bugün

profesör ve divan edebiyatı araştırmacısıdır. '2 darbe arasında' isimli kitabında 12 eylül'den 28 şubat sürecine kadar 15 yıllık askerlik görevinde çektiği sıkıntıları, o dönemin şartlarını samimi bir dille anlatarak türkiye'nin bazı gerçeklerini daha net görmemizi sağlayan yazardır. asker kimliğinin yanı sıra edebiyat ve tarihe olan düşkünlüğü ve bilgisi takdire şayandır. ayrıca 'zaman' gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.
(bkz: iki dirhem bir çekirdek)
kendini tekrar eden yazardır.
salih mirzabeyoğlu'na çok ince bir hitabetle kitaplarını imzalamış ve göndermiş, ince ve güzel insan...

http://www.xn--mirzabeyol...&id=133&itemid=58
divan edebiyatı alanında en önde gelen edebiyat profesörü. aşk ile ilgili fikirlerini ve yazılarını kitab-ı aşk isimli kitabında derlemiştir. bu kitabı okumak iskender pala'yı büyük oranda anlamaya ve tanımaya yetecektir. kurgusu, anlatımı ve dile hakimiyetiyle enfes olan ve mutlaka okunması gereken bir diğer kitabı da kuşkusuz babil'de ölüm istanbul'da aşk'tır. tabii ki yine kendisinin dilinden leyla ile mecnun okunduktan sonra.
on numero yazarımızdır. az önce ülke tv de kültür hakkında önemli cümleler sarf etmiştir.
ve bence programın özeti''kültür bakanlığı çok hantal bir oluşumdur şu anda'' cümlesidir.
Edebiyat çevreleri tarafından bizzat kendi hocam tarafından da sevilmemesine populer olmakla suçlanmasına rağmen benim sevdiğim saydığım eski edebiyat profesörüdür. Kitaplarından Kitab-ı Aşk hakikaten okunasıdır. Adam klasik edebiyatımızı çok derin ve bazı işleri doğru olmasa da sevdirdi ve okuttu. Popülerlikle suçlayanlar esasında en çok popüler olmaya çalışanlar.
iki darbe arasında kitabından çok etkilendim. edebi yönü nasıl bilmiyorum ama bazı arkadaşların dediği gibi hakikaten konuşmasını dinleyince bu kitapları bu adam yazamaz diyorsun.
kütahya imam hatip lisesinden mezun olmuş, fark dersleri verdikten sonra kütahya lisesinden mezun olmuştur. genel kültür seviyesi oldukça iyi, yazarlığı içinse çevremdekiler genel görüşü pozitif yöndedir.
iki darbe arasında kitabını okurken zaman zaman gözlerinizin dolmasına sebep olacak yazar.
eski bir asker ve çok iyi bir edebiyatçıdır. divan edebiyatının günümüzdeki temsilcisidir ve divan edebiyatını günümüzde anlatabilen en önemli isimdir. "divan edebiyatını sevdiren adam" olarak anılmakla birlikte hemşerileri (uşaklılar) tarafından "halk kahramanı" olarak seçilmiştir. bir çok ödül kazanmış olan yazar halen memleketi (bkz: uşak)da bulunmakla birlikte (bkz: uşak üniversitesi)inde ders vermeye devam etmektedir.
haksızlığa uğradığını söyleyen emekliliğine 2 ay kala işten el çektirilen yazar. Okuduğum ilk kitabı ''2 darbe arasında'' idi. Gerçekten çok beğendim. Yazılarında tarafsız davranmaya özen göstermektedir.
katre-i matem gibi bir kitapla karşımıza çıkmış ve gerçekten çok iyi bir roman oluşturmuş yazar..
"akıl gitmeden aşk gelmez" cümlesini spontane şekilde konuşmasına an itibariyle yediren, sanki dev cümle kurmamışcasına konuşmasına devam eden, bahar feyzan adlı program sunucusunun konuşmalarını hede hödö şeklinde duymama sebep şevkle konuşan hocamız, aydınımız...
şah ile sultanda döktürmüş yazardır.
şahın vezirinin attığı laf ve sultanın rüşvetini dahi bir çok kitaba bedeldir.
heleki selumi ile hıtainin taçlı için döktürdükleri.
hiç sevmedim iskender palayı.
lakin bütün kitaplarınıda okuyacağım.
2 sene önce konferansına katıldıktan sonra tanıdığım kendisine hayran olmam için bir sürü sebep olan yazar. şu an şah&sultan ı okuyorum tek kelimeyle mükemmel. taçlıyı nasıl anlatmış öyle var mıdır cidden böyle bir kadın türlü türlü taçlı var şu an benim hayalimde her kelimeyle farklı bir tane daha ortaya çıkıyor. şah ve sultanın mektupla savaşması ise ayrı bir bölüm beni kendine bağladı resmen. sırada babilde ölüm istanbulda aşk var bakalım nasıl bir leyla anlatmış.
son romanı 'od' çıkmıştır. bu sefer yunus emre ile ilgili bir roman yazmıştır.
entelektüel lafzını ( lafzıda cümle içinde kullandım çok iyi oldu çok güzel oldu.) tam manasıyla karşılayan edebiyat üstadıdır. kanaatimce katre-i matem yazarlığının tavan yaptığı eseridir. şimdide yunus emreyi yazmış. inşallah en kısa zamanda alıp tadına varacağım.
en son çıkardığı od adlı eserini almak istedğim yazar üstad diye bu adama derim.
son 3 ayda bir kaç toplantıda gördüm iskender pala'yı, saçları, fiziği ve 'duruşu'; manken gibi olmuş.
eskiden de böyle miydi iskender pala, sonradan mı 'fiziği önemser' oldu?
her kitabında eşine teşekkür etmesiyle insanın içini eriten yazar.
od kitabından sonra kalan tüm kitaplarını okumak istediğim yazar.
cumhurbaşkanı abdullah gül tarafından Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yüksek Danışma Kurulu üyeliğine getirilmiştir. tebrik ve takdir ediyoruz.
imzalı kitab koleksiyonumun büyük bir bölümünü oluşturan saygı duyulası yürüyen divan adamı.
iz bırakan kitap cümlelerimin hepsinin sahibi olan yazar. Bize tarihi okumayı sevdiren, en doğru şekilde yazan, şevkle okutan kitaplarının hepsine hayran olduğum yazar.
Ne din ne de yasalar yasaklamıştır aşkı
Kalpler Allaha aittir çünkü.
iskender Pala.