entry'ler (28)

kolajen

19 tane tipi tanımlanmış olan kolajenin vücudumuzda en sık görülen çeşitleri tip 1, tip 2 ve tip 3, tip 4 ve tip 10’dur. Tüm bu kolajen tipleri vücudun farklı dokularında yer almaktadır.

Tip 1 Kolajen: Vücutta en fazla bulunan kolajen, tip 1’dir. Vücudun parçalarını oluşturan eozinofilik liflerden oluşmaktadır. Organlar, bağlar, tendonlar ve ciltte bulunan tip 1 kolajen, kemikleri destekler, cildi korur, cildin elastikiyetini sağlar, dokuları bir arada tutar ve yaraların iyileşmesini sağlar.
Tip 2 Kolajen: Tip 2 kolajen hücresel olmayan kıkırdak matrisi tarafından üretilmektedir. Kıkırdak matrisi, kıkırdak içinde var olan sıvı benzeri bir dolgudur. Bağ dokularındaki kıkırdak oluşumuna yardımcı olan tip 2 kolajen eklem sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yaşa bağlı ekrem ağrıları ve çeşitli buna bağlı olarak meydana gelen çeşitli semptomların tedavisinde etkilidir.
Tip 3 Kolajen: Tip 3 kolajen organlarımızı ve cildimizi oluşturan hücre dışı matrisin ana bileşeninden oluşmaktadır. Kalp ve kan damarları ile kan dokusunu oluşturmada önemli bir destekleyici olan tip 3 kolajen, cildin esnekliğini ve sıkılığını korumasında da oldukça etkilidir. Kasların, arterlerin ve organların yapısını desteklemektedir. Damarlara elastikiyet verirken aynı zamanda kasları güçlendirmektedir.
Tip 4 Kolajen: Cildin sıvı filtrasyonu aşamasında rol oynayan tip 4 kolajen, sindirim ve solunum yüzeylerini oluşturmaktadır. Cildin derin katmanlarında bulunan kolajen tipi, yağ ve organları çevreleyen bazal zarın oluşumunda etkilidir.

https://nutraxin.com.tr/i...ojenin-faydalari-nelerdir

business class

buddy pass ve cet biletleriyle cok uctugum class. eskiden ekonomi sinifinda koltuklarin on bosluklari cok daha dardi ve tv, oyun v.s. imkanlari da cok daha az secenek ve fonksiyonellige sahipti. saatlerce ekonomi ucmak cok buyuk eziyet haline geliyordu. artik oyle degil.

istanbul havalimanı

havaist beklenen alt katin uzeri tamamen kapali oldugu halde ozellikle araplarin paso sigara ictigi ve karisacak engelleyecek hic bir yetkilinin olmadigi havaalani. basta icmeye kalkan tek tuk oluyordu, sigara icmek yasaktir levhasini gosterip sondurtuyordum simdi hangi birine diyeceksin?

hayatınızı huzurlu kılan şeyler

manevi seyler yani akla ilk gelenler yazılmış.
ben eve bir sey alinca keyifleniyorum. paspas bile olsa. guzellik katıyor eve.

alaylı tümleç

aynı isimli bir blogum da bulunmakta;

http://alaylitumlec.blogspot.com/

sözlükçülerin blog adresleri

http://alaylitumlec.blogspot.com/

benim canım akşam çorbam

karakter yaratmada üstüne tanımam. beni bile bazen o'nun yazdığından şüpheleniyorum.

kayseri

yılın ilk karını görmüş şehir. üşütüyor.

diyarbakırspor

(bkz: sürekli ağlıyorlar susturamıyoruz)

bir kaç haftadır yaptıkları sadece elinden yeni oyuncağı alınmış bebekler gibi zırlamak. ama o oyuncağın senin olmadığını biliyordun baştan beri. madem üstesinden gelemeyecektin, öyle ters bir işin altına elini sokup da kurcalamayacaktın. demem o ki, böyle olacağını bile bile, neyle karşılaşacağını bile bile ve de böyle ne söylediğinden haberi olmayan yöneticilere sahipken takınılan tavır az bile bu takıma. oynamayın kardeşim, ülkemde türkiye süper ligi'nde oynamak için can atan onlarca takım var.

sözlükpad

güzel bir amaç için düşünülmüş ancak kullanımının bok gibi olduğu aparat. yazılan şeyin göze hoş gelmesi gerekli ama bir not defterinde yazmak pek de doyurucu olmuyor.

şarkı biterken sanatçının bağırması

duman solisti kaan tangöze bunu iyi yapıyor.
(bkz: çok sağolun)

ali dağı

erciyes'in kankası. japon mitolojisinde ismi geçiyormuş. işi gücü bıraktılar şuncacık dağla uğraşıyorlarsa helal olsun zaten.

erciyes üniversitesi

kampüsün ortasındaki dev gibi hastaneyi kaldırsanız 'gül'lük gülistanlık bir mekan olacak aslında. belki ilerde türkiye'nin sayılı üniversitelerinden biri bile olabilir. ama şimdi çok erken. her şeyden önce orada olmaktan memnun olan insanlar gerek bu okula. onu görebilmek içinse oldukça derinlere inmeniz gerek. zira yüzeyde sürekli hayatından bezmiş insan sürüsünü barındırıyor.

mmorpg

insanı kısa süreli köle durumuna getirebiliyor. yok şu kartı, yok bu silahı çıktı çıkacak diye diye sabahlayan kişiler tanıyorum, her gün suratlarına bakıyorum, hâl hatır soruyorum ve o insanları seviyorum. zevk alıyorlar ve uğrunda saatlerini hatta günlerini harcadıkları oyunu önemsiyorlar.

rappelz

level atlamanın kolay olduğu ancak örneğin ko'daki gibi skill kasmak mümkün olmadığından yeteneklerin gelişmesinin bir hayli vakit aldığı, şu anda wow'a tek alternatif devasa online oyun. sadece kimi kuşatmaları izlemek dahi keyif verici.

ukde

ben pası attım, sen de bi zahmet kafayı vur pozisyonudur. misyonere benzer ve genelde sıkıcı tarafı ağır basar.

empat

özellikle sayıları ya da sorunları renklerle karşılaştırmaları oldukça ilginçtir. çocukluğumuzda hangimiz yapmadık ki sayı saymayı öğrenirken renkli hayaller kurmayı? hepimizde olan bir şeyin gizlice açığa çıkarılması sanırım bu.

adam fawer

adam ciddi ciddi empat yahu. o gözlerin öyle az görmesi, kitabı italyan bir adamdan çalmış olabilirim falan hilesi... güzel şeyler değil bunlar. gizemli adam vesselam.

tokatspor

sezona iyi başlayıp, tökezleyerek devam eden kentimin takımı. geçen seneki yarım kalan işini görmek için tüm şehrin desteğini arkasına aldı. ve bu sefer başaracak.

bedük

çok güzel kedi ismi olabiliyor. şarkıcı olarak adını ilk duyduğumda aklımdaki tüm kedi isimlerini sildirtmişti sağolsun bana. minnettarız kendisine, vefasız kedimle.