bugün

https://www.youtube.com/watch?v=bNqXzgGeNHQ

''Gün dönerdi, benzi solardı kahkahamın.''
''ben hâla komünistim, bana neden geçmişinde komünistlik yaptın diyenlere, siz neden yapmadınız diyorum?
çünkü biliyorum, komünist olmadan müslüman olunmaz, komünist olmadan müslüman olan insanın yapmayacağı kötülük yoktur.''

görsel
bir erkek arkadaşım demişti bana zamanında, “ismet özel okuyan bir kız arkadaşım var daha Ne isterim ki.”

Başka kızlar istermiş demek.
incelenmeye değer bir adam mıdır karar veremediğim. tahammül edilemez biri gibi duruyor.

oku araştır diyen artı, siktiret aptalın teki diyen eksilesin bakim bi.

vira bismillah. en sevdiğim adamlardan birine karşı en sevdiğim konular: https://youtu.be/7jRiHz-76k4
Çıldırıyorum amına koyim. Cahiill, bilgisiz, görgüsüz, nezaketsiz boş beleş puşt.

Kadir mısıroğlu gibi bir şey lan bu adam. Bunu bu kadar kim büyüttü aq?

Sinirden dişlerimi sıkıyorum. Çok ağır söverim bu adama ben.
Özel bir adam kesinlikle.
harika insan. allah senden razı olsun.

Şairlerle savaşa giriyorum. Carl Sandburg, isveç göçmeni Amerikalı, "The People, Yes" demiş, hayır öyle olmaz, "Rebellion, Yes" demeli, "Evet, isyan."
(Waldo Sen Neden Burada Değilsin/ismet Özel)
Alanlara çok bilenmiş yüreğim alanlara
vurulsun kösleri şu gâvur sevdamızın
vursun isyanın bacısı olan kanım karanlığa
Zülküf de vursun.
Yüzüne ay kırıkları çarpıp uyansın sevdiğim.
bilinç akışı tekniğiyle yazdığı şiiri of not being a jew şiiri kesinlikle apayrı bir şiiri bence bu adamın.her okuduğumda bu adam bi deha diyorum. en başta bu şiiri olmak üzere birkaç şiirinden yola çıkarak, astrolojiden anlayanlar için söyliyim içindeki aslansi(ego)ve akrebsi( gizem, karanlık kinci taraf)tarafı kalemine akitiyor. kadınları pek sevdiğini düşünmüyorum.
Kafası gitmeden önceki şiirleri iyidir. Sonrası malum... Evet.
Müthiş şair.

ideoloji olarak Tuğçe kazaz ile yarışır.
Genelde 2000'lerden sonra ileri sürdüğü fikirlerle tanınsa da tuhaf biçimde bu fikirlerle alakası olmayan ikinci yeni şairlerine büyük muhabbeti olan, her kesimden insanın saygı duyduğu bir adamdır.
Zaat-ı şahane.
şiir severlere samimiyetinden ikram etmek istediğim bir garip, kendi yolunda bir insan evladı.

" Ben dünyaya doğru yürümekle meşhurum
bahar da sürgülenir içime katranlar da
hem koşarak yarattığım sevgiler vardır
hem körlenmiş sevgilerin acısıyla koştururum.
Beni sular
kocaman taşları parçalayarak hatırlıyor dağlarda
ve beni hatırlatıyor çeltik tarlalarında aynı sular

Yürüyorum
azarlanıyorum fışkıran başaklarla
iki bomba gibi taşıyorum koltuğumdaki bir çift somunu
hurdahaş bir sancıyla geçiyorum badem çiçekleri altından
gözlerim nemli değil.
gözlerim namlu. "

şu kıymetli dizelerin esrarengiz adamı.
ne iyi ettin de varoldun ismet özel. iyi ki varoldun.
"ne derler acaba" diye kahrolası bir put vardır.

ii dedin kral.
Benim adım bilinen cevapların üstüne mühürlenmiş
Ellerim tütsülenmiş
Evlerin yeni yıkanmış serin taşlıklarında
Dirgenler, bakraçlar, tornavidalar
Bende kül, bende kanat, bende gizem bırakmadılar
Ve içinden bir baş ağrısı gibi çınlamaktansa
Gövdem açık bir hedef kılındı belâlara.
Ve bu yüzden yakışıksız oluyor
insanları hummalı baharlar olarak tanımlamak
Ve bu yüzden göğsümde dakikalar
ince parmaklar halinde geziniyor
Konvoylar geçiyor meşelikler arasından
Bir yaprak kapatıyorum hayatımın nemli taraflarına
Ölümden anlayan, ciddi bir yaprak
Unutulacak diyorum, iyice unutulsun
Neden büyük ırmaklardan bile heyecanlıydı
Karlı bir gece vakti bir dostu uyandırmak.

Her okuduğumda, her dinlediğimde tekrar tekrar defalarca okuma isteğimi uyandıran dizeleri yazan şairimiz.
spoiler
sağcı kesimin şişire şişire bir hal olduğu kişi. sırf islamcı görüşe sahip diye adamı bertolt brecht ilan etmek üzereler.

spoiler

bakınız bu bir dramdır. şair gerçekten türk edebiyatının yetiştirdiği büyük simalardan. bir çok edebiyatçı ise yaşayan en önemli türk şairlerinden gösteriyor kendisini.
burada ise herifin biri sırf kendi cenahından değil diye hazımsızlığını kusuyor. kimse kimseyi bertold brecht de ilan etmedi o senin işkembe i kübrandan uydurduğun zırva. kabul et be oğlum, komplekslerinden arınmanın zamanı gelmedi mi sence hala.
Sözün özü nazım hikmet de bizimdir, ismet özel de.
Kalp krizi geçirmiş yoğun bakıma alınmış. Bir an önce iyileşmesini diliyorum. Öyle seviyorum ki onu... canım benim şiilerini ömrüme katık ettim ben yaşamımın yarısı boyunca. Imgelerine sarıldım sabahı yok dediğim günlerin gecelerinde. Seni seviyorum ismet özel iyi ol ne olur.
Bir üstteki haber doğru imiş.
siyasi olarak hayatı bir u dönüşü hikayesidir, fakat 70inde bile kendini geliştirmeye adadığı kültür birikimiyle overrated bir şair asla değildir.
Bu arada Sanırsam en son sakallı dolaşıyordu.
Yıkılma sakın...

ismet Özel'in sağlık durumuyla alakalı "son durum" aşağıdaki gibidir:

"ismet bey bugün düne göre daha iyi durumda çok şükür kreatinin ve potasyum düzeyleri iyileşme yönünde, kısmi olarak solunum darlığı devam etmektedir, durum stent sınırını aştığı için bypass ihtiyacı ile birlikte aile ve yakınlarının reddi söz konusudur. Yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam etmektedir.
Durum bundan ibaret, duaya devam.."
(img:#1819851)

--spoiler--

Şimdi tekrar ne yapsam dedirtme bana yarabbi
taşınacak suyu göster
kırılacak odunu
kaldı bu silinmez
yaşamak suçu üzerimde
bileyim hangi suyun sakasıyım ya rabbelalemin
tütmesi gereken ocak nerde?
--spoiler--
Hastalıklı bir siyasal islamcıdır.
(bkz: Türk diye bir ırk yoktur)
kendisini fikir önderi, filozof olarak görenlere acıyorum.

şiirlerini eleştirecek değilim lakin şiir dışında ağzını her açtığında çernobilden daha fazla kanser saçıyor.
Şimdiki gibi kitapevinin orda surlar yoktu. Ayağımızı sarkıtıp güzel bursa manzarası eşliğinde, yan tarafta hukukçuların son müşterilerinin tangırtıları eşliğinde demlenirken tanımıştım. Sony walkman de ismet özel şiir kaseti, ulucami nin haşmeti, elimde bir arpa suyu, kulağım da ise kar yağarken kirlenen yüzüm..
keşke sadece şiir yazsaydın, keşke hiç marksist, islamcı şucu bucu olmayaydın be.