bugün

ingiltere'deki bir araştırma ingiliz fizikçisi isaac Newton'ın insanlık ve bilim için, Alman Albert Einstein'dan daha önemli olduğu sonucunu çıkarması yeni tartışma başlattı.

--spoiler--
ingiltere'de yapılan bir araştırmaya katılanların çoğunluğu, 17. yüzyılın ingiliz fizikçisi isaac Newton'ın insanlık ve bilim için, Alman Albert Einstein'dan daha önemli olduğu görüşünü ileri sürdü. ingiliz Bilimler Akademisi'nce yapılan ve 345 ingiliz bilim adamı ile 1300'den fazla vatandaşın katıldığı sondajda, katılımcılardan, Einstein veya Newton'dan hangisinin bilim ve insanlığa daha çok katkı yaptıkları yaşadıkları dönem de gözönüne alınarak yanıtlamaları istendi.

Bilim adamlarının tamamı, 1642-1727 yıllarında yaşayan yerçekimi yasasının mucidi isaac Newton'ın insanlığı boş inanç ve batıl itikatlardan kurtardığını, ayrıca dogmalardan modern bilime geçmesini sağladığını savundular.

Yahudi kökenli Alman Albert Einstein'ı savunanlar ise 1879-1955 yıllarında yaşayan bilim adamının görelilik teorisinin, evrenin oluşumu, karadelikler ve paralel evrenler konusundaki teorilere yol açtığını belirttiler. Einstein, matematik planda, atomların varlığını ve ışığın foton adı verilen partiküllerden oluştuğunu ispatlayarak, nükleer ve güneş enerjisinden faydalanmaya ve geliştirmeye olanak sağlamıştı.
--spoiler--

newton ingiliz olduğu içindir ki ingiliz araştırmacılar böyle düşünmüş olabilir. ben einstein diyorum fakat newtonun kanunları hala geçerli. einstein ın filozof yönü daha ağır basıyor. newton daha kuralcı, einstein daha esnek geliyor bana.

einstein ın bir diğer özelliği ise kendi kuramlarını çürütmeye yani kendini alt etmeye çalışması.
takiyüddin efendi ikisini de döver. suriye'de doğup istanbul'a göç etmiş bir kere. şu an yaşayor olsalar içişleri bakanımız onun yanağını okşardı.