bugün

zamana bağlı kuralmış. şimdi ulus olayı var. vatandaşlıktan çıkabiliyon çıkınca idam yok ama safın da belli. çifte vatandaş olan minafıkları bilemem dabi.
Işinize gelince kuran Müslümanlığı işinize gelmeyince sünnet Müslümanlığı. Hatta işinize gelmeyince kuran ayetleri bile orada öyle söylemek istememiştir oluyor. Ne güzel inanç bu kafana göre inanıyorsun kimse de bir şey demiyor.
islamın kaynağı olan kur'an'da olmayan ceza.
müslüman'a bakıp "islam bu" demek embesilliktir.

islam ve müslüman aynı anlama gelmez. müslüman=islam, islam=müslüman demek en basit tabirle zeka-beyin sorunu yaşamaktır.
pol pot (saloth sar) veya stalin'e bakıp sosyalizm/komünizm budur demek, hitler'e bakıp nazizm (nazizm ile faşizm aynı değildir) milliyetçilik budur demek, oppenheimer'a bakıp bilim nükleer çalışma budur demek, savaşlara ölümlere bakıp insanlık budur demek, her gayri meşru ilişkiye bakıp evlilikte tüm kadınları orospu olarak görmek, doğada çitanın karacayı avlamasına bakıp vahşi doğa demek vs. vs. örnekler çoğaltılır; bu embesilliktir.

inanın veya inanmayın ama neye inanıp neye inanmadığınızı bilin.
bektaşiye sormuşlar "neden namaz kılmıyorsun?" bektaşi cevap vermiş "kur'an da yazıyor, allah'ın emrini uyguluyorum" demiş. adam hiddetle nasıl olur, yalan söyleme" der. bektaşi "nisa suresi 43. ayeti örnek göstermiş. sarhoşken ne dediğinizi bilecek hale gelmeden namaza durmayın emri (yani içkiliyken ağzın içki kokarken namaz kılarsın. derdi olan allah'a anlatsın, böyle din mi olur desin) islam da dinden çıkanı öldürün diye allah'ın emri yoktur. islam'da olmayan bu kural müslümanlar da vardır.

müslüman ile islam aynı mana anlam da kullanılmaz. tamamen farklı tanımlar ve değerlerdir.
cehaleti aşan aptallık seviyesinde konulara anlam ve mana yüklemeyin.
kılıçla yayılan bir dinden bahsediyorsunuz. bence güzellikle anlatılsaydı, zaten ayı falan da ikiye bölmüşsün daha çok kişi inanırdı...
islam’da değil, Sahabe zamanında uygulanan ceza.

Gayet de mantıklıdır zira daha ulus devleti diye bir şey yoktu. Müslümanlık birleştirici unsurdu. Düşmanlar peşlerine takılıp, Medine’ye kadar kovalamış. Sen o dönemde sırtını dönüp, kaçarsan bildiğin asker kaçağısın işte. Cezası da netmiş zamanında.

Velhasıl, Kuran’da ayet olarak geçmiyordur ve 2023 senesinde sikik çapulcular artislenip, bön önomöoyorom diyorlarsa, onları öldürün felan da yazmıyordur.

Vesselam.
sizin derdiniz ölüm değil, sizin derdiniz islam!

inanmıyorsan da saygı duy...
dine sokarken bana mı sordu da çıkarken beni öldürmeye kalkıyorsun, ailesi müslüman diye nüfus kağıdına da müslüman yazıyorlar işte doğar doğmaz, soruyorlar mı insanlara.
şimdi size yazacağım şey ile tüm müslümanları bu tartışmadan kurtaracağım.

(bkz: gerçek islam bu değil)
mürtedliğin cezası kesin ölümdür diye geçen bir ayet yoktur. Daha çok ahiretteki azaplarından bahseder.
peki ayetleri değiştirmenin hükmü nedir. mürtedliğin cezası yok diyorsun ama kitapta kesin olarak mürtedliğin cezası ölümdür diyor. kitap ne diyorsa odur ayetleri değiştirmenin cezası da cehennemdir.

adam: "savaş dışında öldürmeyin yazıyor" diyor o zaman kitap kendisiyle çelişmiyor mu ?
Sen hiç girmemişsin ki amk sana ne denilesi klavye ateisti zırvası.
inkarda ileri gidenler için bile öldürmeden bahsedilmiyor. cezadan bahsedilen ayetlerde geçmesi gerekmez miydi?

--spoiler--
86. iman ettikten, Peygamberin hak olduğuna şahitlik ettikten ve kendilerine açık deliller geldikten sonra inkâr eden bir toplumu Allah nasıl doğru yola eriştirir? Allah, zalim toplumu doğru yola iletmez.

87. işte onların cezası; Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların lânetinin üzerlerine olmasıdır.

88. Onun (lânetin) içinde ebedî kalacaklardır. Onların azabı hafifletilmez, onlara göz açtırılmaz.

89. Ancak bundan sonra tövbe edip kendilerini düzeltenler müstesnadır. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

90. Şüphesiz iman ettikten sonra inkâr eden, sonra da inkârda ileri gidenlerin tövbeleri asla kabul edilmeyecektir. işte onlar sapıkların ta kendileridir.
--spoiler--

https://kuran-ikerim.org/.../diyanet/ali-imran-suresi
Doğrudur. Yurdum ateistleri bu kuralı çarpıtıp mağduriyet edebiyatı yapar. Gelgelelim ateizmin cezası ölüm değildir, dinden dönmenin cezası ölümdür. Ateist vergisini verir paşa paşa yaşar islamda.
bu yüzden her dinsiz şeriat gelmesin diye diğer müslimleri dinden çıkarmak zorundadır. can güvenliği için bunu yapmalıdır. çünkü şeriat gelirse katledilecektir.
biri de çıkmış gerçek islam suudi arabistan'da iran'da yaşanan islam'dır, bu ülkede islam ılımlı olarak yaşanıyor falan fistan diye dalmış konuya. inanın siyasal islamcılar'dan ne derece nefret ediyorsam sizin gibi cahil ukalalardan da o derece nefret ediyorum. siyasal islamcılar'ın politik baskısına direneceğim diye yalan yanlış bilgiler ortaya atıp islam dini'ni karalamaya çalışıyorsunuz. dinin suçu yok, dini kullananlar var kardeşim. gerçek islam suudi arabistan'daymış. suudi arabistan'da vehabbilik, iran'da şiilik devlet mezhebi olarak kabul görmüş durumda. vehabbilik 18. yy.'da Muhammed bin Abdülvehhab'ın ortaya attığı, çoğu uygulamasıyla islam geleneklerine uymayan * var olan düzenden ötekileşme amacıyla çıktığı besbelli bir mezhep. şiiler deseniz, sünni osmanlı devleti ile sürekli çatışan insanlar. islam'ın özünde hizipleşme yoktur zaten o ayrı. lakin bu iki mezhep hizipleşmeyi derinleştiren iki unsurdur. siz şimdi buraya gelip bu iki mezhebin gerçek islam'ı yaşattığını savunuyorsanız, kusura bakmayın cahilsiniz. vehabbi nedir, şii nedir bilmeden "salladım nacağı koptu gitti ayının kıllı bacağı." tutumuyla islam eleştirisi yapamazsınız. benim bu konudaki bilgim hala yüzeysel. aramızda orta doğu konusunda uzman insanlar varsa onlar aydınlatsın.
şeriat uygulanan devlette geçerlidir ondan dolayı rahat olun.

(bkz: bugün de islama salladım çok şükür)
islam tarihi'ne hakim bir müslüman olarak hadisler ile açıklanan ve ayet ile desteklenmeyen hiçbir konuda kesin karar veremem. nice "hadis" diye geçen özlü söz, kur'an-ı kerim'in bizzat kendisi tarafından yalanlanıyor bilemezsiniz. bu konuyla ilgili olduğunu düşündüğüm iki güzide ayeti aşağıya iliştireceğim. eğer bu ayetlerde "dinden döneni öldürün." manası bulan olursa buyursun yazsın.

"Sana haram ayı, onda savaşmayı soruyorlar. De ki: Onda savaşmak büyük günahtır. Allah’ın yolundan menetmek ve O’nu inkâr etmek, Mescid-i Harâm’dan (insanları) engellemek, halkını oradan çıkarıp sürmek ise Allah katında daha büyük günahtır. Fitne de öldürmekten daha ağırdır. Güçleri yeterse sizi dininizden çevirinceye kadar durmadan sizinle savaşırlar. içinizden kim dininden döner de kâfir olarak ölürse, dünyada ve âhirette amelleri boşa gidenler işte bunlardır. Cehennemin dostları da bunlardır ve orada onlar devamlı kalıcıdırlar." (bakara-217)

“Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, bilsin ki; Allah (onların yerine) öyle bir kavim getirir ki; kendisi onları sever, onlar da O’nu severler. Onlar müminlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı güçlü ve onurludurlar. Bunlar, Allah yolunda cihad ederler ve hiçbir kınayanın kınamasından korkmazlar. işte bu Allah’ın bir lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah, geniş ihsan sahibidir, her şeyi hakkıyla bilendir.” (maide-54)

not: islam ilahi ve kitabî bir dindir. kutsal bir kitabı mevcut olan dinin ilk ve tek kaynağı da o kitaptır. bununla ilgili ayet de şurada;

"Gerçekten onlara, inanan bir toplum için yol gösterici ve rahmet olarak, içinde tam bilgiye dayalı açıklamalar yaptığımız bir kitap getirdik." (a'raf-52)

edit: yazamayanlar eksilemek yerine kur'an okusun lütfen. ya da eksileyin de özenti ateistlerin sayısını bilelim.
işlerine gelmediği yerde farklı hadisler, işlerine geldiği yerde kurandan ayetler.
Nekadar gereksiz tartışma,şimdi Türkiye'de dinden çıkanı öldürüyormu devlet?yok eee ..
Çartpıtmayın denilerek başka bir çarpıtma ile açılanmış başlıktır malesef ki. Öncelikle mürtedin öldürülmesi siyasi bir durumdur. Bir insan dininden dönmüş ise ama kimseye zarar vermiyor, kendince yaşayıp gidiyorsa o insanın kılına dokunulmaz. Fakat bu kişi toplum refahını bozuyor, mevcut düzeni tehdit ediyorsa dinden dönmüş olması hasebiyle değil topluma uyum sağlamaması hasebiyle öldürülür. Zira zaten her mürted öldürülecek olsaydı kimse mürted olduğunu açıklamazdı. Bu hükmü verenler de biliyor elbette ki bunu.
bahane olarak,

ama ben kendi rızam dahilinde (isteyerek, bilinçli olarak, seçerek) müslüman olmamıştım. annemden babamdan dolayı müslümansın dediler savunması yapabileceğimiz fekat bunun da kabul görmesinin pek ihtimal dahilinde olmadığı üzücü bir hükümdür efendim.
ney lan bu ? mafya mı ?

girdin mi çıkamazsın

götü başı oynayan dincilerin saçma salak şeylerini ittir edin

babasının malı sanki

giren çıkamazmış

lan şu dincilerden 1 aklı başında iş beklenemez zaten.
Girme o zaman. Dinde zorlama yok. Kimse müslüman olmaya zorlanamaz. Neyi seçersen seç.
Bok yedik o zaman. islamı terk edeli 10 sene olacak neredeyse. Şeriat olsaydı, yobaz gibi davranırdım fakat yine en kafir ben olurdum.. Can önemli..

Tanım: doğru bir cümledir. Şeriat ülkelerinde bunun için ölüm cezası zaten vardır.