bugün

denizlerin altında sessiz sakin bir hayat süren, 2 adet sert kabuktan oluşan, kabuklarının arasındaki et için avlanan hayvan.
(bkz: mavi istiridye)
(bkz: istiridye cocugun huzunlu olumu)
afrodizyak etkisi çok oldugu rivayet edilen deniz mahsulu...
(bkz: oyster farmer)
saklanan, ve saklandığı yerde korkularından güzellikler doğurabilen deniz canlısı...
kendisine bitkisel yag ile biraz ates gosterildigi vakit son derece guzel bir meze olabilmektedir.
denizi seven birisine verilebilecek en güzel hediyelerden bir tanesidir. şöyle ki; hediye edilen istiridye canlı olup ve kendi elinizle açıp, içindeki bir tane inci çıkartılır. * *
birbirinin üzerine kapanan, keratin maddesi gibi sert iki adet yassı ve oval kabuğa sahip kabuk içerisinde, ıslak, yapışık, bulaşık bir sıvı içerisinde hayatını idame ettiren, nadiren inci üretebilen, bu sebeple süslü bir kutu içerisindeki inci tasfiri ile estetik bir öge olarak bale, resim, çizgi film gibi sanatsal alanlarda * sembol olarak kullanılan, afrodizyak etkisi olduğu rivayet, şekil itibariyle kadın cinsel organına benzediği için *üzerine erotik anlamlar yükelenen, yemesi lezzetli bir deniz yumuşakçası hatta deniz sertçesi ve hatta deniz böcüğü.

(bkz: mavi istiridye barı)
yumuşakcalar şubesinin yassı solucanlar sınıfından olan çift kabulu bir hayvan.
tadını çok merak ettiğim, kitaplarda "çok güzel" olarak lanse edilen heyvan.
ostreidae (istiridyegiller) familyası üyesi deniz kabuklusudur.

crassostrea gigas (pasifik istiridyesi) tüm deniz ürünleri içinde kelp ten sonra en fazla üretimi yapılan türdür. ekonomik değeri çok yüksek olmakla birlikte ispanya, fransa, hollanda, italya, çin de büyük rağbet görür. türkiye de tüketim alışkanlığı yok denecek kadar azdır.

genel olarak istiridyeler çok geniş sıcaklık ve tuzluluk aralıklarında yaşarlar. suyu filtre ederek beslenirler. besinleri fitoplanktonlar, organik maddeler, detritus tan oluşur.

üremeleri ilkbahar sonu-sonbahar arasıdır. gonadları krem-kirli beyaz renktedir. sükseksif hermafrodit özellik gösterirler. protandrousturlar.

olgun ostrea edulis türü 500 bin - 1 milyon veliger larva verirken crassostrea gigas 50 milyona yakın yumurta bırakabilir.

zemin ve yüzeyde kültür yetiştiriciliği yapılır. yüzey yetiştiriciliği kendi içinde sehpa, sal ve uzun halat sistemi olarak ayrılır. pazar boyuna ortalama 3-4 yılda ulaşır.
Kabuğunun içinde inci oluşturmasıyla ünlü, kabuklu bir tür deniz canlısı.
tadını nasıl beğendiklerini anlamadığım deniz yumuşakçası. hap gibi yuttum.
gösterişsiz, değersiz bir canlıdır ama içinde öyle değerli bir şey saklar ki onun görevi onu korumaktır. değerlisi, hazinesidir istiridyenin. inciyi bir kadın istiridyeyi de bir kadın olarak düşünürsek istiridye incini ölümüne korur, öylesine sever onu. tek değerlisidir kendisi değersiz bir şeyken tek değerlisi incisidir. o inciyi aldığınızda o istiridyenin neyi kalır diğer istiridyelerden ne farkı kalır ne değeri kalır. ve o inci istiridyenin kalbidir o olmazsa o da yok olur.
Hayvanlar aleminin en yüksek değerde çinko içeren üyesi.
Çiğ yenir.

görsel
Çiğ yemek daha sağlıklı, inanılmaz bir protein deposu ama ben aç kalmadıkça yiyemem.
Zengin yemeklerinden biridir ve içinde oluşan inciyi seri üretime geçirmek için yurt dışında bazı ülkelerde çiftlikleri varıdır.
görsel

görsel
iki tane sert kabuğun içerisinde bulunan deniz canlısı. istiridyeler de aslında birer midye türüdür.
midyeden farklı olarak istiridyeler çiğ de yenilebilir fakat ihtiva edebileceği bakteriler nedeniyle tehlikeli olabilir.
birkaç kez midye yemiş bir kimse olarak hiç istiridye yemedim. beyaz şarapla birlikte ısmarlamak isteyen varsa alırım bir dal. *
çekirgesinden böceğine timsahına kangurusuna yılanına envai çeşit şey denedim, yedim de istiridye kadar zorlayanını görmedim. bunu böyle laps diyen yutan uzak doğuluları görünce saygıyla önlerinde eğiliyorum.

pişmiş olarak gayet kolay tüketilebilir ancak çiğ yenmesi tavsiye edilen bu arkadaşımızın kokusu olsun, yutması olsun baya deniz ürünü kültürü istiyor. götü yiyen denesin.
(bkz: istinye)
güncel Önemli Başlıklar