bugün

Geleceğe dair bilgi verelim: 2020 yılındaki Amerikan işgalinin hava lojistik üssü bu yeni havalimanı olacak.

"şu havaalani için kim olumsuz yorum yaparsa direkt kafamda karakter analizi hazır. " amerikan yankileri götüne roket mermisi soktuklarında anlarsın karakter analizini.
(bkz: ölü yatırım)

atatürk havalimanı geri dönecek.
ya seve seve ya ..s*ke s*ke.
yüzme bilmeyen gitmesin.
bilmeyenler boş yapmasın. ölü yatırım filan değil. Amerika'nın 2020 planları için çok önemli bir projeydi.

Proje: türkiye'nin işgali, karadeniz'in girişinde rusya tehditine karşı büyük bir hava lojistik merkezi.
istanbul havalimanını nasıl iyi buluyorsunuz anlamıyorum arkadaş, içeride bi ton yürüyorsunuz, uzak ki taaaa nerde belli değil, pilotların rüzgardan veya sisten dolayı uçağı indirememesi, adamalrın kendilerini çorlu havalimaında bulması vs. daha bi ton örnek verilebilir.
Yarak afedersin.
Gayet iyi bir havalimani. Tek problem, gerekli altyapilar bitirilmeden (ulasim, tam kapasite vs..) acilmis olmasidir.

Aktarma ile ben de uçtum ve hicbir problem yasamadim. Pasaport kontrolunde kuyruk beklemiyorsunuz, cok kisa suruyor.

Buyuklugu muazzam. Cok kalabalik olsa dahi havalimaninin buyuklugunden dolayi kalabalikligi hissetmiyorsunuz,.

Tam kapasiteye gectigi zaman daha iyi hizmet verecek olan havalimanidir.
dünyanın sayılı havalimanlarından olacaktır yam kapasiteye ulaşınca.

3 adet veri merkezi (data center), 102 adet entegre sistem, 467 adet sunucu, 780 telekomünikasyon odası, 3257 adet kartlı geçiş noktası, 3267 uçuş bilgi monitörü, 4549 destek verilen bilgisayar, 9000 adet güvenlik kamerası olacaktır.
ilk defa bu hafta kullandigim yer. Buyuk ama guzel gercekten, kalabalik oldugunu hissetmiyorsunuz buyukluk sayesinde. Ne gelirken ne de giderken gecikme yasamadik, hatta indikten sonra bekledim herhalde epey kaliriz ucakta diye, okuduklarim bu yondeydi. Ama ucak hemen yanasti ve indik. Evet cikisa gitmesi uzun suruyor, ama bunu dert edip bu havalimanina sovmek aptallik.

Bu havalimanina soveceksek yerinin uygunsuzluguna, doganin anasinin sikilmesine, kisin yasanacak olasi kazalara, ucak biletinden fazla tutan git gel taksi ucretine, hatta bazen ucus suresinden daha uzun suren ulasim surelerine sovmek gerek. Bu havalimani yapilabilecek en mantiksiz tum seyler yapilarak insa edilmis resmen. Taksiyle donerken taksici dayiya sordum, siizn isinize geldi mi diye. Adam buyuk bir hayir dedi, gercekten ben de ataturkten taksiye binmek istedigimde hep sira beklerdim, burada hic beklemedim. Hayvan gibi pahali cunku anasinin amina insa ettikleri icin. Taksicinin derdi de su, mesela sen bindin eyupe gittin. Adam diyorki hep bos donuyorum geriye, birak havalanini yakinina bile musteri bulamiyoruz diyor. Icimden layiginizi buldunuz dedim tabii. Tek dusuncem umarim yapilan tum hatalari bu kadariyla kalir, ve kisin can kaybina sebep olacak bir sey yasanmaz. Bu arada kisin ucaga binmem gerekirse gercekten burayi degil, sabihayi kullanmayi planliyorum.
öngörülen uçuş süresi: 1 saat
doğru piste gitmek için uçağın havaalanında harcadığı süre: 45 dakika

gibi garip olaylara sebep olan ultra büyük havaalanı. üstelik prada valizimi kırdılar diye kıytırık marka valiz verdiler. tşk daha gitmem.
Atatürk havalimanı tekrar işletmeye açılmalı ve iç hat uçuşları buradan yapılmalı. 45 dakikalık yolculuk için 40 dakika taksi saçmalık çünkü. istanbul havalimanı da uluslararasi uçuşlara ev sahipligi yapmalı. 2 saatten uzun uçuşlar için oransal olarak taksi süresi daha makul seviyelerde kalır. Hem yabancılar da modern bir havalimanı kullanmış olur.

Biz yerliler ucuz, güvenli, süre açısından makul seviyelerde seyahat edelim yeter. Binanın büyüklüğü ve modernliği umrumda değil.
çoooh kocaman çooooh kaliteli ama üzerinde kuşlar uçuyormuş.
3 ay once abd-ist-malta yolculugum icin aktarma yaptigim havalimani, kaybolmamak icin arkamda ekmek parcalari birakmam gerekecek diye dusundurdu resmen.
En yakın ben oturuyorum 10-15 km uzaklıkta filan.

Ama taksi 80 liraya goturuyor havalimanindan bize. başka yerde oturup taksi tutacaklari dusunemiyorum 200 lira yazar herhalde.
ekşi sözlük'teki bi kardeşimizin yazdığı kadarıyla rüzgar hızları şu 3 havalimanında aşağıdaki şekilde:

istanbul havalimanı 72km/h
atatürk havalimanı 47km/h
sabiha gökçen 43km/h

yani, biz burada müslüman bir ülke olarak havalimanı yapıp kalkınmaya çalışıyoruz, allah kalkmış destek olacağı yere 30 km daha hızlı rüzgar estirip türk milletine engel olmaya çalışıyor, inanılır gibi değil.

alemlerin rabbisin, her şeye gücün yetiyor, ufak bi kıyak yapıp şu rüzgar hızını saatte 20 kilometreye düşürmen gerekirken çocuk gibi yaptığın harekete bak.

anladığım kadarıyla allah bey müslüman bir millet olmamızı görmezden gelerek arap milliyetçiliği yapmak suretiyle türk milletinin kalkınmasına engel oluyor.

başka türlü rüzgar dolayısıyla oluşan rötarları açıklayamadım ben. siz ne dersiniz bilemem.
işte akabe

işte rezalet

gene uçaklar kalkamıyor

akabe demek rezalet demektir.
havalimanına uçak kaldırılıp indirilecek diye bir kural mı var.
önemli olan büyük olması.
Bugünkü rüzgar sonrası uçuşların akıbetini merak ettim. Ekşi'de çok sayıda pas geçiş olduğu söylentisi var. Mevcut radar durumu şöyle.

görsel
rüzgar tribünlerinin bitmemesinden dolayı uçuşların rötar yaptğı havalimanıdır. onlar bittikten sonra bakalım ne bahane bulacak samancı zihniyet.
Sabah yazmistim baska bir baslikta bugun aksayacak ucuslar demistim.ne aksamasi patladi resmen. Oglen kalkista bu kadar firtina yoktu donuste pas gectik yarim saat turladik zor indik. Almanya ucuslari disinda pek alkis duymazsiniz ama bugun inebilen tum ucaklarda alkis kiyamet olmus. Umarim bu alan bi faciaya sebep olmaz. Cok ciddi ucus fobisi olanlar kisin bu alani kullanmasin saw kullansin.
istanbul uçak akrobasi limanı.
milyarlık çöp. rüzgardan dolayı tahran uçağı 8 tur atmış. pilot en son kuleye yapacağınız amk diyip piste yönelmiş.

görsel
havaist beklenen alt katin uzeri tamamen kapali oldugu halde ozellikle araplarin paso sigara ictigi ve karisacak engelleyecek hic bir yetkilinin olmadigi havaalani. basta icmeye kalkan tek tuk oluyordu, sigara icmek yasaktir levhasini gosterip sondurtuyordum simdi hangi birine diyeceksin?
Mobbing suçtur. Böyle orospu evladı yöneticiler her yerde var.
suudi arabistan'ın milli gününün kutlandığı hava limanı...

(bkz: istanbul havalimanı nda suudi arabistan milli günü)