıcam, şimdi canım feda. güle güle. çocuk güzel güldü.
(bkz: Kalbim Ege de kaldı) http://www.facebook.com/photo.php?v=249361788435282
asfalyam attı dediğinizde sizi anlayan insanların bulunduğu şehirdir.
siyasi ve coğrafi duruşuyla elit kesimin kalplerinde yer edinmiş fahri başkent.
http://vimeo.com/14749050
anadolu insanını hakir gören elitlere sahip il. bu elitler kendini çok akıllı olduğunu söyleyip genç parti gibi bir partiye oy vermişlerdir.

not: son seçimde hepar'cı olan izmirliler.
iki mevsimi yaşayan şehir. yaz ve kış. tüm izmirliler bahara hasret.
ciddi anlamda çevre planmasına ihtiyacı olan ege ilimiz. ulan trafiğe girdin mi çıkamıyorsun arkadaş. insanlarda peygamber sabrı var vesselam. çoğu araba kullanmaktan bihaber zaten. izmir'de yaşamamam için en geçerli sebep budur. onun dışında insanları çok yardımsever. bu su götürmez bir gerçek. sıcak ve ılımlılar. denizini bok götürmeye başlamış. önlem alınmalı en acilinden.
güzel memeleketim. sanki türkiye ye bağlı bir il değil bağımsız bir ülke. candır, canandır, gerçek aşkların yaşandığı güzel şehirdir.
konak limanı'ndaki batık olan vapurun hala kaldırılamadığı şehir. neyi bekliyorsunuz?
eylül sıcağıyla bunaltan şehirdir.

(bkz: yine izmir ve yine sıcak)
uzun bir aradan sonra tekrar yağmura kavuşan şehrim.
remzi'dir. çok eskiden remzi diye adlandırılan yer. zamanla rimzi ve sonra da izmir olandır.
aaa yağmur yağıyo ya, şehri. herkesteki tepki bu yönde.
an itibariyle yağmura kavuşmuş şehir. hem de çiseleme filan değil, bildiğin yardırıyor.

camdan bakan arap kızı kadar mutluyum lan.
doğduğum şehirdir. bir an önce yerleşmek istediğim şehirdir aynı zamanda. havası, insanları bambaşkadır. lokmasıyla torpiliyle rokokosuyla beni benden almaktadır.
güncel Önemli Başlıklar