bugün

türkiye'deki nüfusun büyük çoğunluğu islam inancında ama bu dine inanırken dini sorgulama cesareti bulabiliyorlar mı? islam'ın evrensel olduğu her islam bilgini tarafından dile getiriliyor. peki evrensel olan bir dinin yaygın olduğu ülkeler neden hep geri kalmış neden hep sefalet, savaş, yoksulluk, yolsuzluk içinde can çekişiyor neden birey eşitliğini sağlayamıyor nüfusun yarısı olan kadınlar ikinci sınıf insan olarak görülüyor. neden islam toplumlarında herşey erkeğe yükleniyor? kadınlar vücutları kapalı olsun, erkeği tahrik etmesin diye neden sokağa çıkartılmıyor?
sorgulamak için insanın önce hayatı sorgulaması gerekir.
kainatı sorgulamaktır aynı zamanda.
arayışlarda olmaktır.ancak sonu bucağı olmayan bir yola girmek ve doğru bir şekilde sorgulandığında aslında attığımız her adımın ne kadar mistik ve gerçek olduğunu görmektir.
(bkz: töbe de)
Başlığı okuduğumda bana, önce bi oku adam ol, sonra da çalışmaktan başını kaşımaya vaktin kalırsa sorgularsın dedirmiştir.
Ayrıca o kadar aylak kalan varsa daha verimli faaliyetler içinde bulunmasını tavsiye ederim...
dini değil hayatı değik önce kendimizi sorgulamamız lazım nerde yanlış yapıldı diye. 3 kıtada hüküm sürerken de müslümandık bu günde islam değil değişen değişen onu algılayamayanlar.

-kadınların vucutları neden kapalı olsun?
-kesinlikle kadınlar çıplak olmalı kadın sadece cinsel objedir freud vari zihniyetlerce bu bilimsel bir gerçektir.

bütün meseleyi sadece bu boyutta ele alırsak en uygun cevap budur. asıl mevzu islamda değil! müslümanım diyenlerde...
her insan fıtrat üzere doğar lakin bu temizlik zaman içerisinde yetiştirilen ortama bağlı olarak yerini bireysel doğrulara bırakır.
insanın neye niçin inandığının farkında olması gerekmektedir. bu gereklilik insanın yaşam alanına göre farklılıklar iktisap eder. dindar bir aileden gelen çocuğun sorgulama dürtüsü zayıf kabullenme eğilimi yüksektir..
her müslümanın değil her insanın yapması gereken önemli bir sorgulamadır.

ben sorguladım. cevapları buldum. cevaplar şunlar.

Allah birdir. hz muhammed onun kulu ve elçisidir. hak din islamdır. son peygamber hz muhammed dir. son kitap kurandır. değiştirilmemiştir. ekleme çıkarılma yapılmamıştır. içerisinde herhangi bir tutarsızlık yoktur. saçmalık yoktur. kainatın işleyişinin sırları içerisindedir. ahiret vardır ve bu sınav dünyasındaki yaşayışımıza göre allah ın emirlerini uygulayışımıza veya çiğneyişimize göre cezalandırılacağız veya ödüllendirileceğiz. allah affedicidir. her ne günah işlediysek işleyelim gönülden tövbe edersek affeder. yeter ki kul hakkı yemeyelim.
imanın başladığı noktadır diye düşünüyorum bu aralar.
şüpheden doğmayan her iman piçtir. (peyami safa)
insan inandığı din ne olursa olsun onu sorgulayıp öğrenmelidir. Sonradan müslüman olanlara dikkat ederseniz dinlerine daha bağlılar ve ibadetlerini daha özenli yapıyorlar, neden onlar araştırıp sorgulayıp öğrenmişler, peki biz doğuştan müslüman olanlar dini bilmeden yaşamaya çalışıyoruz tıpkı bu bir öğretmen in doktor luk yapmasına benzer.
islam'ı sorgulamak, şüpheye düşmek allah'ın emri değildir. Kuranda sorgulamak, şüpheye düşmek büyük günahtır;

bkz: Bakara, 2/147, imran, 3/60, En'âm, 6/114 vs.. bir sürü ayet vardır sorgulamayı yasaklayan.

edit: sırf bu yüzden bile inanmamak en mantıklısıdır.
tarihi sorgulamanın birkaç altındaki araştırılasıdır.
islamı sorgulatmaya götüren davranışlar sonucu yapılan eylemdir , Aziz Nesin'de anlatmak istediğim
meseleyi anlatmıştır. Bkz.[http://www.youtube.com/watch?v=Gz4jarIe_5k ]
Ara ara yaptığım bir şey. Mesleğime ek olarak Matematikçi, fizikçi, hatta mühendis gibin bir şey olduğum için hayattaki her şeye kanıtsal ve temellendirme olguları odaklı bakıyorum, dünyayı rasyonel bir perspektiften görüyorum. Bakın ne kadar bilimsel gonuştum ama biraz ego kasıyım diye. Kısaca anlatmak istediğim sıçarken dahi bu yaptığım akla mantığa uygun mudur lan bunu yapıyorum ama bu doğru mu acaba diye düşünmem. Kanıtı olmadan hiçbir şeye inanmıyorum yani.
Şimdi bunu bu saatte niye zırvaladım. Çünkü, benim gibi olan her insan din denen şeyi en az bir kere sorgulamıştır. Hele bu din görünürde saçtan tahrik olan, kadını insan yerine koymayan, yaşandığı hiçbir ülkede huzur yokmuş gibi sanılan bir dinse sorgular had safaya çıkar.
Ha bence her insan en az bir kere hayatında dinsizliğe gidecek kadar sorgulamalıdır dini. Bir din akıldan ve sorgudan korkuyorsa atın onu çöpe.

Ve eğer hadislere şeyhlere hocalara kulak verecekseniz bu sorgunun sonu gelmez.

Bu kadar yazdıktan sonra söyleyeyim, ben aynı newton gibiyim; Kainata ve kendime bakarak Tanrı’yı bulup tanımak istiyorum, demiş..
dinden çıkınca kendini aydınlanmış sanan ergenler dinden çıkmaya sebep olur diyedursun, birçok insanın müslüman olmasına vesile olmuştur ve olmasına devam etmektedir. neyse, herkesin dini kendine.

(bkz: herkesin hayatına kimse karışamaz)
sorgulama öyle herkesin yapacağı bir şey değildir. çoğu insan sorgulamaz, düşünmez çünkü bunun için itici bir güç lazım ve o da libidodur. peygamberlerin de libidosu yüksekti ve onlar da çağını sorguladı ve yeni akımlar meydana getirdi. ayrıca peygamberler çağının genel normlarını aşan yapıdadırlar ve onlara bunu yaptıran itici kuvvet libidodur.
her yiğidin harcı olmayan bir eylemdir. Yoldan çıkmamak gerek sonuçta..
ne zamandan beri kusursuz şeyleri sorguluyorsunuz ?
”Size DÜŞÜNECEK kimsenin düşünebileceği kadar bir ömür vermedik mi?”
Fatır 37. Ayet
Mantığına güvenen biyolojici, fizikçi, kimyacı sorsun o zaman. Allah'ın kudreti, dini ve kitabı her şeye apaçık cevaplar veriyor.

"Böylece biz Kur’an’ı apaçık âyetler hâlinde indirdik. şüphesiz allah, dilediğini doğru yola iletir."

(hacc, 16)
Benim yaptığımdır. Çevremdekiler ben küçükken ciddi ciddi benim bir tanrıya inanmamı, itaat etmemi ve emirlerini yasaklarını sorgulamamı istediler benden. Ve bunun sonunda ölürsem öbür dünyada cennet ve cehennemden birine gideceğimi söylediler vs... Böyle bir mitoloji sorgulanmaya değse gerek!
valla islam tanımı altında kafaları basmayan tipler (Hadi ilahiyatçılar olsa tamam) kalkıp otu boku ve beni sorguluyorsa, ben de onun kafasındaki islamı sorgularım.

genel sonuç = pek çok anadolu çomarı arap kültürünün nerede bitip islamın nerede başladığını bilmiyor.
''andolsun insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. çünkü biz ona şah damarından daha yakınız.''
kaf süresi, 16. ayet.
Koyun olma sorgula, şu anda dayatılan islam ile gerçekte olması gereken islam arasında dağlardan fazla fark var. Herşeyi sorgula senin herşeyi sorgulaman yanlış birşeyler yapan insanları yolundan döndürecektir.